Trądzik miejsc intymnych - przyczyny, objawy, leczenie
Trądzik miejsc intymnych to częsta dolegliwość, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Zmiany często są zaognione i bolesne, dlatego mogą wywoływać niepokój. Niemniej jednak najczęściej nie są one groźne i ustępują samoistnie. Czy można przyspieszyć ich gojenie i zapobiec ich pojawianiu się?
1. Czym jest trądzik miejsc intymnych?
Trądzik okolic intymnych ma taką samą przyczynę, jak ten, który obserwujemy na twarzy - jest to nadmierne wytwarzanie łoju oraz rogowacenie naskórka, który z kolei zatyka ujścia gruczołów, co sprzyja rozwojowi bakterii. Te wywołują stan zapalny, efektem czego są pryszcze, zaskórniki i bolesne grudki.
Taki sam proces ma miejsce w przypadku miejsc intymnych. Dodatkowo nie sprzyja im noszenie ciasnych spodni i bielizny ze sztucznych materiałów. W strefie bikini jest mnóstwo ujść gruczołów łojowych, dodatkowo bardzo często może się tam rozwinąć zapalenie mieszków włosowych.
Wypryski, kaszaki i podskórne grudki często także pojawiają się na pośladkach.
2. Co zwiększa ryzyko trądziku w okolicach bikini?
Najczęściej trądzik miejsc intymnych pojawia się na skutek podrażnienia mieszków włosowych i namnażania bakterii. Wiąże się to z mniejszą dostępnością powietrza, a także nadmierną depilacją. Włosy łonowe chronią naskórek i wrażliwe okolice intymne przed mechanicznymi uszkodzeniami i podrażnieniami. Kiedy są one wydepilowane, skóra nie ma swojej naturalnej bariery, wobec czego jest bardziej narażona na rozwój bakterii.
Dodatkowo bardzo częstą przyczyną trądziku intymnego jest zapalenie mieszków włosowych, które związane jest nie tylko z nadmiernym usuwaniem włosków, ale także ze złą techniką depilacji. Wrastające włoski sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych i mogą nasilać objawy trądziku.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Drobne krostki mogą zmieniać się w bolesne pryszcze także przez to, że każdego dnia ocieramy skórę materiałem spodni, rajstop czy bielizny.
3. Kiedy zmiany trądzikowe musi obejrzeć lekarz?
Zazwyczaj trądzik miejsc intymnych nie jest groźny i ustępuje samoistnie. Najczęściej wystarczy stosowanie aptecznych preparatów dostępnych bez recepty i zaniechanie depilacji na czas leczenia. Jednak czasem zdarza się, że zmiany trądzikowe są objawem poważniejszego schorzenia. Dają one mnóstwo niespecyficznych objawów, a ich leczenie wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego.
Jedną z częstych dolegliwości są tzw. kłykciny. To nieregularne wypryski w jasnoróżowym kolorze. Zwykle pojawiają się na ściance waginy, czasem także w okolicach odbytu. U mężczyzn pojawiają się także na żołędzi i środkowej części penisa. Wywołuje je wirus HPV 6 i HPV 11. Najczęściej schorzenie pojawia się na skutek nadmiernej wilgoci i ciepła. U kobiet czasem pojawia się w ciąży ze względu na dużą produkcję progesteronu.
Warto pamiętać, że kłykciny to choroba przenoszona drogą płciową, więc jeśli jedno z partnerów się zarazi, drugie też musi podjąć leczenie. Lekarz w takiej sytuacji może przepisać preparaty do smarowania, ale jeśli kłykciny są duże, będzie trzeba rozważyć mechaniczne lub chemiczne usuwanie ich.
Jeśli bolesna krostka pojawi się przy samym wejściu do waginy, może to oznaczać zapalenie gruczołu Bartholina. Zadaniem tego gruczołu jest utrzymywanie prawidłowego nawilżenia okolic intymnych. Jeśli dojdzie do zapalenia, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Oprócz pojawienia się wyprysku, objawy zapalenia to ból w okolicach sromu, który nasila się podczas siadania.
Innymi schorzeniami, które mogą objawiać się podobnie jak trądzik, są:
- zapalenie gruczołów potowych
- mięczaki zakaźne (jasnoróżowe grudki pojawiające się głównie przy pachwicach, zwykle ustępują samoistnie)
- kiła (zakaźna choroba przenoszona drogą płciową).
4. Jak leczyć trądzik miejsc intymnych?
Leczenie zmian trądzikowych w miejscach intymnych zależy od ich przyczyny, ale w większości przypadków można sobie z nimi poradzić w domowych warunkach, przy pomocy środków dostępnych bez recepty.
Przede wszystkim warto pozwolić skórze oddychać. Warto na czas leczenia nosić luźniejsze ubrania i zrezygnować z ciasnej bielizny ze sztucznych materiałów. Najbezpieczniejsza jest bielizna bawełniana, która umożliwia swobodny przepływ powietrza.
Jeśli infekcje i pryszcze nawracają, warto zmienić środek do prania bielizny oraz ubrań i sprawdzić, czy to pomoże. Bardzo często to właśnie detergenty najbardziej podrażniają i wywołują trądzik. Nie można także zapominać o właściwej higienie miejsc intymnych. Jest to ważne szczególnie podczas miesiączki (w przypadku kobiet).
Aby zachować higienę, warto zmieniać ręczniki regularnie i pozwalać im na swobodne wysychanie. W okresie miesiączki należy pamiętać o częstej zmianie tamponów i podpasek, a także o regularnym podmywaniu miejsc intymnych delikatnymi żelami.
Nie należy stosować drogeryjnych kremów, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać okolice intymne. Jeśli chcemy czymś posmarować zmiany trądzikowe, musimy najpierw poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Bardzo ważne jest też to, aby nie wyciskać zmian. Może to nasilić namnażanie bakterii i spowodować jeszcze większe problemy. Jeśli trądzik nie znika w ciągu kilku dni pomimo wprowadzenia domowego leczenia, warto zgłosić się do specjalisty.