5 błędów kobiecej higieny intymnej, które popełnia wiele kobiet
Dbanie o siebie to nieodzowna część życia każdej kobiety, a w szczególności ważne jest dbanie o wszystko, co dotyczy kobiecej higieny intymnej. Jednocześnie wiele kobiet, często nieświadomie, popełnia w tej czynności błędy, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Ważne jest, by wiedzieć na czym polegają te błędy i jak prawidłowo dbać o higienę intymną.
1. 1. Po pierwsze kierunek!
Może to zabrzmieć nieco dziwnie, lecz należy zadbać o to, by mycie części intymnych przebiegało w dobrej kolejności, czyli krótko mówiąc od przodu do tyłu, nigdy na odwrót. Rzecz w tym, że w każdej strefie naszych części intymnych znajdują się odpowiednie dla nich bakterie, które podtrzymują mikroflorę. Jeśli znajdą się w nieodpowiednim dla siebie miejscu, mogą stać się przyczyną różnych i poważnych zachorowań.
2. 2. Zapachowe kosmetyki
Najlepsze kosmetyki do higieny intymnej to te, które nie mają żadnych zapachów. Wszystkie zapachowe płyny do kąpieli, żele i mydła posiadają taki czynnik pH, który nie dość, że źle wpływa na stan zewnętrznych narządów kobiecych, to narusza istniejącą tam mikroflorę.
3. 3.Odżywianie
Zapach miejsc intymnych ma ścisły związek z tym, co kobieta je. Jeśli w jadłospisie znajduje się mnóstwo chipsów, krakersów, pszennych sucharów, solonej ryby, to zapach będzie nieprzyjemny. Z kolei nadmierne spożywanie słodyczy, może wywoływać grzybice. Aby temu zapobiec, do diety należy wprowadzić:
- sok żurawinowy niesłodzony
- jogurty naturalne
- ocet jabłkowy
- oregano
- cynamon
- produkty z soi
- produkty bogate w witaminę C
4. 4. Ciasna i nieprzewiewna bielizna
Stringi oraz zbyt ciasne majtki wcale nie sprzyjają kobiecie w prawidłowym utrzymaniu higieny intymnej. Wytwarza się wówczas idealne warunki do rozwoju niepożądanych bakterii (np. ciepło). Ta sama zasada ma się do zbyt ciasnych dżinsów czy spodni. Idealny wariant to oczywiście spódnica lub sukienka.
Zobacz także:
5. 5. Systematyczna wymiana wkładek higienicznych, podpasek, tamponów
„ Te dni” - krew, ciepłe i wilgotne środowisko. Infekcja w tym czasie jest jeszcze bardziej prawdopodobna niż zwykle. Dlatego tampony, podpaski i wkładki należy zmieniać co dwie godziny, a nawet po każdym skorzystaniu z toalety. Można mówić, że to nieekonomiczne, ale nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, czy nie tak?
Gdy jednak dojdzie do tego typu problemów lub do infekcji, warto udać się do lekarza. Ginekolog wykona niezbędne badania, ustali leczenie, zapisze odpowiednie leki oraz maści. Nie można odkładać niczego na potem, gdyż przez taką zwłokę można poważnie sobie zaszkodzić i nabawić się chorób kobiecych. Wraz z ustalonym przez lekarza leczeniem, warto wspomóc się ziołami, których działanie jest nieocenione. Naparem z odpowiednich ziół należy przemywać okolice intymne najlepiej trzy razy dziennie. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się: