Trwa ładowanie...

Synthol - co to jest, działanie, skutki uboczne, usuwanie z organizmu, cena

Synthol uchodzi za kontrowersyjny olej w świecie kulturystyki. Wstrzykiwany w mięśnie, zauważalnie powiększa je nawet o kilkanaście centymetrów. W jaki sposób działa Synthol i czy należy się go obawiać?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

spis treści

1. Co to jest synthol?

Synthol jest ciekłą substancją, będącą zwykle mieszanką olejków. Początkowo służył jako olej do pozowania, a z biegiem czasu środek ten zaczął być używany przez kulturystów, pragnących zwiększyć wielkość swoich mięśni.

Składniki syntholu to olej MCT, który można znaleźć w legalnych odżywkach dla sportowców, alkohol benzylowy oraz lidokaina, będąca substancją znieczulającą.

W kulturystyce został on wpisany na listę środków zakazanych. Zadecydowała o tym sama Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu (IFBB), która wystawiła tej substancji złą opinię.

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni
Sprawdzone sposoby na bóle mięśni [6 zdjęć]

Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz...

zobacz galerię

2. Działanie syntholu

Synthol działa poprzez wypełnienie mięśnia substancją oleistą. Kulturysta wstrzykuje sobie olej bezpośrednio do muskułów, by powiększyć ich obwód. Wówczas włókna mięśniowe natychmiast się rozszerzają, a biceps zaczyna puchnąć. Finalnie, wydaje się, że po zastosowaniu syntholu mięśnie są optycznie powiększone.

Specjalna mieszanka olejów pomaga uzyskać rezultat przyrostu masy mięśniowej w nienaturalnie szybkim tempie. Rozmiar muskułów można powiększyć nawet o kilkadziesiąt centymetrów w parę tygodni, tylko dzięki dawkowaniu zastrzyków z syntholem.

Świat zna przypadki osób, które używając syntholu, popełniły rażące nadużycie - sportowcy osiągnęli muskuły o nadludzkich rozmiarach i karykaturalnych kształtach. Efekty, jakie daje ten niebezpieczny środek są czysto wizualne i nie ma to nic wspólnego ze zwiększeniem sprawności mięśni.

Na dodatek, aby utrzymać rezultaty, trzeba regularnie powtarzać wstrzykiwanie syntholu, w innym przypadku muskuły szybko wrócą do swoich naturalnych rozmiarów.

Po aplikacji groźnego środka zostaje on szybko zmetabolizowany, a reszta olejku ulega tzw. otorbieniu. Oznacza to, że synthol pozostaje w mięśniach na długi czas, co przeszkadza w ich naturalnym funkcjonowaniu. Wówczas sztucznie utworzone muskuły obumierają, a na ich miejscu powstają zrosty tkanki łącznej.

3. Skutki uboczne syntholu

Synthol nie należy do sterydów anaboliczno-androgennych, jednak używanie go może nieść o wiele gorsze skutki. Nieumiejętne stosowanie tej oleistej substancji bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, może skończyć się groźną infekcją, przewlekłym paraliżem lub uszkodzeniem nerwów.

Nieprawidłowo wykonane zastrzyki z syntholem przynoszą również inne, bardzo groźne efekty uboczne. Gdy ten środek dostanie się do naczyń krwionośnych może spowodować ich zatkanie, czyli doprowadzić do niebezpiecznych zatorów w organizmie m.in. w okolicach płuc, serca i mózgu.

Wtedy dużym zagrożeniem jest udar, niewydolność oddechowa lub zatrzymana akcja serca. W takim wypadku trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo zgonu.

Osoby stosujące synthol nie zawsze robią to w sposób sterylny, dlatego są narażone na to, że w ich mięśniach utworzą się ropnie. Są one bardzo dotkliwe i wymagają usunięcia chirurgicznego.

4. Usuwanie syntholu z organizmu

Pozbywanie się resztek zalegającej, szkodliwej substancji wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ ofiary syntholu mogą zrobić to tylko przy pomocy operacji. Trzeba wiedzieć, że nieusunięty środek może zalegać w bicepsach przez wiele lat.

5. Cena syntholu

Zwolennicy i użytkownicy syntholu stosują go w domowym zaciszu, eksperymentując na sobie. Natomiast wiedzę na temat aplikowania tej substancji zazwyczaj pozyskują z internetu.

W przeciwieństwie do sterydów, syntholu nie można kupić tak łatwo w Polsce. Środek najłatwiej dostać za granicą np. na portalu eBay, jego cena waha się pomiędzy 80 a 400 dolarów za 100 ml.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.