Szermierka
Szermierka należy do sztuk walki, tak samo jak karate czy judo. Szermierka historyczna wywodzi się z XVI wieku. Dawniej w pojedynkach używano broni siecznej, obecnie jest to tępa broń biała. Od 1896 roku szermierka to dyscyplina olimpijska mężczyzn, a od 1924 roku także kobiet. Szermierka to jedna z czterech dyscyplin sportowych rozgrywanych na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Zawody odbywają się w następujących konkurencjach: szpada, szabla i floret. Z każdym rokiem przybywa chętnych do opanowania tej dyscypliny.
1. Zasady szermierki
Pole trafienia w szermierce różni się w zależności od broni. Zawodnicy walczący szpadą mogą celować w całe ciało, szablą – w górną połowę ciała, a floretem tylko w tułów.
Trafienie w szermiercejest sygnalizowane urządzeniem elektrycznym. Wygrywa ten, kto pierwszy zada celny cios, choć możliwa jest sytuacja, że obydwaj zawodnicy trafią w tym samym momencie. Wówczas różnica czasowa nie może być większa niż 0,2 sekundy. Jeżeli bronią jest szabla lub floret, obowiązuje tak zwana konwencja, czyli zasady umowne.
Oto wskazówki, jak zacząć naukę szermierki:
- Zastanów się, dlaczego chcesz nauczyć się szermierki. Powodów może być wiele, a każdy łączy się z innym typem szermierki i treningu.
- Poszukaj dobrej szkoły szermierki. W zależności od celów, jakie sobie stawiasz, może to być szkoła nastawiona na rywalizację lub dobrą zabawę. Zwróć uwagę na to, czy przestrzegane są zasady bezpieczeństwa. Warto zasięgnąć opinii innych uczniów szermierki. Dowiedz się, czy istnieje możliwość regularnego pobierania prywatnych lekcji.
- Zanim kupisz sprzęt do szermierki, przez kilka pierwszych zajęć korzystaj z wyposażenia szkoły. Może się okazać, że dyscyplina ta nie będzie ci się jednak podobać, dlatego nie warto wpędzać się w niepotrzebne koszty.
- Twój trener najprawdopodobniej da ci wybór broni (floret, szpada lub szabla) lub od razu powie, byś zaczął od floretu. Wielu nauczycieli uważa, że floret to najlepsza broń dla początkujących.
- Kiedy nauczysz się podstaw, koniecznie bierz udział w zawodach. Stres i zdenerwowanie obnażą twoje słabości, dzięki czemu ty i twój trener będziecie wiedzieli, nad czym trzeba jeszcze popracować.
2. Szermierka od podstaw
Jeśli twoja przygoda z szermierką dopiero się zaczyna, następujące rady z pewnością okażą się pomocne.
- Wykaż trochę zainteresowania tematem. Czytaj książki o szermierce, jest w nich wiele wskazówek dla zawodników.
- Regularnie ćwicz podstawy. Może wydawać się to nudne, ale jest rzeczywiście przydatne.
- Na początku nie porywaj się na ambitne techniki. Prostota jest najlepsza.
- Dbaj o swój sprzęt. W ten sposób dłużej ci posłuży.
- Nigdy nie uprawiaj szermierki bez maski. Jest to nie tylko głupie, ale i bardzo niebezpieczne.
- Jeśli twój sprzęt jest w gorszym stanie, nie zwlekaj z kupnem nowego. Ostrza czasem pękają, a zardzewiała maska lub podziurawiony strój mogą prowadzić do nieprzyjemnego wypadku.
- Jeśli jesteś kobietą, zaopatrz się w ochraniacze na piersi. Mężczyźni powinni mieć ochraniacze na części intymne.
Wybór obuwia jest bardzo istotny. Możesz zdecydować się na buty do badmintona lub squasha.
Szermierka sportowa może być świetnym pomysłem na aktywne spędzanie wolnego czasu, pod warunkiem, że zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa. Jeśli chcesz się nauczyć tej sztuki walki, poszukaj dobrego nauczyciela i przygotuj się na dużo pracy. Efekty, kiedy się już pojawią, będą warte twojego wysiłku.