Trwa ładowanie...

Sztuki walki dla dzieci - wybór odpowiedniej sztuki walki dla dziecka, zajęcia ze sztuk walki, Karate dla dzieci, Judo dla dzieci

Sport dla dzieci to nie tylko świetna zabawa. Uwrażliwienie dziecka na potrzebę kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne jest jednym z podstawowych założeń w sportach walki mających korzenie w Japonii, takich jak karate, judo, aikido i kendo. Praca nad sobą, przejawiająca się w zmaganiu z własnymi słabościami oraz w doskonaleniu takich cech, jak upór w dążeniu do celu, wytrwałość, chęć pokonywania słabych stron, koncentracja, dyscyplina i porządek, staje się obecnie szczególnie wartościowa.

Zobacz film: "Pomysł na biznes: Klub sportów walki dla dzieci"

spis treści

1. Sztuki walki dla dzieci - wybór odpowiedniej sztuki walki dla dziecka

Pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate, jest samoobrona. Ta sztuka walki przede wszystkim stanowi „iskrę zapalną” dla ukształtowania u nastolatka pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji.

Trening sztuki walki wdraża dziecko do dyscypliny i porządku. Jednocześnie dziecko uczy się poszanowania osób starszych, posiadających większe doświadczenie. Zbiorowe zajęcia treningowe dobrze wpływają na dzieci nieśmiałe. Dzieci takie uczą się funkcjonowania w grupie. Dzieciom nadpobudliwym ruchowo i emocjonalnie zajęcia sztuki walki dostarczają możliwości rozładowania energii nagromadzonej w trakcie pobytu w szkole.

Zajęcia sportowe kształcą u dzieci wrażliwość estetyczną, dając im możliwość obcowania z pięknym choreograficznie układem ruchów. Trenowanie sportów walki przez dzieci to nie tylko dążenie do osiągnięcia wymiernych rezultatów we współzawodnictwie sportowym, ale przede wszystkim o kształtowanie pozytywnych cech charakteru u dziecka.

Trening judo - zdjęcia
Trening judo - zdjęcia

Judo jako jedna z japońskich sztuk walki ma charakter ceremonialny.

zobacz galerię

2. Sztuki walki dla dzieci - zajęcia ze sztuk walki

Karate i judo to dyscypliny sportowe zrzeszające się w związkach sportowych. W przypadku judo jest to Polski Związek Judo. Jeśli chodzi o karate, w Polsce istnieją dwa związki: Polski Związek Karate i Polski Związek Karate Tradycyjnego. Zapisanie się do klubu sportowego gwarantuje uczestnictwo w zorganizowanym i sprawdzonym systemie szkoleniowym. Pod uwagę warto wziąć wykształcenie instruktora. Wysoki stopień mistrzowski nie oznacza pełnych kompetencji instruktorskich. Mistrz nie zawsze jest dobrym nauczycielem.

Pierwsze zajęcia dla dzieci ze sztuk walki na macie to nie krwawe starcia z użyciem ciosów wibrującej dłoni, kopaniem i zamaszystymi uderzeniami. Zajęcia dla dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 7 lat mają charakter gier i zabaw ruchowych z elementami techniki danej dyscypliny. Sztuki walki dla dzieci mogą być również elementem zajęć wychowania fizycznego.

Zobacz także:

Nauka padania znajduje zastosowanie w życiu codziennym każdego ucznia. Umożliwia dziecku zdobycie ogólnej sprawności, uczy bezpiecznego upadku nawet na najbardziej twarde podłoże. Ponadto, przestaną być groźne dla dzieci upadki w trakcie ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego, co zdarza się często przy grach zespołowych.

Uczniowie, dla których nauka konkretnej sztuki walki to pasja, mają szansę rywalizować w zawodach rozgrywanych na terenie szkoły, pełnić rolę sędziego czy organizatora zawodów.

3. Sztuki walki dla dzieci - Karate

Wyraźna przewaga karate nad grami zespołowymi to, fakt, że każde dziecko może brać czynny udział w zajęciach. W grach zespołowych bywa tak, że dziecko nie może się przebić lub kończy na ławce rezerwowych. Karate pozwala każdemu występować na najwyższym poziomie, jest to sport wyraźnie indywidualny.

Najpierw młody karateka staje twarzą w twarz z przeciwnikiem. Nowi uczniowie ustawiają się w parach, jeden ćwiczy opanowanie, drugi natomiast trenuje tradycyjny okrzyk bojowy i uderzenie w kierunku twarzy partnera. Większość początkujących karateków jest spięta. Wzdragają się przy każdym okrzyku. W miarę jak mijają tygodnie, uczą się stać spokojnie i przyzwyczajają się do ustalonych zasad.

4. Sztuki walki dla dzieci - Judo

Dyscypliną godną polecenia dla dzieci jest judo. Zajęcia ogólnorozwojowe to podstawowe ćwiczenia z zakresu judo oraz akrobatyki, z dużą ilością gier i zabaw ruchowych. Mają na celu przygotować dzieci do podjęcia treningu judo, jak również ćwiczeń z elementami gimnastyki korekcyjnej. Dzieci ćwiczą na profesjonalnej macie judo, która dodatkowo położona jest na amortyzujących podkładach oraz miękkich materacach. Judo rozwija sprawność ruchową, siłę i wydolność.

Judo i karate to sztuki walki. Każda z nich może być uprawiana przez dzieci i rozwija nieco inne cechy motoryczne. Dobrze jest przed podjęciem decyzji o umieszczeniu malucha w sekcji sportowej podpatrzeć wspólnie z instruktorem, która forma ruchu jest dla naszego potomka bardziej odpowiednia.

Mgr Anna Bocheńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.