Trwa ładowanie...

Taniec egipski

Taniec egipski to odmiana tańca orientalnego, która często potocznie określana jest jako taniec brzucha. Styl egipski jest powolny i zmysłowy, a jednocześnie pełen uroczego i przyciągającego wzrok dystansu. Taniec cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu wieków, obecnie nadal ma dużą liczbę fanek, dla których jest sposobem na odrobinę relaksu i wyrażenie swojej kobiecości. Aby tańczyć taniec brzucha, tancerka musi mieć specjalny strój do tańca.

spis treści

1. Taniec egipski a tradycja

Taniec brzucha znany jest od dawna, szacuje się, że popularność zdobył już w Mezopotamii, około 6 tysięcy lat temu. Najprawdopodobniej był rytualnym tańcem płodności. Grupy kobiet oddawały cześć boginiom i świętowały podczas różnych okazji właśnie za pomocą tańca brzucha. Dzisiaj miejscem, dzięki któremu tradycja związana z tańcem brzucha kwitnie jest właśnie Egipt, a w szczególności Kair, gdzie często spotyka się egipskie tancerki i muzyków. Na każdym rogu otwierane są sklepy, gdzie można kupić między innymi strój do tańca brzucha o oryginalnych krojach.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Egipski styl tańca skupia się na ruchach całego ciała. Egipski taniec orientalny to wprawianie w ruch ciała od głowy po palce. Koniecznością jest tzw. wczucie się w muzykę i zsynchronizowanie z nią każdego odcinka ciała. Jest to taniec pełen kobiecego wdzięku, fascynacji i energii. Tradycyjny styl egipski nie posiada elementów tańca wykorzystujących woalki. Choć czasami na kursach włącza się je.

2. Kurs egipskiego tańca brzucha

Przed rozpoczęciem kursu tanecznego warto skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do takiej formy aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem treningów należy zawsze pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce. Dzięki temu ciało będzie bardziej giętkie i z większą łatwością przyjdzie tzw. izolowanie od siebie poszczególnych partii ciała, co stanowi ważny element każdego tańca orientalnego. Brak izolacji to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Poza tym nie należy obawiać się używania do tańca całej powierzchni podłogi. Dzięki temu kroki tańca brzucha stają się bardziej dynamiczne, a tym samym bardziej atrakcyjne dla publiczności.

Podczas kursu nauczysz się tzw. shimmies, czyli charakterystycznych ruchów, które wprawią twoje ciało w drgania typowe dla stylu egipskiego. Poćwiczysz kołysanie i falowanie brzuchem, wybicia klatką piersiową, odpowiednie ruchy rąk i ramion. Dowiesz się, jak efektownie łączyć te wszystkie elementy ze sobą.

3. Strój do tańca brzucha

Aby poczuć prawdziwy klimat tańca, warto zadbać o odpowiedni strój do tańca brzucha i na zajęcia włożyć specjalną chustę na biodra z monetkami, dzięki czemu taniec przykuje wzrok niejednej osoby. Taki stój można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy. Można także włożyć inne wygodne ubranie, na przykład legginsy i tunikę. Ważne, by było ono wygodne i nie krępowało ruchów. Na stopy warto włożyć dobrze dopasowane baletki bądź tańczyć boso lub w skarpetkach.

Tancerki podczas tańca brzucha wykorzystują podkłady muzyczne. Egipska muzyka, wywodząca się z arabskich korzeni, współczesna bądź klasyczna, wybija rytm tańca brzucha.

Taniec egipski
Taniec egipski
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.