Trwa ładowanie...

Trening nordic walking

Avatar placeholder
12.09.2014 13:45
Trening nordic walking
Trening nordic walking (Zdjęcie kobiety uprawiającej nordic walking / Shutterstock)

Nordic walking to nie tylko zwykłe „chodzenie z kijkami”, jak się na nie potocznie mówi. Odpowiednia technika nordic walking daje trenującej osobie wiele korzyści zdrowotnych. Nordic walking zdobywa coraz więcej fanów, ale równocześnie rośnie liczba osób, które uprawiają go nieprawidłowo. Prawidłowo wykonany trening nordic walking pozwala na dwa razy szybsze spalanie kalorii, a równocześnie zmniejsza obciążenie stawów podczas dynamicznego marszu.

spis treści

1. Rozgrzewka przed treningiem nordic walking

Dobra technika chodzenia z kijkami nordic walking wymaga odpowiedniej rozgrzewki. Aby poprawnie się rozgrzać, należy przede wszystkim rozruszać stawy kostek, tak jak przed niemal każdą aktywnością fizyczną. Można to zrobić za pomocą krążenia stopą w lewo i w prawo, stojąc na drugiej i podpierając się kijkami. Przed chodzeniem z kijami należy także rozgrzać kolana: unoś je tak, aby tworzyły z tułowiem kąt prosty, zgięcie w kolanie także powinno mieć kąt prosty. Biodra rozgrzej za pomocą kilku krążeń biodrami. Nie zapomnij także o rozgrzaniu nadgarstków.

2. Przebieg treningu nordic walking

Aby nauczyć się poprawnej techniki nordic walking, najlepiej jest odbyć kilka pierwszych treningów pod okiem instruktora. Bardzo ważna jest prawidłowa postawa podczas chodzenia z kijkami, a aby się jej dobrze nauczyć, nie trzeba dużo czasu – ale łatwiej jest poznać teoretyczne zasady nordic walking niż ich przestrzegać. Dobrze byłoby od początku chodzić z kijkami poprawnie. Doświadczona osoba pomoże także w doborze odpowiednich kijków. W przypadku, jeśli nordic walking od początku będzie źle wykorzystywany, nie przyniesie zbyt wielu korzyści.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Trening nordic walking tak naprawdę bardzo przypomina naturalne ruchy podczas chodzenia. Chodzenie z kijkami nie powinno odbiegać od normalnego tempa i rytmu chodzenia. Pierwszym krokiem do dobrej techniki nordic walking jest zaobserwowanie naturalnego rytmu chodzenia i ruchu ramion w tym czasie. Zacznij od chodzenia z kijkami ciągnącymi się po ziemi, za to w naturalnym rytmie i z naturalnymi dla ciebie ruchami ramion. Potem zacznij wbijać kijki w ziemię, prawy kijek z lewą nogą. Kijki nie powinny wyprzedzać nóg, powinny być także blisko ciała. Prawidłową postawę ciała osiągniesz, wciągając brzuch.

3. Zalety nordic walking

Chodzenie z kijkami korzystnie wpływa na stan zdrowia. Niektórzy nordic walking traktują jako jedną z technik rehabilitacyjnych po przebytych urazach. Inni natomiast stosują nordic walking jako sposób na schudnięcie. Są też tacy, dla których chodzenie z kijkami stanowi podstawę dbania o kondycję. Co daje nam prawidłowy trening nordic walking:

  • odciążenie stawów kolanowych i biodrowych oraz ścięgien,
  • odciążenie kręgosłupa,
  • wzmocnienie mięśni,
  • poprawę ogólnej kondycji fizycznej,
  • szybsze spalanie kalorii niż przy zwykłym marszu.

Nordic walking warto trenować także wówczas, gdy nawiedzają nas częste bóle głowy bądź gdy cierpimy na choroby serca (np. mieliśmy zawał). Trening nordic walking jest sportem praktycznie dla każdego. Chętnie uprawiają go zarówno sportowcy, jak i seniorzy. Jest także lubiany przez osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze