Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Grzegorz Wichrzycki

5 mitów na temat kardio, przez które nie chudniesz

Avatar placeholder
17.05.2023 12:41
5 mitów na temat kardio, przez które nie chudniesz
5 mitów na temat kardio, przez które nie chudniesz (Grafika / Shutterstock)

Trening kardio uchodzi za jedną z najlepszych metod skutecznego spalania tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia wytrzymałościowe mogą być stosowane właściwie przez wszystkich – niezależnie od płci i wieku. Pozytywnie wpływają na cały nasz organizm, dotleniając go i usprawniając pracę serca. Trening ten obrósł jednak w szereg mitów, które mogą sabotować nasze osiągnięcia. Najwyższa pora się z nimi rozprawić.

spis treści

1. Kardio zamiast treningu siłowego

Rezygnacja z ćwiczeń siłowych na rzecz kardio sprawi, że trening stanie się nie tylko monotonny, ale i mniej efektywny pod względem ilości spalanych kalorii. Ćwiczenia siłowe pozwalają budować masę mięśniową, co usprawnia tempo zachodzenia procesów metabolicznych. Zasada jest zatem prosta – im więcej mięśni, tym więcej spalonych kalorii. Niektóre spośród ćwiczeń siłowych mogą podwoić efekty osiągane dzięki kardio. Badania dowodzą, że maksymalizacji rezultatów odchudzania sprzyja włączenie do treningowego planu ćwiczeń takich jak: podnoszenie ciężarów, kettlebell, czyli trening z odważnikiem czy ćwiczenia z taśmami TRX.

2. 500 kalorii na sesję

Dążenie do spalenia określonej, wyświetlającej się na monitorze liczby kalorii może nagatywnie wpływać na jakość treningu
Dążenie do spalenia określonej, wyświetlającej się na monitorze liczby kalorii może nagatywnie wpływać na jakość treningu
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Wypruwanie żył na bieżni do momentu, w którym licznik spalania kalorii nie pokaże jakiejś magicznej liczby, wcale nie działa na naszą korzyść. Pamiętajmy, że urządzenie to jest w stanie jedynie w przybliżeniu oszacować tempo przemiany materii. Nie warto zatem rozpraszać się niepewnymi danymi – lepiej skupić się na intensywności treningu. Krótsze, ale bardziej zaawansowane sesje, pozwolą pozbyć się większej liczby kalorii, a proces ich spalania nie zakończy się wraz z treningiem. Aby określić, czy pracujemy wystarczająco ciężko, warto użyć monitoru pracy serca lub skali intensywności wysiłku.

3. „Strefa spalania tłuszczu” gwarantem sukcesu

Zdaniem wielu osób długotrwały trening na niepełnych obrotach, sięgających 65-75 proc. możliwości, pomoże w bardziej efektywny sposób pozbyć się tkanki tłuszczowej. Owszem, energia potrzebna do ćwiczeń jest wówczas pobierana z naddatków tłuszczu, jednak całościowa liczba spalonych kalorii będzie mniejsza niż ta, którą moglibyśmy uzyskać, pracując intensywniej. Do zadania należy podchodzić jednak rozważnie. Przyjmując taką taktykę, łatwo o urazy i przetrenowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest przeplatanie treningu o wysokiej i niskiej intensywności.

4. Kardio najlepsze na czczo

Rezygnacja z posiłku przed ćwiczeniami negatywnie wpływa na proces spalania kalorii
Rezygnacja z posiłku przed ćwiczeniami negatywnie wpływa na proces spalania kalorii

To kolejny mit, za sprawą którego wykonywane ćwiczenia kardio tracą na wartości. Problem polega na tym, że największe mięśnie, które najintensywniej pracują podczas treningu kardio, czerpią energię z węglowodanów i tłuszczów. Kiedy ćwiczymy z pustym żołądkiem, nasze ciało czerpie ją z krwi i mięśni, a nie bezpośrednio z komórek tłuszczowych. Może to doprowadzić do odwodnienia, a nawet hipoglikemię. Lekkostrawny posiłek warto zjeść na około 90 minut przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Może to być np. niskotłuszczowy jogurt z owocami i odrobiną muesli.

5. Odchudzające maratony

Biegi długodystansowe mają wszechstronnie pozytywny wpływ na nasze ciało, m.in. zapewniają poprawę wydolności układu krążenia i wytrzymałości organizmu. Jednak zmniejszenie masy ciała najczęściej, niestety, nie figuruje wśród tych korzyści. Wszystkie zachodzące w naszym organizmie procesy, mające umożliwić przekroczenie linii mety, prowadzą do ograniczenia zużycia energii, co wiąże się ze spadkiem liczby spalanych kalorii. Ma to pozwolić na pokonanie długiego dystansu, jednak stanowi dokładne przeciwieństwo tego, co potrzebne nam do spalania tłuszczu.

Aby pokonywać duże odległości, a jednocześnie pozbywać się nadmiaru kilogramów, warto uzupełnić swój tygodniowy grafik treningów o ćwiczenia oporowe, koncentrujące się na przeciwstawnych grupach mięśniowych, np. mięśniach klatki piersiowej i pleców, a także na ćwiczeniach poprawiających ruchomość stawów.

Źródło: shape.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.