Trwa ładowanie...

Suplementy nasenne i uspokajające

Suplementy ziołowe to preparaty lecznicze, które stosuje się jako kurację pomocniczą w chorobach lub jako środek wzmacniający kondycję zdrowego organizmu. Lista preparatów ziołowych działających na uspokojenie jest długa. Suplementy nasenne i uspokajające występują w różnych postaciach - dostępne są jako kropelki, herbatki ziołowe, olejki, pigułki czy nalewki. Mają dużo mniej intensywne działanie uspokajające niż leki farmakologiczne, ale wiążą się także z mniejszym ryzykiem efektów ubocznych i są ogólnie bezpieczniejsze.

spis treści

1. Czy suplementy ziołowe są bezpieczne?

Zioła na pamięć i koncentrację, zioła na stres czy odchudzające herbatki ziołowe są zazwyczaj niegroźne dla zdrowia. Jednak w pewnych sytuacjach mogą powodować niebezpieczne skutki uboczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
Bezsenność u ludzi starszych i młodych
Bezsenność u ludzi starszych i młodych

Problem bezsenności dotyczy osób w każdym wieku, niezależnie od płci i wykonywanej pracy. Na zaburzenia

zobacz galerię

Oto kilka rad, jak ich unikać.

  • Zawsze dokładnie czytaj ulotkę. Zwróć uwagę na przeciwwskazania, dawkowanie i czas, przez jaki preparat może być stosowany. Suplementy ziołowe w dużych dawkach mogą być niebezpieczne. Pilnuj daty ważności. Przeczytaj dokładnie skład i działanie.
  • Stale obserwuj, jakie działanie mają stosowane suplementy diety. Czy widzisz jakieś niepożądane efekty? Czy działanie ziołowych suplementów odchudzających nie opiera się na przeczyszczaniu, które na dłuższą metę może być szkodliwe dla układu trawiennego? A może odczuwasz jakieś dolegliwości żołądkowe po przyjęciu kapsułek? Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego, przerwij stosowanie suplementu.
  • Zrezygnuj ze stosowania suplementów o nieznanym pochodzeniu. Najlepiej kupuj je zawsze w aptekach, wtedy na pewno będą to produkty o wysokiej jakości.
  • Poszukaj opinii o danym suplemencie, np. u znajomych, którzy stosowali suplement lub w internecie. Jeśli te opinie są negatywne, najlepiej odstawić preparaty ziołowe.

2. Kiedy należy zrezygnować z suplementów ziołowych?

Nie wszystkie osoby powinny stosować suplementy. Kiedy zatem suplementy nie są wskazane?

  • Jeśli stosujesz inne kuracje

Niektóre zioła mogą wchodzić w interakcje ze składnikami innych suplementów, leków przepisywanych przez lekarza lub leków kupionych bez recepty, dlatego należy zawsze czytać ulotki i informować lekarza o zażywanych suplementach.

  • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią

To, że preparaty ziołowe są bezpieczne dla zdrowia dorosłego człowieka nie oznacza, że są tak samo bezpieczne dla delikatnego organizmu małego dziecka. Dlatego zrezygnuj z zażywania jakichkolwiek suplementów w ciąży i w czasie karmienia bez zgody lekarza.

  • Jeśli jesteś poddawany operacji

Wiele suplementów ziołowych może wpłynąć na wynik operacji. Niektóre z nich mogą zmniejszyć działanie środka znieczulającego, inne mogą być przyczyną groźnych komplikacji, takich jak krwawienie czy wysokie ciśnienie krwi. Dlatego należy bezwzględnie poinformować lekarza o wszystkich regularnie zażywanych suplementach, wliczając w to nawet herbatki ziołowe czyzioła na koncentrację.

  • Jeśli masz mniej niż 18 lat lub więcej niż 65

Bardzo młody organizm lub starszy inaczej metabolizuje leki i wszystkie preparaty lecznicze, dlatego należy zachować dużą ostrożność przy przyjmowaniu jakichkolwiek środków.

Naturalne suplementy diety są skuteczne przy zwalczaniu licznych dolegliwości. Dlatego ich popularność nie maleje wśród zdrowych i chorych ludzi, a firmy farmaceutyczne oferują coraz większy ich wybór.

Suplementy nasenne i uspokajające
Suplementy nasenne i uspokajające
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.