Trwa ładowanie...

Typy włosów

Typy włosów i znajomość cyklu włosowego pozwalają na rozpoznawanie wielu schorzeń, zarówno włosów, jak i skóry głowy. Mogą również pomóc w codziennej ich pielęgnacji i stylizacji. Dla wielu osób oczywiste wydaje się, że wyróżniamy włosy normalne i przetłuszczające się. Podział ten uwzględnia jednak tylko aktywność gruczołów łojowych. Istnieje jeszcze kilka innych typów włosów, których podział bierze pod uwagę inne kryteria, takie jak stopień uszkodzenia włosów czy średnicę przekroju włosa.

spis treści

1. Włosy normalne

Ten typ włosów mają najczęściej dzieci. Włosy te poddane działaniu hormonów w okresie dojrzewania przechodzą w typ włosów przetłuszczających się. U osób dorosłych włosy normalne występują rzadko, ze względu na aktywność gruczołów łojowych. Osoby dorosłe mają raczej włosy suche lub przetłuszczające się. Włosy normalne charakteryzuje taka ilość sebum, która choć wystarcza do tego, by chronić włosy przed utratą wody oraz przed czynnikami zewnętrznymi, nie tworzy jednak zbyt widocznej tłustej warstwy na powierzchni skóry. Włosy normalne są mocne i lśniące.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Czytaj więcej

2. Włosy przetłuszczające się

Jednym z typów włosów są również włosy przetłuszczające się. Ten rodzaj włosów mają najczęściej osoby z tłustą cerą. Przyczyną przetłuszczania się zarówno skóry twarzy, jak i skóry głowy, jest nadmierna produkcja sebum. Zbyt duża ilość sebum na powierzchni włosów utrudnia odparowywanie wody ze skóry głowy. Włosy przetłuszczające się mają swoje wady i zalety. Zazwyczaj są to włosy zdrowe, mocne i mało podatne na uszkodzenia, ponieważ dodatkowa warstwa sebum chroni je i nawilża. Wady włosów przetłuszczających się, to: zbyt duży ciężar, brak puszystości, konieczność dość częstego mycia, trudności w modelowaniu, farbowaniu i ondulowaniu.

3. Włosy suche

To przeciwieństwo włosów przetłuszczających się. Włosy suche charakteryzują się zbyt małą ilością substancji tłuszczowych na powierzchni włosa. Gruczoły łojowe skóry głowy produkują zbyt mało naturalnego tłuszczu – sebum. Niewłaściwa pielęgnacja włosów suchych skutkuje szybkim odparowywaniem wody z powierzchni skóry głowy, co powoduje suchość włosów i utratę ich sprężystości. Brak odpowiedniej ilości sebum jest też odpowiedzialny za spadek odporności włosów na uszkodzenia. Włosy suche są zazwyczaj matowe, mało elastyczne, mają skłonność do rozdwajania się i są trudne w układaniu.

4. Podział włosów ze względu na stopień uszkodzenia

  • włosy zniszczone – łatwo jest określić stan zniszczenia włosów. Włosy zniszczone są zazwyczaj matowe, bardzo łamliwe i mają skłonność do elektryzowania się. Przyczyną zniszczenia włosów są najczęściej: nieprawidłowa pielęgnacja, farbowanie włosów za pomocą farb trwałych, zabiegi z użyciem gorącego powietrza (częste suszenie, prostowanie) czy też źle wykonana trwała ondulacja;
  • włosy niezniszczone – charakteryzują się zdrowym wyglądem. Struktura włosów nie jest naruszona. Włosy niezniszczone są mocne, lśniące i nie mają tendencji do wypadania.

5. Podział włosów ze względu na średnicę przekroju włosa

  • włosy przeciętne i grube – średnica włosów przeciętnych to 70μm, natomiast włosów grubych nawet 100μm. Włosy przeciętne najczęściej występują u ludzi dorosłych, żyjących w klimacie umiarkowanym. Z kolei włosy grube najczęściej ma rasa czarna. Włosy grube są bardziej sztywne i odporne na zabiegi chemiczne;
  • włosy cienkie – inaczej określa się je jako włosy delikatne. Ich średnica wynosi tylko 40μm, są zwykle mało puszyste, wiotkie i trudne do ułożenia. Mogą się łatwo przetłuszczać. Spotykane przede wszystkim u małych dzieci, później zaś mogą przejść we włosy przeciętne czy też grube.

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o włosy, najpierw poznaj swój typ włosów. Pomoże to w doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów – odżywek i szamponów – by włosy pozostały jak najdłużej piękne i zdrowe.

Typy włosów
Typy włosów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.