Trwa ładowanie...

Wellness - filozofia wellness, zabiegi

Avatar placeholder
21.12.2023 11:55
Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia
Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia (123rf.com)

Wellness to nie tylko relaksujące i lecznicze zabiegi, ale to przede wszystkim filozofia życia, według której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia przez harmonię ciała, umysłu i ducha. Wellness to sposób na życie, któremu bliskie jest pojęcie „homeostazy”, czyli zdolności do utrzymania stanu równowagi dynamicznej środowiska. Obiekty SPA i wellness to miejsca stworzone dla osób, które pragną zredukować nadmiar stresu i odzyskać równowagę oraz harmonię pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.

spis treści

1. Filozofia wellness

Wellness
Wellness [8 zdjęć]

Wellness to nie tylko pakiet relaksujących i leczniczych zabiegów, ale to przede wszystkim filozofia

zobacz galerię

W 1959 roku powstała filozofia wellness. Amerykański lekarz dr Halbert Dunn stworzył definicję wellness, która obowiązuje do dziś. Wellness oznacza taki styl życia, którego celem jest zwiększenie potencjału osoby poprzez osiąganie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Przestrzeganie tej zasady gwarantuje dobre samopoczucie każdego dnia. Filozofia wellness zdobyła ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, a potem przeniknęła do innych krajów. W Polsce pojawiła się w latach 90. Na określenie tej filozofii w naszym kraju używa się dwóch pojęć: „dobrostan” i „błogostan”, które trafnie oddają istotę wellness.

Filozofia wellness przede wszystkim podkreśla, że najważniejsze to zachowanie równowagi między różnymi sferami naszego życia, od duchowej, intelektualnej, po fizyczną, społeczną i zawodową. Osiągnięcie równowagimożliwe jest tylko przez wsłuchanie się w swoje ciało i poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Osiągnięcie wellness zależy także od wpływu wszystkich elementów środowiska, w którym żyjemy. Ważne jest to, co spożywamy, jak odpoczywamy i śpimy, jaką mamy kondycję fizyczną, z kim się spotykamy, gdzie żyjemy i jak reagujemy na stres. Wellness oddziałuje na nasze zmysły.

Zobacz film: "Fakty i mity o zabiegach estetycznych"

2. Zabiegi wellness

Wellness to bardzo popularne pojęcie, można powiedzieć, że powszechnie jest stosowane przez różne ośrodki spa. Jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie uzdrowiska realizują filozofię wellness. Dobrostan może zapewnić jedynie równowaga między medytacją, zdrową dietą, jogą czy ćwiczeniami tai chi a leczniczymi kąpielami i zabiegami pielęgnacyjnymi. Wybierając się do tego typu ośrodków, warto zastanowić się, czy zależy nam tylko na dobrym poczuciu fizycznym, czy chcemy dążyć do zachowania równowagi między płaszczyzną fizyczną, duchową i emocjonalną.

W latach 80, wellness utożsamiano z ruchem fitness, chociaż w rzeczywistości pojęcie welness odnosi się do stylu życia, który uwzględnia wszystkie potrzeby człowieka, zarówno psychologiczne, emocjonalne, intelektualne, towarzyskie, finansowe, a także fizycznych. Welness determinuje człowieka do uprawiania zdrowego trybu życia. Dbania zarówno o swoje ciało, jak i ducha.

Najpopularniejsze zabiegi wellness to:

  • sauna – pobyt w saunie sprzyja relaksacji i medytacji. Jednocześnie jest to świetny sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn. Sauna poprawia krążenie i łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe. W zależności od preferencji można korzystać z sauny parowej lub suchej. W obu przypadkach pobyt w saunie ma zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie, przede wszystkim ze względu na fakt, iż sprzyja ona oczyszczaniu organizmu z toksyn, relaksacji, rozluźnianiu napiętych mięśni, przyspieszaniu przemiany materii, budowaniu odporności oraz wzmacnianiu układu krążenia i układu nerwowego. Najlepsze działanie uzyskuje się przez korzystanie z sauny przez 15 minut i branie po tym zimnego prysznica, co należy powtórzyć kilkakrotnie;
  • masaże i aromaterapia – to prawdziwa uczta dla ducha i ciała. Zabiegi te pieszczą wszystkie zmysły, a przy tym pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości i zapomnieć o problemac. Dzięki zastosowaniu świec zapachowych oraz olejków eterycznych w połączeniu z masażem, możemy się zrelaksować, odprężyć a także pobudzić zmysły. Różne zapachy działają na różne sposoby, na przykład zapach pomarańczy, lawendy czy wanilii uspokaja, podczas gdy zapach jaśminu, cytryny i eukaliptusa pobudza organizm;
  • fitness i inne formy ćwiczeń fizycznych – aktywność fizyczna jest koniecznie potrzebna, jeśli chcemy się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, które poprawiają nam nastrój. Ponadto czujemy zadowolenie, że robimy coś dobrego i zdrowego dla naszego ciała. Dzięki treningom wzmaciamy swoje serce, usprawniamy krążenie krwi, poprawiamy pracę płuc, zwiększając ich wydolność

Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Czasami jednak codzienne problemy utrudniają nam osiągnięcie równowagi, a wtedy ośrodki wellness pomagają nam ją odzyskać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze