Trwa ładowanie...

Wypalanie kurzajek i laserowe usuwanie brodawek

Avatar placeholder
23.04.2021 11:37
Kurzajki są wywoływane przez różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
Kurzajki są wywoływane przez różne typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). (iStock)

Wypalanie kurzajek to jedna z metod usuwania tych nieestetycznych zmian skórnych. Podczas elektrokoagulacji ścina się białka zmienionej chorobowo tkanki za pomocą łuku elektrycznego. W zabiegu wykorzystuje się prąd o wysokich częstotliwościach. Inną metodą usuwania kurzajek jest laser.

spis treści

1. Charakterystyka kurzajek

Kurzajki są zmianami skórnymi w terminologii medycznej określane są jako brodawki wirusowe. Mogą się różnić rozmiarem, wyglądem, lokalizacją. Wyróżnia się:

  • kurzajki zwykłe – łagodne zmiany o średniej wielkości 2-10 mm, wyraźnych, nieregularnych lub okrągłych granicach, szorstkiej strukturze, wzmożonej spoistości, jasnoszarym, żółtym lub brązowawym kolorze. Zlokalizowane są zazwyczaj na palcach, łokciach, kolanach, twarzy i skórze głowy
  • kurzajki podeszwowe – zmiany hiperkeratotyczne, które wnikają głęboko do skóry. Mieszczą się najczęściej na podeszwach stóp, powodując ból. Przeważnie występują pojedynczo, punktowo, a w wyniku ucisku uzyskują lekko spłaszczony kształt i pokrywają się zrogowaciałym naskórkiem
  • kurzajki płaskie – niezapalne, płaskie wykwity grudkowe, umiejscowione głównie na twarzy i grzbietach rąk, o kolorze brunatnawym
Zobacz film: "Czym są kurzajki?"
Wypalanie kurzajek
Wypalanie kurzajek

Kurzajki to nieestetyczne narośla na skórze przypominające grudki o szarobrunatnym kolorze. Brodawki

zobacz galerię

2. Przyczyny powstawania brodawek

Brodawki są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Na świecie istnieje ponad 100 różnych typów wirusa.

Mogą występować na ciele pojedynczo lub w skupiskach, gdyż łatwo rozprzestrzeniają się na różne partie ciała. Mogą się pojawiać w wielu miejscach na ciele. Do najczęstszych lokalizacji brodawek należą dłonie, stopy, a także okolice narządów płciowych. Zmiany te rozpowszechniają się u człowieka w wyniku kontaktu ze skórą bądź błonami śluzowymi osoby chorej.

3. Usuwanie kurzajek

3.1. Elektrokoagulacja

Kurzajki nie niosą ze sobą zagrożenia onkologicznego. Jedynie nieliczne rodzaje wirusa HPV mogą skutkować rozwojem zmian nowotworowych. Najczęściej są to brodawki w okolicach narządów moczowo-płciowych, a także u osób z zaburzonymi mechanizmami układu odpornościowego.

Poszczególne brodawki mogą zniknąć same, ale może to trwać miesiące, a nawet lata, dlatego lepiej je usunąć. W tym celu można wykorzystać, takie zabiegi, jak elektrokoagulacja, laseroterapia czy kriochirurgia.

Elektrokoagulacja to po prostu wypalanie kurzajek. Przed usunięciem większych brodawek ze skóry, nawarstwienia hiperkeratotyczne rozmiękcza się za pomocą maści salicylowej.

Elektrokoagulacja polega na ścięciu białka tkanek poprzez ich termiczne uszkodzenie. Zabieg jest wykonywany przy użyciu elektrod różnego kształtu: igły, igły z kulką, noża. Wypalanie kurzajek jest dość bolesne, dlatego często stosuje się znieczulenie miejscowe.

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień, stwardnienie, zasinienie i ból. Strupki goją się w ciągu kilku dni. Objawy niepożądane, występujące stosunkowo rzadko (w zależności od wielkości usuwanych zmian skórnych), to przebarwienia, odbarwienia, małe blizny zanikowe lub przerosłe.

Przeciwwskazaniami do wypalania kurzajek są zaburzenia krążenia, zaburzenia krzepnięcia, rozrusznik serca, ciąża oraz cukrzyca. Wypalanie kurzajek jest zabiegiem stosunkowo tanim i dość skutecznym.

3.2. Laser

Kolejną metodą leczenia brodawek wirusowych jest laseroterapia. Usuwanie kurzajek laserem zwykle prowadzi do pełnego wyleczenia. Może jednak zaistnieć potrzeba powtórzenia zabiegu po upływie kilku tygodni. Niekiedy wystarcza usunięcie kilku kurzajek, a reszta znika samoistnie. Laserowe usuwanie brodawek jest bezkrwawe i bezbolesne.

Mniej więcej godzinę przed zabiegiem laserowego usuwania brodawek pacjent nakleja na miejsce zmian specjalne plastry, które zawierają substancje znieczulające.

Początkowo w miejscu usuniętej brodawki widoczny jest niewielkich rozmiarów strupek, który po jakimś czasie samoistnie odpada. Zazwyczaj nie pozostawia blizn. Czas regeneracji miejsca po usunięciu brodawki za pomocą lasera może trwać do kilku tygodni.

Należy pamiętać o tym, że po zabiegu nie należy moczyć ani zmiękczać strupka za pomocą płynów. Nie możemy ingerować w to, aby strupek szybciej odpadł. Z reguły blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna.

Laseroterapia to najskuteczniejsza z dostępnych metod usuwania kurzajek, a jednocześnie najmniej uszkadzająca zdrową skórę. Wymrażanie i maści są kłopotliwe, mało skuteczne, a czasem nawet szkodliwe – często obserwuje się namnażanie zmian skórnych. Laserowe usuwanie kurzajek daje natomiast niemal stuprocentową gwarancję wyleczenia. Jedyną wadą zabiegu może być jedynie cena.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze