Trwa ładowanie...

Stymulatory tkankowe – efekty, wskazania, przeciwwskazania

 Katarzyna Kurek
27.06.2022 16:42
Stymulatory tkankowe wykorzystuje się w medycynie przeciwstarzeniowej
Stymulatory tkankowe wykorzystuje się w medycynie przeciwstarzeniowej (Adobe Stock)

Stymulatory tkankowe to specjalne preparaty, które pomagają odbudować strukturę skóry. Pozwalają poprawić jej kondycję, ujędrniają ją, przywracają jej elastyczność, gładkość oraz młodzieńczy blask. Dla kogo przeznaczone są zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych? Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

spis treści

1. Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to grupa preparatów przeznaczonych do iniekcji, wykorzystywanych w medycynie przeciwstarzeniowej. Ich zadaniem jest odbudowa struktury skóry. Preparaty te nie powiększają objętości tkanek twarzy, a jedynie stymulują produkcję komórek skóry, kolagenu oraz elastyny.

Zabieg stymulatorami tkankowymi przeprowadza się dopiero po odbyciu specjalistycznej konsultacji. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju preparatu, stymulator wprowadzany jest w wybrane miejsca w głąb skóry za pomocą igły lub kaniuli. Najlepsze rezultaty przynosi wykonanie serii zabiegów (zwykle ok. 2-3).

Zobacz film: "Grażyna Wolszczak: Medycyna estetyczna jest super! Uwielbiam to, że nie trzeba się ciąć"

2. Efekty stymulatorów tkankowych

Opinie na temat stymulatorów tkankowych są bardzo pozytywne. Preparaty te zapewniają ujędrnienie oraz poprawę gęstości skóry, działają przeciwstarzeniowo. Oczywiście ostateczne efekty zależą od wybranego preparatu, który dopasowany jest do indywidualnych potrzeb skóry.

Wśród najpopularniejszych preparatów w tej kategorii wymienia się:

  • Sunekos – redukuje zmarszczki oraz poprawia nawilżenie i elastyczność skóry. Preparat jest często stosowany pod oczy. Efektem stymulatora tkankowego jest bowiem także m.in. likwidacja cieni pod oczami czy poprawa elastyczności górnej powieki.
  • Nucleofill – efektem stymulatora tkankowego jest przede wszystkim regeneracja skóry na poziomie komórkowym. Oprócz tego skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i rozświetlona, a kontur twarzy zostaje wymodelowany. Preparat redukuje także objawy fotostarzenia skóry.
  • Profhilo – preparat jest jednym z najbezpieczniejszych na rynku. Profhilo na twarz wzmacnia i zagęszcza skórę, wygładza zmarszczki, zmniejsza zwiotczenia skóry oraz poprawia jej napięcie i elastyczność.

Oczywiście grupa stymulatorów jest zdecydowanie bardziej liczna (np. stymulator tkankowy Belviso, czy Linerase), a ponadto stale wzbogaca się o kolejne preparaty biostymulujące.

Kiedy efekty stymulatorów tkankowych są widoczne? Rezultaty zabiegu są zwykle zauważalne po upływie ok. 1,5 miesiąca. Jak długo utrzymują się efekty? Po zabiegu stymulatorami tkankowymi skóra utrzymuje młody wygląd przez 1,5 roku, a czasem nawet przez 2 lata.

Efekty uboczne stymulatorów tkankowych

Wśród najczęściej występujących skutków ubocznych wymienia się lekkie zaczerwienienie, obrzęk, i zasinienie w miejscu podania preparatów. Zwykle objawy te ustępują w ciągu 72 godzin.

3. Wskazania do zabiegu

Zabiegi z użyciem stymulatorów tkankowych przeznaczone są głównie dla osób z widocznymi oznakami starzenia się skóry (utrata jędrności, spadek gęstości, widoczne zmarszczki czy kurze łapki). Zabieg bowiem pozwala zredukować zmarszczki i zwiotczenia.

Wskazaniem jest także zaburzony owal twarzy, mocno uwidoczniona bruzda nosowo-wargowa, czy też poszarzała, sucha skóra. Zabieg polecany jest także osobom, zmagającym się z takimi problemami, jak worki i cienie pod oczami oraz przebarwienia skóry.

Czasem zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych wykonuje się także w celach profilaktycznych.

4. Przeciwwskazania do zabiegu

Choć stymulatory tkankowe są niemal całkowicie bezpieczne, to jednak istnieje długa lista przeciwwskazań do zabiegów z ich użyciem.

Zabiegi te nie są wskazane w przypadku:

Czasem przeciwwskazaniem mogą być także choroby autoimmunologiczne, takie jak łuszczyca, czy też Hashimoto.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze