Trwa ładowanie...

Windsurfing dla dzieci

Windsurfing dla dzieci staje się coraz bardziej popularny. W przeciągu kilku ostatnich lat nastąpiła istna windsurfingowa rewolucja sprzętowa. Pojawiają się coraz mniejsze deski oraz niezwykle lekkie pędniki, co sprawia, że sport ten mogą uprawiać nawet dzieci pięcioletnie. Lekcje windsurfingu są prowadzone już nie tylko dla dorosłych, ale również dla małych szkrabów. Mali surferzy to coraz częstszy obrazek nad polskimi jeziorami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Lekcje windsurfingu dla dzieci

Windsurfing zdobywa coraz szersze grono sympatyków, i to nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci. Organizowane są wyjazdy windsurfingowe, w których mogą brać udział rodzice wraz ze swoimi pociechami. Obecnie wyróżnia się dwie metody nauki windsurfingu. Pierwszą z nich jest prowadzenie lekcji od razu na desce – nad bezpieczeństwem i postępami malucha czuwa doświadczony instruktor. W drugim sposobie, zanim dziecko stanie na desce, uczy się żeglarstwa, czyli sportu w mniejszym stopniu technicznego.

Obozy żeglarskie dla dzieci dają możliwość oswojenia się z wodą i nauczenia się podstawowych żeglarskich terminów i pojęć. Na łodziach „Optymist” maluchy poznają środowisko wodne, uczą się rozpoznawać, skąd wieje wiatr i szkolą podstawowe manewry. Po opanowaniu podstawowych umiejętności dzieci przestawiane są na deskę windsurfingową.

W obu przypadkach lekcje windsurfingu obowiązkowo mają charakter zabawy. Instruktorzy znający metodykę pracy z dziećmi prowadzą kursy szkoleniowe nawet dla sześciolatków. Nauka przybiera formę gier i zabaw na wodzie, co pozwala na stopniowe oswojenie malucha z deską windsurfingową. W przypadku, gdy pociecha trafia do szkółki windsurfingowej z własnej inicjatywy, czyli nie zostaje przymuszona przez rodziców, może bardzo szybko zdobyć wszelkie niezbędne do surfowania umiejętności.

2. Wybór deski windsurfingowej dla dziecka

Ważne jest właściwe dobranie sprzętu do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Zbyt ciężki pędnik może zniechęcić nawet dorosłego, a co dopiero sześcioletniego szkraba. Deska windsurfingowa powinna być niezbyt długa i odpowiednio szeroka, bo wtedy łatwiej utrzymać równowagę na wodzie. Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do nauki windsurfingu. Woda powinna być ciepła i płytka, a maluch bezwarunkowo musi czuć się bezpiecznie przez cały czas.

Na rynku dostępne są coraz to nowsze propozycje desek i sprzętu do windsurfingu dla dzieci. Ostatnimi czasy pojawiły się nawet specjalne trapezy windsurfingowedla najmłodszych, które pozwalają im na pływanie w ślizgu. Ponadto, standardowym wyposażeniem sklepów sportowych stały się małe kapoki oraz kaski, które zapewniają dzieciom bezpieczeństwo podczas kursu. Windsurfing jest sportem prostym i przyjemnym. Przynosi dzieciom wiele radości i satysfakcji. Potrafi wciągnąć malucha do tego stopnia, że poświęci swojej pasji każdy wolny moment. Pamiętaj, że aby w dorosłym życiu osiągnąć sukces w danej dziedzinie, trenować należy od najmłodszych lat.

Kiedy zatem jest najlepszy moment na lekcje windsurfingu? Odpowiedź jest jedna: gdy dziecko wyrazi na nie chęć i gotowość. Nauka windsurfingu to wyłącznie wybór malucha. Rodzice mogą jedynie wpływać na pozytywne nastawienie pociechy do tego sportu. Windsurfing daje mnóstwo radości, ale jest dość wymagający i trudny. Nie wszystkie dzieci mają tyle woli i samozaparcia, by znosić pierwsze trudy nauki. Dlatego nie wolno dziecka do niczego zmuszać i wywierać na nim presji.

3. Bezpieczeństwo nauki windsurfingu

W nauce windsurfingu pomocna może okazać się zdolność pływania, aczkolwiek nie jest ona wymagana. Maluch na pewno nie wyruszy na głębokie wody i przez cały czas będzie ćwiczyć pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora. Najważniejsze, aby lekcje odbywały się w czystej, pozbawionej wodorostów wodzie. W szkółkach windsurfingowych dzieci zawsze są zaopatrywane w kamizelki asekuracyjne. Dodatkowo do pomocy mają deskę, której w razie upadku mogą się chwycić.

Lekcje windsurfingu dla dzieci mają miejsce w warunkach w pełni bezpiecznych dla najmłodszych. Najczęściej deski są przymocowane do brzegu, a część akwenu, w której przebywają uczniowie, odgrodzony taśmą lub bojkami. Podczas pierwszych spotkań z instruktorem, dziecko najprawdopodobniej pozna nową formę zabawy w pociąg – maluchy uczą się pływać na połączonych ze sobą deskach. W atmosferze zabawy, dziecko błyskawicznie poznaje podstawowe zasady windsurfingu i sport ten szybko staje się jego pasją.

W trakcie zajęć stosuje się jak najwięcej zabaw, wyścigów i ciekawych zadań, aby trening szedł w parze z przyjemnością i nie był monotonny. Najbardziej wzruszający jest moment, kiedy widzisz uśmiechnięte pięcioletnie dziecko wdrapujące się na deskę, wyciągające z wody malutki żagielek pod okiem instruktora. Celami nauki windsurfingu dla najmłodszych są: dostarczenie dziecku jak najwięcej radości, umożliwienie obcowania z naturą i wzbudzenie motywacji do uprawiania windsurfingu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.