Trwa ładowanie...

Balet

Jak niemal każdy taniec, balet ma swoje grono zagorzałych wielbicieli, którzy są w stanie dostrzec najmniejsze niuanse ruchów wykonywanych przez tancerzy. Jednak dla większości osób balet nie jest szczególnie interesujący. Kojarzy im się z mężczyznami w rajtuzach i kobietami w spódniczkach z tiulu, którzy podskakują i obracają się w koło. Nie każdy jest w stanie docenić wirtuozerię tancerzy, którzy drobnym gestem potrafią wyrazić wiele różnych emocji. Warto pamiętać, że balet jako taniec jest niezwykle trudny i wymagający.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

spis treści

1. Charakterystyka baletu

Balet to niezwykle sformalizowany rodzaj tańca wywodzący się z XV-wiecznej renesansowej Italii. Jako taniec balet rozwijał się następnie we Francji, Anglii i Rosji, jako rodzaj tańca koncertowego. Od tego czasu balet stał się wysoko technicznym rodzajem tańca z typową dla siebie terminologią. Balet klasyczny wykonuje się przy akompaniamencie muzyki klasycznej. Taniec ten jest nauczany w szkołach baletowych na całym świecie, a lokalna kultura ma na niego duży wpływ. Układy choreograficzne są zwykle bardzo dopracowane, a oprócz ruchów i gestów tancerze uczą się mowy ciała oraz aktorstwa. Balet jest niezwykle wymagający i nie sposób jest nauczyć się go bez wrodzonych predyspozycji i ciężkiej pracy. Profesjonalni tancerze muszą poświęcić bardzo wiele, by w mistrzowski sposób występować na scenie i swoim tańcem opowiadać widzom historie.

Współcześnie pod terminem balet kryją się cztery znaczenia. Po pierwsze przez balet rozumiemy widowisko teatralne, w którym najważniejszy jest taniec. Po drugie terminem tym określa się zespół baletowy. Po trzecie pojęciem balet określa się również utwór muzyczny, który powstał na potrzeby widowiska baletowego. Po czwarte przez balet rozumie się sztukę baletową, właściwą dla danego okresu czy państwa.

2. Strój na balet

Strój na balet musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim nie może krępować ruchów. Mężczyźni tańczą zwykle w dokładnie przylegających rajtuzach i obcisłych podkoszulkach. Dla obu płci (w późniejszych etapach treninu) przydatne będą baletki pointy, w których można stać na palcach, co dla laików może wydawać się niemal niemożliwe. Damski strój na balet to trykoty, tak zwane rajstopy baletowe, kostium do ćwiczeń wyglądem przypominający body, ale bez zapięcia w kroku, a także zwiewna spódnica do ćwiczeń lub tiulowa, zwana tutu, do występów.

3. Historia baletu

Balet pojawił się w Italii jako taneczna interpretacja szermierki i rozwijał na dworze francuskim od czasów Ludwika XIV. Po 1830 roku balet we Francji zaczął tracić na popularności, ale jego rozwój był kontynuowany w Danii, Italii i Rosji. W czasie pierwszej wojny światowej balet został na nowo wprowadzony do zachodniej Europy dzięki rosyjskiemu baletowi Siergieja Diaghileva, który zyskał uznanie na całym świecie. W XX wieku miał miejsce dalszy rozwój baletu. W Stanach Zjednoczonych George Balanchine przyczynił się do powstania baletu neoklasycznego, a w Niemczech William Forsythe rozwinął balet współczesny i poststrukturalny.

Mimo upływu lat, taniec balet wzbudza wiele emocji u koneserów tańca. Oprócz klasycznego baletu popularność zyskał balet neoklasyczny, współczesny i poststrukturalny. Rozwój baletu odzwierciedla zmieniające się gusta widzów, dlatego można mieć nadzieję, że balet nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.