Strefa T na twarzy

Rodzaje skóry, które każdy z nas posiada, mogą się od siebie zasadniczo różnić. Wyróżniamy kilka rodzajów cer: tłusta, sucha, normalna oraz mieszana. Najpowszechniej u większości kobiet występuje cera mieszana. W jej przypadku wyróżniamy dosyć problematyczną strefę T. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Czym charakteryzuje się cera mieszana

Posiadaczki cery mieszanej skarżą się z reguły na zbytnie przetłuszczanie się strefy T twarzy, do której należą czoło, nos, a także broda. W obrębie tych partii twarzy możemy zaobserwować nieestetyczną, błyszczącą warstwę. To wynik nadmiernej ilości sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Co więcej, w strefie T mogą pojawiać się nieestetyczne zaskórniki oraz krostki.

Z kolei pozostałe partie cery mieszanej posiadają cechy skóry suchej. Skóra tych okolic jest cienka oraz wrażliwa. Co więcej, może się ona intensywnie łuszczyć.

2. Jak prawidłowo pielęgnować cerę mieszaną?

Codzienna pielęgnacja cery mieszanej wcale nie jest taka prosta, bowiem tak naprawdę cera ta wymaga stosowaniu kosmetyków z dwóch zupełnie różnych grup – do skóry suchej oraz do skóry tłustej. Jednak nie dajmy się zwariować – wiąże się to ze znacznie większymi wydatkami, a także problemami w aplikacji kosmetyków na daną partię skóry. Na szczęście istnieją inteligentne kosmetyki, które normalizują pracę gruczołów łojowych, a jednocześnie nawilżają skórę i zapobiegają jej wysuszeniu.

Najważniejsze jest to, aby określić, czy cera ma większe skłonności ku wysuszaniu się, czy też przetłuszczaniu się. Czasem jest również tak, że skóra mieszana jednej osoby w okresie zimowym znacząco się przesusza, zaś w okresie letnim na odwrót – przetłuszcza się.

Jeżeli Twoja cera mieszana posiada więcej cech skóry suchej – bez obaw możesz stosować typowe kosmetyki do cery suchej. Absolutnie nie zaszkodzą one Twojej skórze, a wręcz zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiegną przed wysuszaniem. Kosmetyki te charakteryzuje obecność substancji tłuszczowych, które odbudowują ubytki w naturalnej warstwie lipidowej skóry suchej.

Z kolei w przypadku, gdy jesteś posiadaczką cery problematycznej, ze względu na silne przetłuszczanie się oraz występowanie zaskórników i krostek możesz sięgnąć po preparaty przeznaczone do cery tłustej. Ich zadaniem jest regulacja wydzielanego przez skórę sebum oraz redukcja zaskórników i krostek. Unikaj jednak kosmetyków silnie drażniących zawierających alkohol. W wyniku długotrwałego stosowania takich preparatów cera może znacząco się odtłuścić, co spowoduje zaburzenia w obrębie codziennej pracy gruczołów łojowych. W efekcie może dojść do pojawienia się na jej powierzchni zmian chorobowych takich jak trądzik.

Istnieje wiele firm kosmetycznych, które posiadają w swojej ofercie również kosmetyki typowo do cery mieszanej. Z reguły charakteryzują się one bardzo lekką konsystencją oraz działaniem silnie nawilżającym. Pamiętaj jednak, że cera mieszana u dwóch różnych osób może się znacząco różnić i wybór danego preparatu niekoniecznie musi im obu odpowiadać.

Następny artykuł: Pielęgnacja

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.