Trwa ładowanie...

Sporty walki

Sztuki walki to niesportowe systemy samoobrony, które niekiedy stawiają sobie dodatkowy cel – samodoskonalenie w sferze psychicznej i fizycznej (np. wschodnie sztuki walki). Istnieją także sztuki walki, które zawierają elementy rywalizacji sportowej, w związku z czym uważane są za sporty walki, tak jak dzieje się w przypadku judo. Szereg sportów walki to obecnie także dyscypliny olimpijskie. Od 1896 roku, a więc od Olimpiady w Atenach, na igrzyskach zmagają się zapaśnicy i szermierze. W 1904 roku do programu olimpijskiego dołączono boks, a w 1964 roku judo.

Zobacz film: "Zapasy"


Sztuki walki aikido
Sztuki walki aikido

Aikido to sztuka walki powstała na początku XX wieku. Widowiskowe pokazy aikido opierają się na elementach...

zobacz galerię

Jednym ze sportów olimpijskich jest także taekwondo, które pojawiło się na igrzyskach w Sydney w 2000 roku, a więc jest to najmłodsza dyscyplina spośród sportów walki. Niektóre sporty walki są oparte na uderzeniach, tak jak boks, kick-boxing, taekwondo czy karate. Inne większą wagę przywiązują do chwytów, np. brazylijskie jiu-jitsu, judo, sumo czy zapasy. Wszechstylowe sporty walki bazują zarówno na chwytach, jak i uderzeniach. Zaliczają się do nich: shoot boxing, MMA i pankration. Sporty walki oparte na użyciu broni to kendo i szermierka.

Wschodnie sztuki walki zyskują coraz większą popularność. Aikido, tai chi czy jiu-jitsu są nie tylko doskonałymi technikami samoobrony, ale też świetnie wpływają na równowagę duchową, ćwiczą ciało i rozwijają koncentrację oraz refleks. Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie i skutecznej obronie przed napastnikiem, powinny zapisać się na kurs izraelskiego systemu walki – krav maga. System krav maga bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka i jest niezwykle efektywny. Posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz nogi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.