Trwa ładowanie...

Sztuczne ucho

Avatar placeholder
13.04.2014 13:58
Sztuczne ucho
Sztuczne ucho

Sztuczne ucho jest przeznaczone dla osób, które urodziły się ze zniekształconym narządem lub w ogóle nie posiadają małżowiny usznej. Plastyka ucha polega na rekonstrukcji ucha z własnej chrząstki żebrowej. Jednak ten zabieg nie zawsze i nie u wszystkich osób może być wykonywany. Operacja uszu obejmuje implantację tytanowych zaczepów, na które wczepiana jest później silikonowa proteza ucha. Sztuczne uszy przypominają kolorem i wielkością normalne narządy.

spis treści

1. Implant ucha

Implanty ślimakowe składają się z kilku urządzeń, które ze sobą ściśle współpracują. Mikrofon umieszczony za małżowiną uszną wychwytuje dźwięki w skali do 80 decybeli, które są przetwarzane na sygnały przez mikrokomputer z procesorem mowy. Przetworzone sygnały docierają do właściwego implantu, wszczepionego odbiornika, połączonego z elektrodami stymulującymi zakończenia nerwu słuchowego w kości zwanej ślimakiem. Nerw ten przekazuje impulsy do ośrodka w mózgu. Korekcja uszu jest przeznaczona dla osób, które urodziły się ze zniekształconym uchem lub w ogóle nie posiadają małżowiny usznej.

2. Operacja plastyczna ucha

Całkowitą nowością w Polsce jest metoda rekonstrukcji ucha za pomocą tytanowych implantów, wszczepionych do czaszki. Zaczepy pełnią funkcję zatrzasków, na które wczepiana jest silikonowa proteza ucha. Sztuczne uszy kolorem i kształtem przypominają naturalne narządy. Ponadto, solidne połączenie protezy z głową człowieka gwarantuje mu wysoki komfort jej noszenia.

Zobacz film: "Chirurgia plastyczna dzieci"

Korekcję uszu wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg robi łukowate cięcie z tyłu przewodu słuchowego zewnętrznego. W miejscu nacięcia skóry mocowane są tytanowe zaczepy o długości 3-4 cm. Tytanowe śruby implantowane umożliwiają późniejsze całkowite ukrycie rusztowania pod silikonowa protezą. Po wkręceniu śrub, w promieniu 15 mm od każdej – redukowana jest tkanka podskórna.

Operacje kosmetyczne zmniejszają ryzyko występowania stanów zapalnych, które mogą się tworzyć wokół wystających przez skórę zaczepów. Następny etap zabiegu polega na dokręceniu nakładek dystansowych, czyli specjalnych plastikowych kapturków do utrzymania opatrunku wokół każdej śruby (opatrunek pełni też funkcję dociskową implantu tytanowego).

3. Rekonstrukcja małżowiny usznej

Proteza małżowiny usznej wykonywana jest przez specjalistów w tej dziedzinie. Pierwszy etap procesu budowania sztucznej małżowiny usznej stanowi pobranie wycisku i uzyskanie gipsowego modelu miejsca, które ma być korygowane. W kolejnym etapie zostają przykręcone złote pierścienie. Do pierścieni zostanie przylutowana odpowiednio ukształtowana belka. Te elementy tworzą konstrukcję umocowania na ucho. W silikonie zostają przytwierdzone zatrzaski, dzięki którym możliwe jest umocowanie protezy na belce nośnej.

Plastykę uszu można wykonać w każdym wieku. Pacjenci, którym daje się szansę rekonstrukcji utraconego ucha, są zadowoleni. Dzięki operacji plastycznej odzyskują oni dawny wygląd i przestają zwracać uwagę społeczeństwa na brak własnej małżowiny usznej. Proteza silikonowa da się przesuwać lub ukrywać. Zastosowanie tytanowych zatrzasków zapobiega takim sytuacjom. Ryzyko odpadnięcia sztucznego ucha lub jego przesunięcia jest wyeliminowane całkowicie.

4. Kiedy jest konieczna operacja uszu?

Zabieg chirurgiczny przeprowadza się u wszystkich, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania tradycyjnych zabiegów rekonstrukcyjnych małżowiny usznej. Taka operacja plastyczna uszu jest mało znana w Polsce. Główną przeszkodą w jej wykonaniu jest cena, a w szczególności koszt materiałów konstrukcyjnych zaczepów (tytanu i złota). Osoby, które nie mają ucha lub utraciły ucho z przyczyn nowotworu lub wypadku, mogą bez zastrzeżeń poddać się zabiegowi implantacji tytanowej zaczepów i na ich życzenie stworzona może być proteza. Chorym z niesprawnym nerwem słuchowym wszczepiane są nowocześniejsze implanty pionowe, w których elektrody podłączone są bezpośrednio do pnia mózgu. Na świecie żyje z nimi już niemal 300 osób.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze