Trwa ładowanie...

Parafina - działanie, przeciwwskazania, zabieg parafinowy

 Paula Komendarczuk
23.04.2021 13:01
Okłady z parafiny otwierają pory na skórze
Okłady z parafiny otwierają pory na skórze (123rf.com)

Parafina to idealne rozwiązanie problemów ze zniszczoną skórą rak. Osoby borykające się z suchym i popękanym naskórkiem po zabiegu z wykorzystaniem parafiny od razu zobaczą różnicę. Dłonie staną się miękkie i gładkie na kilka dni. W jaki sposób działa parafina i jak wykonać zabieg w domu?

spis treści

1. Co to jest parafina?

Parafina to powszechnie znana mieszanka stałych węglowodorów nasyconych, otrzymywanych z ropy naftowej. Wykorzystuje się ją głównie do wyrobu świec i papieru. W produkcji kosmetyków wykorzystuje się parafinę czystą chemicznie, która topnieje w temperaturze 42-45 stopni.

Przechodzi w stan stały i charakteryzuje się długim utrzymywaniem ciepła. Jest to szczególnie pożądana w celach leczniczych, ponieważ ciepło z parafiny przenika głęboko do tkanek i podwyższa ich temperaturę. Wyróżnia się trzy rodzaje parafiny: miękką, twardą i ciekłą.

Zobacz film: "Domowe sposoby na piękne dłonie"

2. Parafina w kosmetykach

Przy produkcji kosmetyków wykorzystywana jest parafina miękka i parafina ciekła. Miękka służy do wyrobu sztucznej wazeliny, kremów i pomadek.

Ciekła zaś do maseczek do twarzy i dekoltu, a także do olejków do kąpieli i specjalnych płynów do moczenia dłoni czy stóp. Parafina kosmetyczna zawiera wiele naturalnych substancji natłuszczających, które bardzo dobrze regenerują zniszczoną skórę.

Pod jej wpływem pękające pięty stają się gładkie jak u niemowlęcia. Parafinę sprzedaje się między innymi na kilogramy, 1 kg wystarcza na 15 domowych zabiegów. Można także kupić ją w butelce i stosować jako płyn do kąpieli. Ponadto na rynku dostępne są kremy, balsamy i maseczki z dodatkiem parafiny.

3. Działanie parafiny

Nasz organizm cierpi z powodu ciągłej utraty wody. Często naszej skórze brakuje skutecznych substancji, które mają zdolność do zatrzymywania wilgoci. Przez kontakt z detergentami niszczymy naturalny płaszcz lipidowy, chroniący przed utratą wody.

Ciało staje się suche i szorstkie, a podrażniona skóra jest wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych. Potrzebujemy skutecznej, nawilżającej ochrony.

Ratuje nas parafina, która nie ma właściwości nawilżających, ale potrafi stworzyć na skórze warstwę, która skutecznie zatrzymuje wilgoć. Okłady z parafiny otwierają pory, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi, a także wchłanianie drogocennych substancji z kosmetyków pielęgnacyjnych.

Po tych okładach skóra staje się bardziej napięta, gładsza, miękka i elastyczna. Kąpiel z olejkiem z parafiny łagodzi skórę łokci i kolan, rozgrzewa stopy i dłonie, jest także ukojeniem dla przemęczonych i bolących stawów.

4. Zabieg parafinowy w domu

Pielęgnacja dłoni nie musi być droga i wymagać regularnych wizyt u kosmetyczki. Niektóre zabiegi można wykonać samodzielnie w domu, jednym z nich jest zabieg parafinowy.
Potrzebne produkty to:

  • podgrzewacz do parafiny,
  • parafina,
  • rękawiczki frotte,
  • rękawiczki foliowe,
  • peeling do dłoni,
  • mleczko kolagenowe.

Zabieg pielęgnacyjny należy rozpocząć od dezynfekcji skóry dłoni. Następnie robimy peeling, aby usunąć martwy naskórek. Kolejny etap to wmasowanie w dłonie preparatu pielęgnacyjnego, np. mleczka.

Parafinę najlepiej roztopić w naczyniu znajdującym się we wrzącej wodzie. Gdy tylko substancja stanie się płynna, należy wyjąć ją z wrzątku. Parafiny nie powinno się zbyt długo trzymać w gotującej wodzie, ponieważ osiągnie zbyt wysoką temperaturę i poparzy skórę.

W aptekach można kupić parafinę, która topi się już w 50-56 stopniach. Następnie płynną substancję należy przelać do innego naczynia i poczekać, aż jej warstwa wierzchnia lekko stężeje. Pielęgnacja dłoni rozgrzaną parafiną wymaga zachowania ostrożności.

Sprawdź, czy temperatura parafiny jest odpowiednia, a następnie zanurz dłonie aż po nadgarstki i rozchyl palce. Czynność powtórz 3-5 razy. Po wyjęciu dłoni z parafiny załóż na dłonie rękawiczki foliowe, a następnie rękawiczki frotte i pozostaw je na 15 minut. Po upływie zaleconego czasu zdejmij rękawiczki frotte i foliowe wraz z zastygłą parafiną.

5. Przeciwwskazania do zabiegów parafinowych

Zabiegi parafinowe są stosunkowo bezpieczne, ale istnieją przeciwwskazania do ich stosowania, należy do nich:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze