Trwa ładowanie...

Krem do cery naczynkowej – działanie i najlepszy skład

Avatar placeholder
20.09.2022 16:12
Krem do cery naczynkowej wzmacnia skórę i ściany naczyń krwionośnych
Krem do cery naczynkowej wzmacnia skórę i ściany naczyń krwionośnych (Adobe Stock)

Krem do cery naczynkowej to kosmetyk pielęgnacyjny, który powinien nie tylko nawilżać czy odżywiać skórę, ale i chronić oraz wzmacniać naczynia krwionośne. To pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji, ale i przeciwdziałać powstawianiu charakterystycznych pajączków oraz rumienia. Jakie składniki powinny się w nim znaleźć?

spis treści

1. Jaki krem do cery naczynkowej?

Krem do cery naczynkowej to kosmetyk, który nie tylko nawilża skórę, odżywia i chroni, ale dba o nią w sposób szczególny. Zaspokaja potrzeby i niweluje problemy związane z tym typem cery.

Jak działa krem do cery naczynkowej?

Zobacz film: "Widoczne siniaki i pęknięte naczynka? Pomoże produkt z łazienki"

Kremy do cery naczynkowej i wrażliwej powinny przede wszystkim zawierać składniki obkurczające i chroniące naczynka, które poprawiają mikrokrążenie oraz wzmacniają skórę i ściany naczyń krwionośnych. To zapobiega ich pękaniu.

Dobrze dopasowany produkt redukuje także zaczerwienienia, zapobiegając pojawieniu się rumienia. Działanie dobrego kosmetyku do cery naczynkowej polega także na regeneracji ścian naczyń, zmniejszeniu ich przepuszczalności i łagodzeniu dyskomfortu (np. świądu).

2. Jak wygląda cera naczynkowa?

Skóra naczyniowa to częsty problem dermatologiczny, z którym zmagają się zwłaszcza kobiety w wieku 30-50 lat. Mówi się o niej, gdy obserwuje się takie cechy jak rozszerzone naczynka krwionośne (teleangiektazje) o różnej wielkości, zwykle zlokalizowane na nosie i policzkach oraz rumień przejściowy lub przetrwały.

Cera naczynkowa cechuje się mało elastycznymi, rozszerzonymi i umieszczonymi płytko pod skórą naczyniami krwionośnymi. Charakterystyczne dla niej pajączki to poszerzone i popękane kruche naczynia włosowate skóry twarzy, które uwidaczniają się wskutek podwyższenia ciśnienia krwi.

Cera naczynkowa jest nadreaktywna, czyli nadmiernie reaguje na różne czynniki. Do pojawiania się rumienia i pajączków przyczynia się:

Do pogorszenia stanu skóry naczyniowej może prowadzić nieodpowiednia pielęgnacja i niewłaściwie dobrane kosmetyki. Oznacza to, że by uniknąć pojawienia się zmian na skórze, a także pieczenia, swędzenia rumienia i dyskomfortu, bardzo ważne jest, by eliminować czynniki wpływające na ich powstawanie oraz stosować odpowiednio dobrane kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej.

3. Co zawiera dobry krem do cery naczynkowej?

Dobry krem na naczynka i zaczerwienienia powinien zawierać przede wszystkim takie substancje jak:

  • witamina K, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przez co skóra odzyskuje naturalny koloryt,
  • witamina C (kwas askorbinowy), która działa przeciwutleniająco oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
  • wyciągi naturalne z roślin, jak np. z kasztanowca górskiej, które mają korzystny wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych i redukcję zaczerwienień.

Dobrze, jeśli krem do cery wrażliwej i naczynkowej zawiera także takie składniki jak: witamina E, rutozyd, pantenol, rutyna, escyna, kwas laktobionowy, kwas azelainowy.

Cera naczynkowa jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego powinna być odpowiednio zabezpieczona przed promieniowaniem UV i zmianami temperatury. Dobrze jest przez cały rok stosować krem z filtrem (SPF20 lub SPF 50 latem). Przy niskich temperaturach trzeba nakładać tłusty ochronny krem do twarzy, który będzie stanowił barierę dla niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najlepszym wyborem dla cery naczynkowej są dermokosmetyki.

4. Czego nie używać do pielęgnacji cery naczynkowej?

Jak dbać o cerę naczynkową? W kosmetyczce powinny znaleźć się kosmetyki o działaniu nawilżającym, wzmacniającym, przeciwzapalnym, kojącym oraz ochronnym. Nawilżający krem z witaminą C, serum, tonik micelarny i łagodny peeling enzymatyczny oczyszczą i odżywią skórę, a także pozwolą uszczelnić naczynka krwionośne oraz wyciszą zmiany naczyniowe.

Ponieważ skłonna do zaczerwienień skóra jest wrażliwa, delikatna i problematyczna, bardzo ważne jest, by nie tylko wiedzieć, jak ją pielęgnować, ale i jakich produktów oraz zabiegów unikać.

Niewskazane są kosmetyki do twarzy perfumowane i zawierające parabeny, silikony, oleje mineralne czy parafinę, które mogą przyczynić się do zatkania porów i rozwoju stanu zapalnego skóry. Należy także unikać peelingów mechanicznych, które podrażniają skórę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze