Trwa ładowanie...

Wpływ UV na skórę

Avatar placeholder
Ewa Janeczko 05.09.2013 13:31
 Wpływ UV na skórę
Wpływ UV na skórę

Długotrwały wpływ UV na skórę jest bardzo niekorzystny. Mimo że czasami działanie promieniowania słonecznego przynosi korzyści, takie jak na przykład łagodzenie objawów astmy czy artretyzmu, a opalona skóra wygląda zdrowo i promieniście, skuteczna ochrona przed UV staje się konieczna, by długo cieszyć się młodą skórą i silnym układem immunologicznym. Oto odpowiedź na pytanie, jaki jest wpływ promieniowania UV na skórę.

spis treści

1. Rodzaje promieniowania

Istnieją trzy rodzaje promieniowania słonecznego:

Rozsądne opalanie
Rozsądne opalanie [6 zdjęć]

Mimo że czasami działanie promieni słonecznych przynosi korzyści, takie jak na przykład łagodzenie objawów

zobacz galerię
Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"
  • Promieniowanie podczerwone.
  • Światło widziane.
  • Promieniowanie ultrafioletowe (UV) Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na:
  • promieniowanie UVC – w większości pochłaniane przez warstwę ozonową, dlatego nie uczestniczy w procesie niszczenia skóry u człowieka; jest wykorzystywane przez człowieka np. w laboratoriach;
  • promieniowanie UVB – ma działanie rumieniotwórcze, powoduje oparzenia, stymuluje syntezę barwnika i nadaje skórze brązowy kolor; natężanie waha się zależnie od pory roku i dnia – najsilniejsze jest latem, od 10 do 15 godziny; nie przenika przez szyby czy chmury;
  • promieniowanie UVA – stanowi 95% promieniowania UV, które jest wysyłane na ziemię; natężenie jest stałe, niezależnie od pory roku i dnia; przenika przez szyby; nadaje skórze brązowy kolor; wnika w głębsze warstwy skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynę, osłabia układ immunologiczny, zmienia DNA skóry; dawki tego promieniowania kumulują się, dlatego efekty działania UVA nie są widoczne od razu; jest ono emitowane także przez lampy w solariach.

2. Skutki promieniowania

Skutki promieniowania UVB i UVA to:

  • Oparzenia słoneczne (rumień posłoneczny) – to najmniej niebezpieczne powikłanie związane z nadmiernym opalaniem się, choć i tak niekorzystne dla zdrowia. Jest to efekt, który pojawia się na skórze najszybciej. Symptomy (zaczerwienienie, bolesność, pieczenie, czasem gorączka, nudności) pojawiają się kilka lub kilkanaście godzin po przedawkowaniu promieniowania. Najlepszym sposobem na te dolegliwości jest zastosowanie zimnego okładu, posmarowanie skóry łagodzącym kremem, zimnym jogurtem naturalnym lub kefirem. Oparzenie następnie zastępuje opalenizna.
  • Fotostarzenie skóry – niestety częste opalanie skóry może spowodować, że człowiek będzie wyglądać starzej niż wskazuje na to metryka. Promienie słoneczne zmieniają nie tylko kolor skóry, lecz także jej strukturę, zmniejszając jednocześnie elastyczność i przyspieszając pojawienie się pierwszych zmarszczek lub pogłębienie już istniejących. Promieniowanie ultrafioletowe aktywuje produkcję wolnych rodników. Za proces fotostarzenia odpowiedzialne jest głównie promieniowanie UVA.
  • Choroby nowotworowe – na skórze często opalanej może pojawić się czerniak, lecz promieniowanie ultrafioletowe może być czynnikiem powodującym nie tylko choroby nowotworowe skóry. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na czym polega bezpieczne opalanie. Dzięki niemu skóra jest zdrowa i długo wygląda młodo.

3. Bezpieczne opalanie Przed ekspozycją ciała na słońce warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Unikaj opalania, kiedy słońce świeci najintensywniej, czyli od godziny 11 do 15. W tym czasie lepiej zostań w domu.
  • Pamiętaj o kosmetykach zawierających filtry przeciwsłoneczne; dopasuj wysokość faktora do rodzaju swojej skóry. Kremy z poprzedniego sezonu wyrzuć do śmieci, ponieważ filtr w nich zawarty nie jest już aktywny.
  • Skórę przyzwyczajaj stopniowo do opalania. Zwiększaj czas ekspozycji na słońce, na początku wystarczy 15 minut. Zacznij od używania kosmetyków o wyższym faktorze, potem możesz je zmienić na niższe.
  • Chroń skórę, nosząc odpowiednie ubrania – powinny one być luźne, jasne i bawełniane. Pamiętaj o kapeluszu lub chustce.
  • Nie zapomnij o okularach, czyli najskuteczniejszej ochronie oczu przed UV. Promieniowanie UVB może powodować powstanie zaćmy. Ważne jest, żeby okulary były wyposażone w specjalne filtry, w przeciwnym razie mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Wiedząc, jak się opalać, można ograniczyć negatywny wpływ promieniowania UV na skórę, co stanowi skutecznie działanie profilaktyczne przeciwko przedwczesnemu starzeniu się skóry i niebezpiecznym chorobom.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze