Zabiegi na dłonie i stopy
Zabiegi na dłonie i stopy są bardzo ważne dla urody. Pozwalają zadbać o takie części ciała, które niezmiernie łatwo rzucają się w oczy. Popękane, szorstkie pięty czy spierzchnięta skóra rąk świadczą o przepracowaniu i zaniedbaniu się. Stosowanie kremu do rąk po domowych pracach czy złuszczanie martwego naskórka ze stóp powinno wejść w nawyk. Dłonie i stopy są ważnym elementem urody. Po ich wyglądzie łatwo ocenić wiek osoby i rodzaj wykonywanej pracy. Aby dłonie były piękne, a stopy ładnie wyglądały w letnich sandałkach, warto przynajmniej od czasu do czasu zafundować im zabiegi pielęgnacyjne.
1. Zabiegi na dłonie
Dłonie są wizytówką osoby, dlatego warto zadbać o ich nienaganny wygląd. Nie chodzi jedynie o pielęgnację delikatnej skóry dłoni, ale także o zdrowe paznokcie o ładnym kształcie. Należy pamiętać, że dłonie wykorzystujemy nie tylko do pracy i wykonywania różnych czynności – są one środkiem komunikacji. To za pomocą mowy rąk często sygnalizowane są uczucia i emocje: sympatia, miłość, niechęć, nieufność czy wrogość. Jednym z bardziej znanych zabiegów pielęgnacyjnych dłoni jest kąpiel parafinowa, którą można wykonać samodzielnie w domu – wystarczy tylko kupić w aptece parafinę kosmetyczną, podgrzać ją i zanurzyć ręce w lekko ciepłym płynie. Ten zabieg świetnie nawilża i łagodzi szorstką, przesuszoną skórę. A jakie zabiegi na dłonie możesz wykonać w salonach SPA i gabinetach kosmetycznych?
1.1. Manicure
Pielęgnacyjnym zabiegom na dłonie i paznokcie często towarzyszy profesjonalny manicure. Cała procedura zaczyna się od peelingu, dzięki któremu można pozbyć się złuszczonego naskórka dłoni. Następnie stosuje się serum witaminowe o właściwościach wygładzających i odmładzających. Intensywna maska regenerująca wzmacnia naskórek, chroni go przed uszkodzeniami i wspomaga procesy naprawcze. Dzięki kwasowi hialuronowemu skóra jest lepiej nawilżona, a d-panthenol zapobiega podrażnieniom. Wskutek tych zabiegów dłonie i paznokcie stają się właściwie odżywione i gładkie. Podstawowy manicure obejmuje peeling dłoni, usuwanie skórek, malowanie paznokci i wmasowanie w skórę rąk kremu pielęgnacyjnego. Do wyboru są kolorowe lakiery do paznokci lub odżywki.
Nowość stanowi manicure japoński. Zabieg ten polega na wcieraniu w płytkę paznokciową energicznymi ruchami pasty, po czym na paznokcie nanosi się warstwę pudru. Uzupełnienie wykonuje się raz na ok. 2-3 tygodnie. Ten rodzaj manicure nie tylko wzmacnia płytkę paznokcia, ale również nadaje mu perłowy połysk, zasila w składniki odżywcze, m.in. witaminy A oraz E, keratynę, pszczeli pyłek i krzemionkę. Ten rodzaj manicure polecany jest na kruche, łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Doskonałym rozwiązaniem trwałego manicure są światłoutwardzalne lakiery do paznokci w postaci żelu. Pozwalają one na uzyskanie gładkiej powierzchni paznokcia oraz są niezwykle wytrzymałe. Żele nie naruszają struktury płytki paznokciowej, a dają wrażenie idealnej gładkości.
1.2. Zabiegi wzmacniające na dłonie
Jednym z dostępnych w salonach SPA zabiegów jest Hand Energizer. Jest to kojący zabieg na dłonie z wykorzystaniem wody termalnej, która odświeża, nawilża i łagodzi podrażnienia spowodowane czynnikami atmosferycznymi. Cukrowy peeling delikatnie złuszcza naskórek, nadając dłoniom jedwabistą gładkość. Substancje czynne zawarte w masce, połączone z ampułkami nawilżającymi uwalniającymi wodę, mocno regenerują skórę dłoni, zaopatrując ją w wartościowe lipidy. Skóra rąk jest wygładzona i mocno nawilżona. Innym rodzajem zabiegu wzmacniającego na dłonie jest masaż dłoni ciepłym woskiem ze świecy. Na początku wykonuje się cukrowy peeling na bazie oleju z rzeżuchy łąkowej, która oczyszcza i przygotowuje naskórek do optymalnego wchłaniania substancji czynnych. Masaż parafinowy stanowi odżywczą pielęgnację rąk. Skóra dłoni staje się miękka, elastyczna i zadbana.
2. Zabiegi na stopy
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przeciętny człowiek w ciągu życia trzykrotnie lub nawet czterokrotnie okrąża na stopach kulę ziemską. Dlatego ich regularna pielęgnacja jest kwestią nie tylko estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. W stopach umieszczone są receptory, czyli unerwione punkty mające połączenie z każdym organem ciała. Poprzez masaż można poprawić ukrwienie tych punktów, transport składników odżywczych i usuwanie toksyn odpowiedzialnych za choroby. Odpowiednia pielęgnacja stóp pozwala zachować ich zdrowie i estetyczny wygląd. Tradycyjnym zabiegiem stóp jest pedicure.
Pedicure może być połączony z masażem. Delikatne aromaty używanych kosmetyków subtelnie pobudzają zmysły i przynoszą odprężenie. Masaż stóp dobrze jest poprzedzić solną kąpielą i peelingiem. Po złuszczeniu naskórka należy wetrzeć w stopy balsam z witaminą E, który dobrze nawilża i regeneruje skórę. Masaż stóp sprawia, że stają się one lekkie, a organizm odzyskuje wewnętrzny komfort i równowagę. Pedicure obejmuje złuszczanie naskórka stóp, usuwanie skórek i wmasowanie kremu. Zakończony jest malowaniem paznokci kolorowymi lakierami lub odżywkami.
2.1. Zabiegi chłodzące i odprężające na stopy
Zabieg chłodzący na stopy odświeża i przywraca nogom lekkość. Na początku wykonuje się peeling oczyszczający, a potem na stopy nakłada się olejek z cyprysu, który rewitalizuje i regeneruje skórę oraz olejek eukaliptusowy, przyjemnie chłodzący. Zabieg orzeźwia, wygładza i zmiękcza naskórek, a także wzmacnia paznokcie. Można go wykonać w połączeniu z tradycyjnym pedicure. Nieco podobnym zabiegiem jest Active Feet – rewitalizujący zabieg nadający stopom jedwabistą gładkość. Intensywny cukrowy peeling skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek. Olejek z cyprysu niebieskiego i aloes wspierają regenerację naskórka, a także regulują gospodarkę wodną skóry. Rewitalizująca kąpiel stóp ma właściwości nawilżające i bakteriostatyczne. Masaż z koncentratem substancji czynnych regeneruje, poprawia ukrwienie i likwiduje napięcie mięśni. Poprzez intensywną i relaksującą pielęgnację stóp odzyskuje się harmonię całego ciała.