Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zabiegi prądem

Zabiegi prądem
Zabiegi prądem

Zabiegi kosmetyczne prądem oddziałują bezpośrednio na funkcje życiowe komórki, usprawniając je i pobudzając naturalne możliwości naszego organizmu do walki z chorobą. Zabiegi prądem są skuteczne, ponieważ organizm człowieka przewodzi prąd, gdyż składa się z dużej ilości płynów, głównie wody i cząsteczek o ładunkach elektrycznych (jony i elektrolity). Zabiegi kosmetyczne prądem to m.in. jontoforeza i galwanizacja. Jak zatem wyglądają zabiegi prądem?

spis treści

1. Jontoforeza

Jontoforeza to metoda znana od 1747 roku, jest zabiegiem elektroleczniczym, w trakcie którego wykorzystuje się działanie prądu stałego (galwanicznego), który poprzez wprowadzanie do tkanek aktywnych substancji w postaci jonów, działa leczniczo na organizm człowieka. Zabiegi kosmetyczne tego typu mają na celu dostarczenie specjalnych substancji czynnych do głębszych warstw skóry. Ilość dostarczonych substancji zależy od długości zabiegu, natężenia prądu oraz wielkości elektrod. Najczęściej stosuje się tu roztwory wodne, np. preparaty w ampułkach, w których rozpuszczone są substancje czynne zdolne do jonizacji. Aniony, czyli anionowe substancje czynne, wprowadza się do skóry za pomocą katody. W tym wypadku katoda jest elektrodą czynną, anoda – bierną (przeciwelektrodą). Kationy, czyli kationowe substancje czynne, wprowadzane są anodą (elektrodą czynną), katoda jest tu przeciwelektrodą.

Prądy TENS – co to jest, działanie, wskazania, przeciwwskazania
Prądy TENS – co to jest, działanie, wskazania, przeciwwskazania

Prądy TENS są jedną z metod elektroterapii, stosowaną do niefarmakologicznego leczenia dolegliwości

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Specyfika zabiegów estetycznych"

Podstawowe wskazania do jontoforezy to:

  • blizny, przykurcze bliznowate,
  • przyżeganie trudno gojących się owrzodzeń,
  • drożdżyca paznokci,
  • przebarwienia skóry,
  • trądzik różowaty,
  • rozszerzone pory skóry,
  • nadmierny łojotok skóry,
  • skóra przesuszona,
  • odmrożenia.

Jontoforezę można uzupełniać aparatami, których elektrody są podgrzewane. Zabieg ten to termoforeza – skóra jest tu dodatkowo podgrzewana i dzięki temu lepiej ukrwiona. Wpływa to na bardziej intensywne wnikanie substancji czynnych w skórę.

2. Galwanizacja w kosmetyce

Galwanizacja jest zabiegiem elektroleczniczym, w którym wykorzystuje się prąd stały. Nazwa zabiegu wiąże się z nazwiskiem włoskiego lekarza i przyrodnika Luigiego Galvaniego, którego prace stworzyły podstawy elektrolecznictwa. Zabieg galwanizacji polega na przyłożeniu elektrod do wilgotnej skóry. Do tego celu stosuje się elektrody płaskie (prostokątne lub kwadratowe o różnych wymiarach, zaokrąglonych krawędziach i kontach oraz o równej powierzchni), a także elektrody o specjalnym kształcie mające wymiary i kształty przystosowane do wykonywania określonych rodzajów galwanizacji. Wskutek tego zabiegu dochodzi do przekrwienia, do którego dochodzi w następstwie tworzenia się ciał histaminopodobnych. Podrażniony zostaje układ nerwowy i pobudzone mięśnie. Celem zabiegu kosmetycznego jest poprawa napięcia mięśni.

Podstawowe wskazania do zabiegu:

  • teleangiektazje (rozszerzone naczynia krwionośne),
  • trądzik różowaty,
  • odmrożenia,
  • rozszerzone gruczoły łojowe skóry,
  • nerwobóle.

Przeciwwskazania do stosowania galwanizacji stanowią m.in.: ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, wypryski, owrzodzenia, stany gorączkowe, porażenia spastyczne. Do zabiegów wchodzących w skład elektroterapii wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych zalicza się dezinkrustacje – są to zabiegi na twarz, które polegają na głębokim oczyszczaniu skóry. W zabiegu wykorzystywana jest właściwość substancji czynnych ułatwiających pozbywanie się obumierającej skóry, łusek oraz łoju. Wprowadzane jony zmniejszają swoistość osadów, umożliwiając ich późniejsze wypłukanie.

Następny artykuł: Prądy Kotza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze