Trwa ładowanie...

Sporty dla seniora

Istnieją różne sporty dla seniora, które można wykonywać bez obawy o swoje zdrowie. Osoby starsze nie muszą i nie powinny zaniedbywać aktywnego stylu życia. To prawda, że w podeszłym wieku organizm zwalnia, przez to jednak nie można zaniedbać aktywności fizycznej.

spis treści

1. Aktywny styl życia

Żeby prowadzić aktywny styl życia, nie trzeba mieć wymyślnych sprzętów czy domowej siłowni w domu. Nordic walking to jeden z bezpieczniejszych i przyjemniejszych pomysłów na zagospodarowanie czasu. Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami pozwala na dostosowanie tempa marszu do możliwości ruchowych ćwiczącego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dodatkową zaletą nordic walking jest fakt, że jest on uprawiany na świeżym powietrzu. Żeby spacer był przyjemniejszy można zaprosić na niego znajomych. Nordic walking nie jest tylko dla aktywnych osób. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem i jesteś w tej dziedzinie początkujący, marsz z kijkami jest świetnym rozwiązaniem.

2. Joga a zdrowie seniora

Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas. Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie przejmuj się. Możesz uprawiać jogę. Joga dla starszych nie obciążą stawów. Oczywiście osoba starsza nie będzie wykonywać wszystkich pozycji jogi. Wystarczy, że opanuje te, które pozwalają się zrelaksować, poprawiają koordynację, usprawniają stawy, poprawiają pracę układu oddechowego i krążenia.

3. Aqua aerobic dla osób starszych

Wszyscy amatorzy wody, z pewnością będą zadowoleni z możliwości wykonywania ćwiczeń w wodzie. Ćwiczenia na basenie kształcą wszystkie partie mięśni, a jednocześnie odciążają stawy. Sporty dla seniora poprawiają krążenie, wspomagają mięśnie, zapobiegają nadwadze i otyłości. Największą jednak zaletą aktywności fizycznej w starszym wieku jest uczucie satysfakcji.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Sporty dla seniora
Sporty dla seniora (Zdjęcie autorstwa Jean Henrique Wichinoski / CC BY-SA 2.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.