Trwa ładowanie...

4 sposoby aktywności dla osób, którym ciężko wstać z łóżka

Czasem przychodzą takie dni, kiedy pozostanie w łóżku przez cały dzień jest naszym największym marzeniem. Na myśl o jakimkolwiek treningu fizycznym zaczyna nam się jeżyć włos na głowie, chociaż wiemy, że brak aktywności może mieć widoczne skutki na naszym brzuchu i boczkach. Odwyk od ćwiczeń nie musi jednak oznaczać rezygnacji. Nie zawsze intensywne treningi cardio i ćwiczenia na siłowni są konieczne, aby utrzymać dobrą formę. Czasem pomagają najprostsze czynności i wsłuchanie się w potrzeby własnego ciała. Jeśli więc czujesz, że dzisiaj to nie czas na wylewanie siódmych potów, to skorzystaj z aktywności, które utrzymają cię w dobrej formie, a nie poczujesz, że ćwiczysz.

spis treści

1. Rozciąganie

Okazuje się, że rozciąganie jest tak samo ważne jak same ćwiczenia. Dzięki niemu ukrwione mięśnie będą lepiej pracowały przez cały dzień
Okazuje się, że rozciąganie jest tak samo ważne jak same ćwiczenia. Dzięki niemu ukrwione mięśnie będą lepiej pracowały przez cały dzień

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

10 porannych motywatorów do ćwiczeń
10 porannych motywatorów do ćwiczeń [10 zdjęć]

Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do

zobacz galerię

Największy plus? Nie musisz wstawać z łóżka. Według wielu specjalistów fitness, rozciągnie jest tak samo ważne jak regularnie wykonywane ćwiczenia. Jego największą zaletą jest to, że wpływa na elastyczność mięśni i zakres ruchu stawów. Pomaga też zwiększyć przepływ krwi do mięśni, co pomaga się im pobudzić do dalszej pracy w ciągu dnia. Nie ważne, czy leżysz w łóżku, czy siedzisz przed biurkiem, znajdź trochę czasu na rozciągnięcie i rozgrzanie wszystkich mięśni. Pamiętaj jednak, że zaraz po obudzeniu zamiast dynamicznych ruchów lepiej wykonywać delikatne rozciągnięcia. Dzięki temu zapobiegniesz naciągnięciom i kontuzjom.

2. Chodzenie po schodach

Mieszkasz w domu jednorodzinnym lub na wysokim piętrze w bloku? To świetnie! Chodzenie po schodach pozwoli ci zadbać o kształtne i szczupłe nogi. Co godzinę przejdź się kilkakrotnie z góry na dół. To zajmie ci tylko dwie minuty, a osiągniesz nieporównywalnie lepsze rezultaty niż siedzenie na kanapie przed telewizorem. Mieszkając w bloku, staraj się jak najczęściej wychodzić, jednak zapomnij o korzystaniu z windy. Co ciekawe, dzięki chodzeniu po schodach nie tylko spalisz więcej kalorii, ale uzyskasz też więcej energii na kolejną część dnia. Pobudzisz także do lepszej pracy swój układ pokarmowy, dzięki czemu przyspieszysz przemianę materii.

3. Spacer z psem

Spacer z psem przyniesie korzyści nie tylko twojemu pupilowi, ale także tobie. Szybki masz lub trucht wysmukli twoje nogi i poprawi trawienie
Spacer z psem przyniesie korzyści nie tylko twojemu pupilowi, ale także tobie. Szybki masz lub trucht wysmukli twoje nogi i poprawi trawienie

Nie oszukujmy się – zmuszenie się do wyjścia na spacer ze swoim czworonogiem wymaga mnóstwo wysiłku i samozaparcia zwłaszcza, jeśli na dworze wieje i pada. Czy jednak patrząc w oczy swojemu pupilowi, jesteś mu w stanie odmówić zrealizowania jego potrzeb? Oczywiście, że nie, dlatego niechętnie nakładasz buty, a merdający ogonem psiak zmierza tuż za tobą. Tymczasem spacer może pomóc nie tylko zwierzakowi, ale także tobie. Przede wszystkim poprawisz krążenie w swoim organizmie i dotlenisz najważniejsze organy w swoim ciele. Świeże powietrze będzie miało zbawienny wpływ na twój mózg zwłaszcza, jeśli czeka cię praca umysłowa. Jeśli spacer jest dla ciebie nudnym obowiązkiem, to zabierz ze sobą odtwarzacz muzyki. Tempo, które nadadzą ci ulubione piosenki sprawi, że spalisz jeszcze więcej kalorii.

4. Sprzątanie

Wzbraniasz się przed odkurzaniem podłóg lub wycieraniem kurzu z mebli? Zupełnie niesłusznie. Okazuje się, że wpływ na wygląd naszej sylwetki oraz na stan naszej kondycji może mieć także sprzątanie. Regularne sprzątanie pomoże ci spalić nawet 500 kalorii dziennie. Odkurzanie pomoże ci pozbyć się nawet 135 kalorii, ręczne pranie 130 kalorii, a zamiatanie lub wycieranie kurzu po 125 kalorii, jeśli będziesz wykonywać te czynności przez godzinę. Dzięki sprzątaniu upieczesz więc dwie pieczenie na jednym ogniu – pozbędziesz się oponki z brzucha i będziesz się cieszyć czystym domem.

Takie aktywności to niewielka cena za szczupłą sylwetkę i lepszą kondycję. Jako że i tak wykonujesz je w ciągu każdego dnia, nie będą wymagały poświęceń i wydawania pieniędzy. W rytmie swojego dnia postaraj się znaleźć też inne aktywności, które będą wpływały na kondycję i wygląd. Staraj się też skupiać na tym, co robisz – to wzmocni korzystne efekty.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
4 sposoby aktywności dla osób, którym ciężko wstać z łóżka
4 sposoby aktywności dla osób, którym ciężko wstać z łóżka (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.