Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Spalanie kalorii na rolkach

Avatar placeholder
15.01.2016 13:37
Spalanie kalorii na rolkach
Spalanie kalorii na rolkach (Zdjęcie kobiety na rolkach / Shutterstock)

Zimowy marazm powoli ulatuje, w powietrzu czuć pierwsze oznaki wiosennej świeżości, w głowie kłębią się marzenia o upalnym lecie, nowym bikini… Ach, ale co by należało zrobić, żeby ponętnie w tym bikini wyglądać? Ćwiczenia to najlepszy sposób na pozbycie się nadmiaru kilogramów i mało estetycznego tłuszczyku na biodrach, pupie i udach. Nie marnuj czasu na fitness w dusznej sali, spraw sobie rolki i jazda! Taki trening daje nie tylko dużo zabawy, ale jest też bardzo efektywny.

spis treści

1. Jazda na rolkach a spalanie tłuszczu

Jazda na rolkach ponownie przeżywa swoje 5 minut. Jest jednym z najczęściej wybieranych przez kobiety sportów zewnętrznych, pomagających zrzucić parę kilogramów (nad)wagi. Jest to nie tylko przyjemna forma spędzania czasu, ale i zapewniająca ogromne korzyści dla organizmu: spalanie tkanki tłuszczowej, dotlenienie organizmu, poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia. Po 30 minutach jazdy na rolkach dziennie smukła sylwetka, zgrabne nogi i jędrne pośladki gwarantowane.

Jazda na rolkach to dynamiczny sport – średnia prędkość może wynosić nawet 20 km/h, a ilość spalanych kalorii podczas jazdy na rolkach jest większa niż podczas intensywnej gimnastyki. W czasie godzinnej jazdy można spalić nawet 800 kcal, czyli tyle, ile podczas dwugodzinnego aerobiku. Wszystko zależy od intensywności wykonywanych ruchów, indywidualnych predyspozycji i długości treningu. Np. osoba w przedziale wagowym 65-75 kg w czasie 1 godz. jazdy na rolkach spali 450-720 kcal.

Spalanie kalorii to nie wszystko – rolki bowiem przewyższają w korzyściach także rower, a nawet jogging. Ze względu na płynność wykonywanych ruchów są bezpieczniejsze dla naszych stawów i stóp, nie powodują tzw. urazów marszowych (np. kontuzji kolan). Podczas joggingu ciało w ciągu kilku minut zaczyna pracować na najwyższych obrotach; przy braku kondycji, po kilkudziesięciu metrach biegu dopada je zmęczenie i gwałtownie wzrasta tętno. Ważne, że podczas biegania zaangażowane są głównie nogi. Natomiast podczas jazdy na rolkach trening trwa nieustannie, bez uczucia zmęczenia, przy pracy wszystkich mięśni: ud, pośladków, pleców i brzucha. Intensywne wymachy nóg rozpędzają kółka, które wtedy jadą same, a to chwila dla ciała na odpoczynek, trzeba tylko od czasu do czasu się odpychać. W ten sposób regulujesz tempo treningu, nie przerywając go.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Korzyści dla ciała z jazdy na rolkach

Systematyczna jazda na rolkach rzeźbi ciało i je uelastycznia. Jest to forma sportu, która pobudza do pracy wiele partii mięśni: rąk, tułowia, nóg, z podkreśleniem ud, pośladków, co przy regularnym treningu pomaga pozbyć się „pomarańczowej skórki”, uzyskać wyrzeźbione uda, podnieść i zaokrąglić pośladki. Dzięki rolkom poprawia się także kondycja cery. Trening na świeżym powietrzu dotlenia organizm i sprawia, że krew szybciej krąży, dostarczając skórze substancji odżywczych.

3. Jak wybrać rolki?

Zdecydowanie przed pierwszym zakupem rolek należy zorientować się w ich szerokim asortymencie, dopasować ofertę do swoich umiejętności i indywidualnych preferencji. Rynek oferuje łyżworolki: twarde (but jest plastikowy, w całości usztywniony – dla dzieci i początkujących) i miękkie (but jest miękki, usztywniony tylko w kostce – dla średniozaawansowanych i wyżej).

W zależności od przeznaczenia, do jazdy rekreacyjnej wystarczą rolki o czterech tej samej wielkości kółkach i dobrze dopasowanym do stopy bucie, do jazdy agresywniejszej wybierać należy rolki z większymi zewnętrznymi kółkami, wzmocnionymi płozami i dodatkowymi zapięciami dla większej stabilności na nodze. Do jazdy wyczynowej służą rolki 5-kółkowe. Zawsze jednak przy doborze należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, dopasowanie do nogi, toczenie się kółek. Uwieranie nogi sprawiające ból i słaba jakość jazdy potrafią szybko zniechęcić do tej dyscypliny.

Ze względu na możliwe częste upadki, aby nie dopuścić do groźnych urazów, najlepiej jest zaopatrzyć się dodatkowo w komplet ochraniaczy: kask na głowę, ochraniacze na nadgarstki oraz łokcie i kolana.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze