Ziołowe leki uspokajające
Intensywny tryb życia, ciśnienie w pracy, zmęczenie, niewyspanie, niezdrowe odżywianie powodują, że coraz więcej ludzi pada ofiarą stresu. Jego nadmiar wpływa na powstawanie lęku. Tradycyjne leczenie farmakologiczne może prowadzić do uzależnień, dlatego warto spróbować alternatywnych sposobów takich jak: joga, ćwiczenia relaksacyjne, zmiana diety oraz ziołowe leki uspokajające. Czy możliwe jest skuteczne leczenie stresu za pomocą leków ziołowych?
1. Zioła uspokajające
Wielkim plusem lekarstw sporządzanych na bazie ziół jest brak skutków ubocznych. Owszem, mogą się one pojawić w przypadku uczulenia albo w sytuacji, kiedy nie stosujemy się do zaleceń dotyczących dawkowania. Można je jednak określić jako środki o znikomej inwazyjności. Należy również pamiętać, że około 30% składników, które są dodawane do tradycyjnych środków farmakologicznych wyodrębnia się z zasobów naturalnych, takich jak rośliny. Z drugiej strony jednak warto wiedzieć, że zioła mają działanie wielokierunkowe, co oznacza, że nie działają jedynie na układ nerwowy. Dlatego środki tego typu można przyjmować bez konsultacji lekarskiej jedynie okresowo. Skutki działania
leków ziołowych mogą być obserwowane wolniej niż w przypadku tradycyjnej farmakoterapii.
Niektóre zioła charakteryzują się niebywałymi właściwościami w leczeniu stresu. Najlepsze zioła na lęki i stresy to:
- Żeń-szeń,
- Waleriana,
- Kocimiętka,
- Melisa lekarska,
- Ziele dziurawca,
- Passiflora,
- Lawenda .
2. Zioła na stresy i lęki Żeń-szeń ma właściwości pobudzające, redukuje stres. Pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Korzeń waleriany jest stosowany jako środek uspokajający od wielu lat. Waleriana redukuje stres, niepokój, pobudzenie, sprzyja regulacji snu. Kocimiętka jest stosowana jako lek zapobiegający niepokojowi, nerwowości i bezsenności, podobnie jak waleriana. Jest wykorzystywana w celu zmniejszenia migrenowego bólu głowy, rozluźnia mięśnie.
Melisa lekarska ze względu na swoje działanie uspokajające jest stosowana w nerwicy, depresji oraz leczeniu bólów menstruacyjnych. Można ją także stosować przy bólach głowy i rozstrojach żołądka. Ziele dziurawca poprawia nastrój i ma właściwości antydepresyjne. Passiflora jest uważana za łagodny środek uspokajający i może przyczynić się do poprawienia jakości snu. Passiflora pomaga również w zwalczaniu lęku, bezsenności, depresji i nerwowości. Lawenda skutecznie zmniejsza drażliwość i niepokój oraz zapewnia spokojny sen. Jest to także potężny środek antybakteryjny. Powyższe zioła są jednymi z najskuteczniejszych w leczeniu stresu i niepokoju. Mogą również być z powodzeniem stosowane przez osoby cierpiące na napady paniki, zaburzenia nastroju i depresję.
Ziołowe leki uspokajające są dobrym sposobem na stres i niepokój, które nie trwają długo. Jeśli problemy z układem nerwowym są chroniczne, ziołowe preparaty mogą okazać się nieskuteczne. Poza tym warto pamiętać, że każdy lek, nawet ten ziołowy, musi być stosowany w umiarze. Przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się z ulotką lub poradzić specjalisty.