Trwa ładowanie...

Wellness

„Zabiegi wellness - galeria” jest pojęciem często utożsamianym z pojęciem „spa”. Tymczasem wellness to nie tylko relaksujące i lecznicze zabiegi, ale to przede wszystkim filozofia życia, według której celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia przez harmonię ciała, umysłu i ducha. Wellness to sposób na życie, któremu bliskie jest pojęcie „homeostazy”, czyli zdolności do utrzymania stanu równowagi dynamicznej środowiska. Zabiegi wellness zalecane są wszystkim, którzy odczuwają skutki stresu i długotrwałego napięcia – jest to świetny sposób na relaks i wypoczynek.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Filozofia wellness

Wellness
Wellness [8 zdjęć]

Wellness to nie tylko pakiet relaksujących i leczniczych zabiegów, ale to przede wszystkim filozofia...

zobacz galerię

W1959 roku powstała filozofia wellness. Amerykański lekarz dr Halbert Dunn stworzył definicję wellness, która obowiązuje do dziś. Wellness oznacza taki styl życia, którego celem jest zwiększenie potencjału osoby poprzez osiąganie harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duchem. Przestrzeganie tej zasady gwarantuje dobre samopoczucie każdego dnia. Filozofia wellness zdobyła ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych, a potem przeniknęła do innych krajów. W Polsce pojawiła się w latach 90. Na określenie tej filozofii w naszym kraju używa się dwóch pojęć: „dobrostan” i „błogostan”, które trafnie oddają istotę wellness.

Filozofia wellness przede wszystkim podkreśla, że najważniejsze to zachowanie równowagi między różnymi sferami naszego życia, od duchowej, intelektualnej, po fizyczną, społeczną i zawodową. Osiągnięcie równowagimożliwe jest tylko przez wsłuchanie się w swoje ciało i poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu. Osiągnięcie wellness zależy także od wpływu wszystkich elementów środowiska, w którym żyjemy. Ważne jest to, co spożywamy, jak odpoczywamy i śpimy, jaką mamy kondycję fizyczną, z kim się spotykamy, gdzie żyjemy i jak reagujemy na stres. Wellness oddziałuje na nasze zmysły.

2. Zabiegi wellness

Wellness to bardzo popularne pojęcie, można powiedzieć, że powszechnie jest stosowane przez różne ośrodki spa. Jednak należy wiedzieć, że nie wszystkie uzdrowiska realizują filozofię wellness. Dobrostan może zapewnić jedynie równowaga między medytacją, zdrową dietą, jogą czy ćwiczeniami tai chi a leczniczymi kąpielami i zabiegami pielęgnacyjnymi. Wybierając się do tego typu ośrodków, warto zastanowić się, czy zależy nam tylko na dobrym poczuciu fizycznym, czy chcemy dążyć do zachowania równowagi między płaszczyzną fizyczną, duchową i emocjonalną.

Najpopularniejsze zabiegi wellness to:

  • sauna – pobyt w saunie sprzyja relaksacji i medytacji. Jednocześnie jest to świetny sposób na oczyszczanie organizmu z toksyn. Sauna poprawia krążenie i łagodzi napięcie mięśniowe i nerwowe;
  • masaże i aromaterapia – to prawdziwa uczta dla ducha i ciała. Zabiegi te pieszczą wszystkie zmysły, a przy tym pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości i zapomnieć o problemach;
  • fitness i inne formy ćwiczeń fizycznych – aktywność fizyczna jest koniecznie potrzebna, jeśli chcemy się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, które poprawiają nam nastrój. Ponadto czujemy zadowolenie, że robimy coś dobrego i zdrowego dla naszego ciała.

Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia. Czasami jednak codzienne problemy utrudniają nam osiągnięcie równowagi, a wtedy ośrodki wellness pomagają nam ją odzyskać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.