Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Płaski brzuch - metody, ćwiczenia, 6 Weidera, dieta

Płaski brzuch pomogą osiagnąć różne ćwiczenia
Płaski brzuch pomogą osiagnąć różne ćwiczenia (Zdjęcie autorstwa Robert Bejil / CC BY 2.0)

Każdy marzy o płaskim brzuchu z idealnie wyrzeźbionymi, widocznymi mięśniami. Istnieje mnóstwo zestawów ćwiczeń, które mają przyspieszyć ten proces, jednak najważniejsze jest połączenie ich z odpowiednią dietą. Specjalne zestawy treningowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób, którym odstający brzuszek spędza niemal sen z powiek. Ćwiczenia na płaski brzuch nie muszą być trudne i bardzo męczące, ale muszą być wykonywane regularnie. W przypadku diety - musi być ona dobrze skomponowana i zgodna z zapotrzebowaniem danego organizmu.

spis treści

1. Skuteczne metody na płaski brzuch

Na brzuchu gromadzi się duża warstwa tłuszczu. Odchudzanie i inne sposoby na płaski brzuch mogą przynieść rezultat dopiero po 6 tygodniach. Amerykański naukowiec opracował szybki trening, dzięki któremu płaski brzuch jest możliwy do osiągnięcia bardzo szybko. Pierwsze rezultaty są widoczne już po tygodniu.

Przez ten czas można schudnąć 2 kilogramy, a obwód talii zmniejsza się o 6 centymetrów. Metody na płaski brzuch wymyślone przez amerykańskiego naukowca mają jedną wadę. Ćwiczenia muszą być wykonywane codziennie. Dopiero wówczas efekt będzie szybki i widoczny. Oczywiście, osoby, które są aktywne fizycznie mogą włączyć poniższe ćwiczenia na płaski brzuch do swojego treningu.

Zobacz film: "Talia osy dzięki jednemu prostemu ćwiczeniu"

2. Ćwiczenia na płaski brzuch

Najlepszym sposobem na osiągnięcie płaskiego brzucha są ćwiczenia. Brzuch składa się z kilku partii mięśni i aby uzyskać najlepszy efekt należy każdej partii poświęcić kilka minut dziennie. Brzuszki można wykonywać leżąc na macie na podłodze lub na piłce do fitnesu. Aby ćwiczyć wszystkie mięśnie oprócz zwykłych brzuszków wykonuj na przykład brzuszki prawo i lewoskrętne. Nogi możesz zgiąć w kolanach i trzymać na podłodze lub unieść je wyprostowane bądź zgięte do góry.

Mięśnie brzucha wzmacniają także ćwiczenia, które wymagają napięcia niemal całego ciała. Chodzi tutaj przede wszystki o tzw. plank, czyli deskę, ale także pompki czy niektóre pozycje jogi. Mięśnie brzucha doskonale wspierają także ćwiczenia angażujące dolne partie ciała - nożyce, unoszenie nóg czy wioślarz.

Płaski brzuch uzyskamy także poprzez trening cardio. Jazda na rowerze czy trucht pozwoli spalić nadmierna tkankę tłuszczową i uwidocznić mięśnie.

Takie ćwiczenia są skuteczne tylko wtedy, kiedy są wykonywane regularnie i z zachowaniem pełnej poprawności. W przeciwnym wypadku można sobie nawet zrobić krzywdę. Dlatego jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu mięśni, ale nie mamy doświadczenia z treningiem siłowym, dobrym pomysłem jest wybranie się do klubu fitness lub skorzystanie z pomocy trenera personalnego.

2.1. Aerobiczna szóstka Weidera

Szóstka Weidera to specjalnie opracowany trening, mający na celu szybkie wyrzeźbienie mięśni brzucha. To dość intensywny trening, dlatego osoby bez doświadczenia lub nie dość aktywne fizycznie powinny najpierw popracować nad wydolnością i siłą mięśni.

Trening opiera się na powtarzaniu tych samych sekwencji ruchów. To aż 42 różne ćwiczenia. Czas, jaki na niego poświęcamy zwiększa się z każdym dniem. Zaczynamy od kilku lub kilkunastu minutach, kończymy na 40-minutowym intensywnym treningu.

Ćwiczenia jednak należy wykonywać codziennie. To zasada, której należy bezwzględnie się trzymać, jeśli chcemy zobaczyć efekty. Jeśli jesteśmy raczej szczupli, a zależy nam jedynie na wymodelowaniu sylwetki, nasze mięśnie brzucha będa bardziej widoczne już po 7 dniach. Cały trening trwa 42 dni i po tym czasie możemy cieszyć się pełnymi efektami. Są one różne w zależności od naszej wyjściowej formy i wagi.

3. Płaski brzuch a odpowiednia dieta

Przejście na dietę odchudzającą na płaski brzuch oznacza uważanie na to co się je. Należy z pewnością ograniczyć węglowodany, szczególnie proste, które sprzyjają odkładaniu się tłuszczu na brzuchu. Warto dostarczać organizmowi pełnowartościowego białka, by mięśnie mogły się rozwijać. Nie należy również zapominać o tłuszczach, które wpływają na wygląd m.in. skóry, czy włosów. Wybierzmy raczej te zdrowe tłuszcze, zawarte np. w oliwie z oliwek, rybach lub orzechach.

W niektórych przypadkach samo ograniczenie spożycia ciężkostrawnych potraw lub posiłków wysokokalorycznych sprawi, że brzuch będzie bardziej płaski. Często to właśnie powolny metabolizm organizmu sprawia, że po każdym dużym posiłku brzuszek jest bardziej odstający.

Dodatkowo, należy zadbać o ujemny bilans kalorii w spożywanych posiłkach. Nie jedzmy zbyt wiele, by organizm nie miał "zapasów", z których mógłby odkładać się tłuszcz. Dzięki mniejszej ilości spożytego pokarmu nasze komórki będą zmuszone do czerpania z zapasów tłuszczowych, zgromadzonych zanim podjęliśmy dietę.

4. Dlaczego mamy problem z uzyskaniem płaskiego brzucha?

Czasem wykonywanie mnóstwa ćwiczeń na płaski brzuch przez kilka tygodni może nie przynieść żadnych rezultatów. Oznacza to wtedy, że ćwiczenia na spalają kalorii, ponieważ na brzuchu zgromadziło się zbyt wiele tłuszczu i pozbywanie się go należy rozpocząć od ogólnego odchudzenia organizmu, aby móc skupić się nad rzeźbieniem mięśni.

Najlepsze do tego jest bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a także spacery i taniec. Każdego dnia powinno się poświęcać temu minimum 20 minut.

Czasem otyłość brzuszna może być związana z jakimś stanem chorobowym toczącym się w organizmie. Problemy ze zrzuceniem tkanki tłuszczowej z brzucha może być związane ze schorzeniami tarczycy. Jeśli treningi długo nie przynoszą efektów, należy zgłosić się do lekarza, który pomoże odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Ćwiczenie na dolne partie brzucha
Ćwiczenie na dolne partie brzucha

Mięśnie brzucha w dolnym odcinku wymagają wielu ćwiczeń, aby stały się jędrne i sprężyste. Odpowiadają

zobacz galerię

5. Sposoby na płaski brzuch po diecie

Kiedy już uzyskasz wymarzoną szczupłą sylwetkę nie spocznij na laurach. Jeśli udało ci się zrzucić tłuszczyk w zdrowym tempie pewnie masz mniejsze szanse na szybkie przytycie, ale pamiętaj o tym, że chudsze nie od razu oznacza piękne. Nawet kiedy uda się schudnąć z brzucha ciągle trzeba wykonywać ćwiczenia na płaski brzuch (np. brzuszki) w celu wzmocnienia mięśni brzucha, aby nie powrócił do wcześniejszego kształtu.

Oczywiście w ramach profilaktyki ćwiczenia należy wykonywać rzadziej niż w czasie odchudzania brzucha, czyli np. nie codziennie a już tylko dwa razy w tygodniu. Nie rezygnuj też ze zdrowej diety, którą zastosowałaś w czasie odchudzania.

Płaski brzuch sprawia, że lepiej czujemy się we własnej skórze. Sposoby na płaski brzuch obejmują przede wszystkim ćwiczenia. Najsłynniejsze z nich to brzuszki, ale nie każdy wie jak wiele rodzajów brzuszków można wykonywać. Aby nie znudzić się zbyt szybko ćwiczeniami zanim nie osiągnie się pożądanego efektu co kilka dni wykonuj inne brzuszki. W ten sposób masz też większą szansę na wyćwiczenie większej ilości partii mięśni brzucha.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze