Trwa ładowanie...

Termogeniki - działanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 25.03.2024 16:01
Termogeniki naturalne to substancje, które powodują uwalnianie ciepła z organizmu.
Termogeniki naturalne to substancje, które powodują uwalnianie ciepła z organizmu. (Adobe Stock)

Termogeniki to najlepsze środki odchudzające pomagające dosłownie każdemu. Wysiłek fizyczny w połączeniu ze spalaniem tłuszczu to nic innego, jak zwiększona termogeneza. Dzięki temu odchudzanie staje się niesamowicie proste. Zyskujesz szybką przemianę materii, spalenie tłuszczu oraz większą masę mięśniową. Termogeniki to substancje, które wyzwalają energię, zwiększają siłę i wytrzymałość oraz jednocześnie oszczędzają mięśnie i zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej.

spis treści

1. Termogeniki, czyli naturalne spalacze tłuszczu

Termogeniki naturalne to substancje, które powodują uwalnianie ciepła z organizmu. Substancje te prowadzą do powstania podwyższonego metabolizmu, zwiększenia wydatków energetycznych i przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Termogeniki występują w naturalnej postaci w niektórych środkach spożywczych. W praktyce częściej stosuje się suplementy – preparaty, które zwiększają metabolizm i termogenezę w stanie odpoczynku i podczas treningu.

Najlepszym naturalnym termogenikiem jest kofeina/guarana i zielona herbata. Naturalnym źródłem termogeników są też: ostra papryka, pieprz i imbir. Według badań, papryka i pieprz zwiększają wydatki energetyczne, głównie poprzez wzmożone utlenianie tłuszczów. Imbir jest zalecany przez hinduskich lekarzy osobom z nadwagą i otyłością.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Termogeniki są skuteczne w odchudzaniu. Jednak ze względu na niewielkie ich stężenie w pokarmie nie wywołują spektakularnych efektów. Wyjątkowe możliwości stwarza jednak zastosowanie termogeników w formie suplementacji żywieniowej.

2. Działanie termogeników

Specjalnie wyselekcjonowane związki termogeniczne z pokarmów roślinnych silnie pobudzają aktywność metaboliczną organizmu, stymulują rozpad tkanki tłuszczowej oraz wzmagają spalanie jej zasobów z dużym rozproszeniem energii. W efekcie dochodzi do przyspieszenia przemiany materii, wzrostu temperatury ciała i silnego uszczuplenia rezerw tłuszczowych. Pod wpływem suplementacji w organizmie zachodzą przemiany metaboliczne podobne do tych, jak pod wpływem aktywnych ćwiczeń fizycznych.

Wyróżnia się następujące rodzaje termogeników:

  • Efedryna – pochodzi z suszonych gałęzi rośliny Ephedra sinica (azjatyckiego krzewu). Zbliżona chemicznie do amfetaminy, działa na nerwy współczulne, które są odpowiedzialne za fizjologiczne reakcje. Skutecznie wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Kofeina – same napoje kofeinowe mają również wielowiekową tradycję dla zdrowych dorosłych osób, gdy stosuje się je z umiarem. Sama kofeina nie jest termogenna, przynajmniej przy krótkim wstępnym okresie regularnego spożycia. Kofeina podwaja moc efedryny, wydłużając i pobudzając jej działanie termogenne poprzez zmniejszanie poziomu pewnych enzymów i innych związków w organizmie.
  • Zielona herbata – w świetle najnowszych badań, ekstrakt z zielonej herbaty odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania, podwyższa spalanie tłuszczu – termogenezę.
  • CLA – jest zmodyfikowanym kwasem tłuszczowym. Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, poprawia witalność oraz zwiększa rezerwy energetyczne organizmu. CLA wpływa na bezpośrednią redukcję tłuszczu zapasowego oraz na zwiększenie produkcji energii pochodzącej z kwasów tłuszczowych.
  • L-karnityna – przyspiesza końcowy etap spalania kwasów tłuszczowych, finalizuje proces redukcji tłuszczów, poprawia wydolność.

3. Skutki uboczne termogeników

Isnieje niebezpieczeństwo związane z przedawkowaniem i nadużyciem substancji termogennych. Objawy niepożądane, jakie mogą wystąpić podczas stosowania tych substancji, to:

  • objawy sercowo-naczyniowe: przyspieszona czynność serca, lekki wzrost ciśnienia tętniczego, palpitacja serca, zatrzymanie jego akcji, zawał mięśnia sercowego,
  • objawy nerwowe: lęk, nadaktywność, bezsenność, psychoza, zaburzenia orientacji, padaczka,
  • objawy żołądkowo-jelitowe: nudności i wymioty, biegunka, zaparcia,
  • objawy skórne: wysypka, zapalenie skóry.

Z pewnością używanie efedryny, szczególnie z dodatkiem kofeiny, w sposób szczególny może być niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Jeśli początkowo okaże się, że jesteś nadwrażliwy na działanie kofeiny lub połączeń kofeiny z efedryną, nie używaj ich wieczorem ani późnym popołudniem. Pozwól swojemu organizmowi przyzwyczaić się do ich pobudzającego działania, zanim zastosujesz je późną porą.

Termogeniki to skuteczne preparaty na odchudzanie. Połączenie ich zażywania z wysiłkiem fizycznym to klucz do utraty zbędnych kilogramów. Nie należy jednak przyjmować zbyt wiele termogeników, ponieważ wiąże się to ze skutkami ubocznymi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze