Trwa ładowanie...

Wspinaczka

Wspinaczka wysokogórska to sport ekstremalny, który w ostatnich czasach zdobywa dużą popularność. Isnieją różne rodzaje wspinaczki, które są definiowane w zależności od lokalizacji, jak np. wspinaczka skałkowa, wspinaczka górska. Obecnie, na szeroką skalę rozwija się wspinaczka sportowa, ponieważ skały są z reguły łatwo dostępne, a sprzęt do wspinaczki nie jest kosztowny. Wspinanie się można uprawiać także na sztucznych ścianach do wspinaczki, które są obecnie dostępne w miastach. Wspinaczka wymaga pewnych predyspozycji psychicznych i kondycji ruchowej.

spis treści

1. Rodzaje wspinaczki

Wspinaczka skałkowa
Wspinaczka skałkowa [2 zdjęcia]

Idealnymi terenami do uprawiania wspinaczki skałkowej w Polsce są m.in.: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska,

zobacz galerię

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Wspinaczkę można uprawiać o każdej porze roku. Sport ten można uprawiać w wysokich górach (jeżeli posiada się kondycję fizyczną oraz umiejętności) albo zdecydować się na skałki, które są w wielu miastach w Polsce. Wspinacze najczęściej wybierają jednak góry, które mają podłoże wapienne, granitowe, a nawet osadowe.

Oto rodzaje wspinaczek w zależności od terenu:

 • urban-climbing (buildering) – wspinanie się na budynki, mosty i potężne gmachy miejskie,
 • bouldering – wspinaczka bez zabezpieczenia na niewysokich skałach,
 • wspinaczka skałkowa,
 • wspinaczka piaskowcowa,
 • wspinaczka skalna,
 • wspinaczka górska (taternictwo oraz alpinizm),
 • wspinaczka lodowa,
 • wspinaczka wysokościowa (himalaizm).

Wspinaczka ma miejsce w zespołach lub w grupach. Istnieją odważni śmiałkowie, którzy wspinają się w pojedynkę. Jest to wspinaczka samotna, która oprócz umiejętności wymaga określonych predyspozycji psychicznych, jak np. pewność siebie, upór, determinacja oraz konsekwencja. Ze względu na trudne warunki, wspinaczkę można podzielić na zimową i letnią.

2. Kurs wspinaczkowy

Kurs wspinaczkowy jest pierwszym elementem w rozpoczęciu przygody ze sportem. Na szkoleniu każda osoba uczy się kształtować niektóre cechy charakteru, poznaje od strony teoretycznej niebezpieczeństwa związane ze wspinaczką. Na kursie pojawiają się również ćwiczenia sprawnościowe na specjalnie przygotowanych skałkach. Wspinaczkę sportową taka osoba rozpoczyna od sztucznej ścianki, która służy do treningu. Skałki uczą potrzymania formy, ćwiczą refleks i siłę przed zmaganiami się z naturą. Wszystkie zajęcia ze wspinaczki mają miejsce pod czujnym okiem doświadczonego trenera.

3. Sprzęt do wspinaczki

Wspinaczka górska wymaga odpowiedniego wyposażenia. Sprzęt wspinaczkowy tworzy:

 • lina do wspinaczki – to podstawowy sprzęt niezbędny przy każdym wspinaniu się,
 • karabińczyki – używane jako łańcuchy asekuracyjne,
 • kaski – to staromodne nakrycie głowy jest konieczne podczas wspinaczki,
 • uprzęże – wybór uprzęży zależy od indywidualnych preferencji i funkcji, jakiej ma służyć.

Sprzęt do wspinaczki powinien być dobrany do indywidualnych predyspozycji sportowca. Musi spełniać atesty i dawać poczucie bezpieczeństwa. Akcesoria do wspinania można kupić w sklepie sportowym. Przed zakupem warto poradzić się osoby doświadczonej, która wybierze sprzęt wspinaczkowy do rodzaju aktywności fizycznej.

4. Wspinaczka sportowa

Istotą sportowej wspinaczki jest to, że pokonuje się drogę, która ma „stałe” punkty asekuracyjne wmontowane w skałę. Jest najczęściej rozwijaną gałęzią wspinaczki. Skały są z reguły łatwo dostępne, a sprzęt niezbędny do wspinania jest mniej kosztowny. Wyróżnia się cztery style przejść:

 • on-sight – wspinacz podchodzi pod skałę, przechodzi pod nią bez odpadnięcia, nie posiada żadnych informacji na temat przeszkody,
 • flash – sportowiec pokonuje skałę po pierwszej próbie, lecz ma sporo informacji na temat przeszkody,
 • redpoint – osoba ćwiczy drogę przejścia przez kilkakrotne podejście do skały, liczy się taktyka i przemyślenie planu działania.

Ekstremalni wspinacze muszą uprawiać ów sport przez długi czas. Kurs wspinaczkowy jest konieczny, zanim rozpocznie się przygodę ze skałkami czy chodzenie po górach. Najtrudniejszym elementem szkolenia jest wykształcenie odporności fizycznej i psychicznej.

Mgr Anna Bocheńska
Wspinaczka
Wspinaczka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.