Trwa ładowanie...

Usuwanie pieprzyków

Avatar placeholder
30.12.2018 18:03
Usuwanie pieprzyków
Usuwanie pieprzyków

Znamiona to zmiany skórne, które mogą pojawić się w różnorodnych miejscach na całym ciele. Często występują one na skórze twarzy i ze względu na to, że wyglądają one nieestetycznie - dużo osób decyduje się na ich usunięcie. Inną przyczyną usuwania znamion skórnych jest to, że mogą one przekształcić się w niebezpieczne dla zdrowia komórki nowotworowe. Z tego względu czasami lepiej „profilaktycznie” je usunąć, aniżeli pozostawić na skórze.

1. Kiedy warto usunąć pieprzyki?

Jeżeli zauważyłaś na powierzchni skóry niepokojące znamię, które gwałtownie się powiększa, ma nierównomierny kolor – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Cechy te mogą świadczyć o tym, że znamię to przechodzi w złośliwą formę, która może w czasie powodować groźne przerzuty. Lekarz dermatolog oceni czy zmiana może być groźna i czy nie trzeba jej jak najszybciej usunąć.

Do innych zmian, w obrębie znamion, które powinny budzić twój niepokój, należą:

  • świąd
  • krwawienie
  • pieczenie w obrębie zmiany
  • asymetria
Zobacz film: "Znamiona barwnikowe - pieprzyki"

2. Usuwanie znamion

Istnieją rozmaite metody umożliwiające usunięcie znamion skórnych. Dobór odpowiedniej z nich zależy od typu znamienia, jego wielkości, lokalizacji, a także wielu innych czynników. Osoba, która decyduje w jaki sposób znamię zostanie usunięte, jest dermatolog.

Terapia laserowa – laser odnalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Za jego pomocą można wykonać wiele zabiegów – w tym między innymi usuwanie znamion. Zabieg taki można przeprowadzić u osoby w każdym wieku, a po jego wykonaniu pozostaje niewielka blizna. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu są wypukłe znamiona o łagodnym charakterze. Za pomocą lasera nie usuwa się znamion płaskich, a także tych podejrzanych (posiadających cechy wyglądu komórki nowotworowej).

Zabieg chirurgiczny – jest to metoda najpowszechniej stosowana w celu usuwania znamion. Stosuje się ją w przypadkach, gdzie istnieje podejrzenie, że znamię może mieć cechy złośliwe i może ono zagrażać zdrowiu danej osoby. W tym przypadku ważne jest to, aby w trakcie cięcia chirurg zachował dosyć duży margines zdrowej tkanki. Następnie wycinek skóry wysyłany jest do specjalnej kliniki, gdzie znamię zostaje przebadane. Jeżeli w jego obrębie wykryte zostaną komórki nowotworowe – osoba od której pochodzi wycinek zostaje dokładnie przebadana.

Procedury usuwania znamion są bezbolesne, gdyż przed zabiegiem stosuje się miejscowo działające znieczulenie. Po zabiegu lekarz przepisuje pacjentowi odpowiednie maści i kremy, które wspomogą gojenie się rany. W momencie, gdy rozpoczyna się proces bliznowacenia skóry – wskazane jest również stosowanie odpowiednich kremów, które zredukują widoczność blizny.

Badanie i usuwanie znamion skórnych to idealna metoda profilaktyki przed nowotworami skóry. Regularnie uczęszczając na wizyty u dermatologa możemy uchronić się przed wieloma chorobami skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze