Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Zdrowie w podróży

Avatar placeholder
07.04.2023 11:01
Zdrowie w podróży
Zdrowie w podróży

Każda podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby zadbać o zdrowie w podróży, należy zaopatrzyć się w pewne rzeczy – ważna jest na przykład apteczka podróżna i środki opatrunkowe. W przypadku podróży do krajów afrykańskich podstawą są szczepionki ochronne. Przed podróżą koniecznie należy się dowiedzieć, jakie choroby zakaźne grożą nam w danym kraju. Najpowszechniejsze to: malaria, dur brzuszny, żółta gorączka i tężec. W podróży może nas również dopaść choroba lokomocyjna, dlatego lepiej się przed nią wcześniej zabezpieczyć.

spis treści

1. Przygotowanie do podróży

Z roku na rok coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę. Przed podróżą do dalekich krajów warto udać się do lekarza w celu oceny stanu zdrowia, wykonać szczepienia obowiązkowe i zalecane. Egzotyczne podróże do Afryki czy Ameryki Południowej, oprócz ciekawych atrakcji, kryją również pewne niebezpieczeństwa. Jednym z nich są choroby powszechne w krajach tropikalnych, jak np. żółta febra, WZW, biegunka i cholera. Na 2 miesiące przed planowanym wylotem należy spotkać się z lekarzem specjalistą od chorób tropikalnych. Takie poradnie znajdują się w większych miastach; lekarze informują pacjenta, jak zapewnić sobie i rodzinie swobodę podróżowania i zdrowie podczas wakacji.

Ponadto warto zawsze mieć przy sobie podręczną apteczkę pierwszej pomocy, która powinna zawierać podstawowe środki, jak np. leki przeciwbólowe, tabletki na odczulanie i środki przeciwko biegunce, a także leki przyjmowane regularnie. Każda apteczka samochodowa musi zawierać: wodę utlenioną, rękawiczki lateksowe, koc termiczny, maseczkę do sztucznego oddychania, środki opatrunkowe i chustę trójkątną. Dodatkowe akcesoria, które można dokupić do apteczki, to m.in.: ostre nożyczki, latarka i kamizelka odblaskowa.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Szczepienia przed podróżą

W zależności od tego, jaki jest cel podróży, lekarz może zalecić szczepienia ochronne, które chronią przed chorobami występującymi w danym kraju. Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym przy wyjazdach zagranicznych podzielono na obowiązkowe i zalecane. Szczepienia obowiązkowe są obligatoryjne na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO i odnotowane są właśnie w międzynarodowej książeczce szczepień.

Jedynym szczepieniem wymaganym przez Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne Światowej Organizacji Zdrowia na dużą skalę jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce – chorobie wirusowej o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, przenoszonej przez komary w części krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Szczepienia przed wyjazdem dotyczą następujących chorób zakaźnych:

  • błonicy, tężca i polio w Gabonie,
  • żółtej gorączki w krajach afrykańskich, jak np.: Ghana, Kamerun, Kongo, Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowoafrykańska, Ruanda, Senegal, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej,
  • żółtej gorączki w krajach Ameryki Południowej, np. Gujana Francuska.

Malaria jest bardzo niebezpieczną chorobą, jest przenoszona przez owady w Ameryce Środkowej i Łacińskiej, Afryce, południowo-wschodniej Azji. Na parę tygodni przed wyjazdem należy zacząć przyjmować leki przeciwmalaryczne. W czasie pobytu w danym kraju nie można przestać przyjmować leków, należy prowadzić kontynuację aż do powrotu do kraju.

2.1. Szczepienia do Maroka

Wybierając się w podróż czy na wakacje do Maroka, warto wcześniej pomyśleć o wykonaniu odpowiednich szczepień. Do najbardziej zalecanych zaliczamy:

  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW typu A),
  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW typu B),
  • szczepienie na tężec, błonicę, polio,
  • szczepienie na wściekliznę,
  • szczepienie na dur brzuszny,
  • szczepienie przeciw meningokokom grupy A i C.

Obowiązkowym szczepieniem przy wycieczce do Maroka jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Remedium przeciw żółtej gorączce to żywa, atenuowana szczepionka. Każda osoba zaszczepiona uzyskuje potwierdzenie zaszczepienia w postaci międzynarodowej książeczki zdrowia (tzw. żółta książeczka).

Przed wyjazdem do Maroka nie jest konieczne szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu. Wśród zalecanych szczepień znajduje się szczepienie przeciw wściekliźnie. Nie jest ono obowiązkowe, ale warto je wykonać, ponieważ w Maroku nierzadko możemy mieć kontakt z różnymi zwierzętami. W przypadku, gdy nie jesteśmy zaszczepieni, a zostaniemy ugryzieni przez bezdomnego psa, należy jak najszybciej udać się do szpitala w celu otrzymania szczepionki. Warto wiedzieć, że w Maroku jest ona bezpłatna.

2.2. Podróż do Maroka

Przebywając w Maroku łatwo o zachorowanie na choroby biegunkowe i na dur brzuszny. Związane jest to z innymi zasadami żywieniowymi i zasadami higienicznymi w tym miejscu. Woda z wodociągów nie jest zdatna do picia, dlatego też należy przyjmować wyłącznie wodę butelkową. Spożywając wodę ze zbiorników retencyjnych czy studni łatwo o zakażenie bakterią, która powoduje śmiertelną chorobę, jaką jest leptospiroza. Dlatego też, jeżeli brak jest dostępu do wody mineralnej butelkowej, taką wodę należy pić tylko przegotowaną. W Maroku łatwo jest o wystąpienie biegunki, dlatego też każde owoce i warzywa należy starannie myć i obierać przed spożyciem. Warto także zaopatrzyć się w środki przeciwbiegunkowe i leki na dolegliwości żołądkowe. Można je zakupić w miejscowych aptekach, ale jak wiadomo, warto mieć swoje, kupione w Polsce i sprawdzone. Posiłki zaleca spożywać się w restauracjach i lokalach o wyższym standardzie, ponieważ na straganach i lokalach o niższej jakości usługach nie zawsze są przestrzegane zasady higieny i bardzo często brak jest lodówek. W takich miejscach bardzo łatwo o zarażenie jakąś chorobą czy pojawienie się zaburzeń układu pokarmowego. Po co więc niepotrzebnie się narażać?

3. Zapobieganie chorobie lokomocyjnej

Choroba lokomocyjna jest najczęstszą dolegliwością, która przydarza się podróżnikom. Choroba lokomocyjna pojawia się niespodziewanie i może popsuć nawet najlepszą wycieczkę. Główne objawy dolegliwości to: wymioty, nudności, zaparcia, bóle głowy.

Rady dla osób, które źle znoszą podróż:

  • w czasie podróży należy unikać jedzenia,
  • należy siadać przodem do kierunku jazdy,
  • warto często wietrzyć pojazd,
  • należy zatrzymywać się na postoje, aby zaczerpnąć powietrza,
  • należy wypoczywać i wyspać się przed długą drogą,
  • zaopatrzyć się w torebki foliowe i woreczki w razie wymiotów,
  • nie pić alkoholu, odstawić papierosy na dzień przed wyjazdem,
  • w samochodzie trzeba siedzieć prosto z głową opartą o fotel,
  • w autobusie i pociągu wybierać miejsca jak najdalej od kół pojazdu,
  • w czasie jazdy patrzeć na niebo i stałe elementy krajobrazu, jak drzewa, krzewy, woda,
  • unikać przykrych zapachów i dymów,
  • należy mieć przy sobie tabletki, które pomagają przy dolegliwościach związanych z chorobą lokomocyjną.

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Nie możesz pić wody z kranu. Lepiej mieć przy sobie napoje mineralne. Ze słońca lepiej korzystać z umiarem i zawsze stosować odpowiedni krem z filtrem. Wyjeżdżając do ciepłych krajów, musisz nosić kapelusz lub czapkę na głowie i chronić ciało przed promieniowaniem UV.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze