Suplementy diety na skórę
Suplementy diety na skórę stały się ostatnimi czasy bardzo wygodne. Wydaje się, że witaminy na skórę, włosy i paznokcie zwalniają z konieczności poświęcenia pewnym czynnościom pielęgnacyjnym dodatkowego czasu czy nawet zastosowania odpowiedniej diety. Wystarczy jeden lub dwa razy dziennie spożyć brakujące organizmowi składniki. Warto jednak zacząć stosować także naturalne witaminy na włosy, paznokcie i skórę, które są zawarte w owocach i warzywach. Jakie suplementy diety na skórę najlepiej jest stosować?
1. Zdrowa skóra twarzy
Dostarczanie organizmowi witamin stanowi jeden z najważniejszych kroków przeciwdziałających procesom starzenia się skóry, zapewniający nawilżenie wszystkich warstw skóry, także odpowiedniego poziomu jędrności i elastyczności. Suplementy diety na skórę z witaminami stymulują odnowę tkankową i wspomagają naturalne procesy.
Niedobór witamin w organizmie zaburza ogólny metabolizm składników odżywczych, czego objawem jest sucha skóra z zaburzeniami pracy gruczołów łojowych, tzn. łuszczenie się skóry wraz z pojawiającymi się na niej ogniskami zapalnymi gruczołów łojowych w postaci trądziku. Aby zniwelować objawy, należy dostarczać skórze witamin. Czy to będą doustne suplementy diety czy odpowiednia dieta, zawsze trzeba pamiętać o systematyczności postanowienia. Pożądane efekty działania na skórę twarzy można uzyskać tylko wtedy, gdy znajduje się ona w warstwach skórnych w odpowiedniej ilości oraz gdy jej stężenie nie ulega istotnym zmianom. Dlatego ważna jest regularność przyjmowania suplementów.
2. Witaminy na zdrową cerę
Największą popularnością cieszą się: witamina A na skórę z objawami starzenia, witamina E do codziennej pielęgnacji skóry oraz witaminy z grupy B. Witamina A (retinol) przyspiesza odnowę tkanek skórnych i przywraca im właściwe proporcje rozwoju, ponieważ naturalny rytm starzenia się skóry spowalnia procesy odtwarzania jej zniszczonych elementów. Witamina A pobudza regenerację skóry.
Witamina E jest jedną z najskuteczniejszych substancji przeciwrodnikowych, antyoksydacyjnych. Potocznie nazywana witaminą młodości, bowiem to dzięki niej zachowujemy młodzieńczy wygląd. Ochrania skórę przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu zmarszczki na twarzy pojawiają się z opóźnieniem. Podobne właściwości przeciwutleniające ma witamina C. Jest to swego rodzaju witamina-naprawiacz, która jest niezbędna w procesie uszczelniania naczyń krwionośnych oraz błon komórkowych. Niedobór witaminy C w codziennej diecie spowalnia regenerację uszkodzonych komórek skóry. Dodatkowo witamina C współdziała z witaminą E, warunkując sprężystość kolagenu w skórze.
Witaminy z grupy B (B5, B6, B2, H) obfitują w pantenol, który łagodzi podrażnienia i dobrze nawilża skórę. Niedobór witaminy B6 powoduje stany zapalne skóry oraz łojotok. Niedostateczne stężenie witaminy B5 w skórze powoduje, że nadmiernie rogowacieje, a brak witaminy B2 kończy się pękaniem kącików ust. Do witamin z grupy B należy też biotyna (witamina H), która odpowiedzialna jest za regulację łojotoku skórnego, poprawia kondycję cery.
Witaminy A, E i B zazwyczaj są zintegrowane w preparaty witaminowe na skórę z dodatkowymi ilościami pierwiastków, takich jak: selen (przeciwdziała procesom starzenia), jod (przeciwdziała szorstkości skóry i skłonności do tłuszczenia się), żelazo (prawidłowo dotlenia skórę) oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 (usprawniają proces zatrzymywania wody w naskórku).