Trwa ładowanie...

Taniec bollywood

Taniec bollywood jest jednym z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Jest bardzo popularny w szkołach tańca i klubach fitness w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ludzie podejmujący się nauki tańca bollywood są zachwyceni rytmem, energią, dynamicznością oraz ruchami pełnymi gracji. Taniec ten jest podstawowym elementem każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Taniec i muzyka bollywood mają długą tradycję.

spis treści

1. Bollywood dance

W filmach kina indyjskiego taniec odgrywa ważniejszą rolę niż słowo mówione. Poprzez taniec bohaterowie wyrażają swoje emocje i myśli, opowiadają o ważnych wydarzeniach czy nawet wyznają sobie uczucia. Fabuła filmów zazwyczaj opowiada historie miłosne, choć współcześnie reżyserzy sięgają również do innych tematów.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Bollywood dance jest tańcem, który łączy w sobie tradycyjne oraz klasyczne tańce indyjskie. Taniec bollywood określany jest jako żywiołowa forma ruchu, angażująca wszystkie części ciała. Stąd właśnie wzięło się określenie trening bollywood. Taniec ten daje świetny trening mięśniom, to nowy rodzaj ćwiczeń. Oryginalny taniec bollywood, jaki można spotkać w filmach z kina bollywoodzkiego, to układ tańczony przez jedną osobę lub przez aktora i grupę tancerzy. Czasem taniec bollywood łączony jest z technikami tańca nowoczesnego.

2. Nauka tańca bollywood

Szkoły tańca coraz chętniej proponują lekcje tańca bollywood. Taniec ten wymaga od prowadzących specjalnego przygotowania, które zasadniczo różni się od przygotowania do zajęć z tańców standardowych. Nauczyciele szkół tańca oglądają filmy kina bollywoodzkiego i na ich podstawie przygotowują choreografię do swoich zajęć. Muzyka bollywood, do której tańczone są układy, również pochodzi z filmów. Układy taneczne dobierane są w taki sposób, aby grupa mogła się ich łatwo nauczyć. Zwłaszcza w zagranicznych szkołach tańca, od osób uczęszczających na zajęcia z tańca bollywood wymaga się właściwego stroju. Kobiety powinny mieć długie spódnice lub specjalne szerokie spodnie i chusty. Dobrze dobrany strój pomaga nauczyć się podstaw tańca czy giętkich ruchów ciała. Każde zajęcia wyglądają inaczej. Niektórzy prowadzący wykorzystują do swojej choreografii tańce indyjskie:

  • Bharata Natyam,
  • Kathak,
  • Kuchipudi,
  • Bhangra z Punjabi,
  • tańce ludowe,
  • tańce weselne.

Nauka tańca bollywood odbywa się zazwyczaj na dwóch poziomach. Poziom podstawowy przeznaczony jest dla wszystkich początkujących, instruktorzy dobierają łatwiejsze układy. Po dwóch semestrach zajęć można przejść na poziom drugi, gdzie układy taneczne są dużo trudniejsze, na przykład mogą być wzbogacone elementami sztuk walki.

Filmy, podobnie jak taniec bollywoodzki, opowiadają różne historie, co ma przełożenie na układ wykonywany przez tancerzy. W Polsce zainteresowanie bollywood dance zaczęło się po emisji filmu „Czasem słońce, czasem deszcz”, który urzekł widzów. Trenowanie tańca bollywood może być rodzajem zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży lub sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów w klubach fitness. Jeżeli fascynuje cię kultura indyjska, musisz koniecznie zapisać się na lekcje bollywood dance.

Mgr Anna Bocheńska
Taniec bollywood
Taniec bollywood
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.