Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

W czym tkwi sekret soli Epsom?

Avatar placeholder
29.03.2021 13:10
W czym tkwi sekret soli Epsom?
W czym tkwi sekret soli Epsom? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Liczne zdrowotne właściwości soli Epsom znane były już naszym babciom. To znakomity naturalny środek, który może przynieść wiele korzyści nie tylko dla naszego zdrowia, ale i urody. Dowiedz się, czym jest sól Epsom i jak można ją wykorzystać?

spis treści

1. Czym jest sól Epsom?

Wielu z nas pewnie nigdy wcześniej nie zdawało sobie sprawy, że ten czysty związek mineralny, czyli siarczan magnezu (MgSO4), zwany potocznie również solą gorzką albo angielską, posiada aż tyle zdrowotnych zalet. Dzięki połączeniu dwóch ważnych pierwiastków – magnezu i siarki - wykazuje on dobroczynne działanie na organizm.

Nazwa soli pochodzi od znajdującego się w Anglii miasta Epsom, gdzie pozyskiwano ją poprzez odparowywanie ze źródeł wody mineralnej. Substancja ta jest bezzapachowa, przypomina wyglądem sól kuchenną. Zawiera około 9,7 proc. czystego magnezu oraz około 12,9 proc. czystej siarki. Takie połączenie gwarantuje wysoką wartość terapeutyczną.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Sól Epsom dla zdrowia

Sól Epsom ma wiele korzyści zdrowotnych, w związku z czym znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki działaniu jej podstawowego składnika, czyli magnezu, wpływa na pracę ponad 300 różnych enzymów, pomaga zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, redukuje napięcie i stres. Poza tym zmniejsza ryzyko pojawienia się zawału serca oraz chorób naczyń krwionośnych. Sól Epsom wpływa również pozytywnie na działanie układu odpornościowego.

Ale to tylko niektóre z jej cudownych właściwości. Nie można zapominać również o tym, że ma ona duże znaczenie w łagodzeniu bólu. Pomaga zlikwidować stany zapalne, bóle stawów i skurcze mięśni. Często jest wykorzystywana przy silnych dolegliwościach podczas menstruacji. Dzięki zawartości siarczanów wykazuje działanie oczyszczające, skutecznie usuwając nagromadzone toksyny z organizmu.

3. Sól Epsom dla urody

Właściwości soli Epsom są także doceniane przez branżę kosmetyczną. Jest ona składnikiem wielu kremów, środków do pielęgnacji włosów, maści itp. Dużą popularnością cieszą się oczyszczające peelingi twarzy i ciała z jej zastosowaniem. Sól Epsom pomaga likwidować zaskórniki oraz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp. To również znakomity środek w przypadku problemów z wypadaniem włosów i nadmiernie łamliwymi paznokciami.

Specjaliści zalecają przede wszystkim częste okłady oraz kąpiele solankowe, które przynoszą znakomite efekty. Nie tylko pomagają likwidować obrzęki i opuchliznę, ale przede wszystkim służą odprężeniu i głębokiej relaksacji.

Zaletą soli epsom jest też niski koszt - 5 kg kosztuje ok. 20 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze