Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Kąpiel solankowa (basen solankowy) – jak działa? Zalety dla skóry, przeciwwskazania

Kąpiel solankowa to sprawdzony zabieg na poprawę kondycji skóry
Kąpiel solankowa to sprawdzony zabieg na poprawę kondycji skóry (Adobe Stock)

Kąpiel solankowa to jedna z atrakcji, jakie oferują ośrodki spa lub specjalistyczne ośrodki odnowy biologicznej. Wypełniony słoną wodą basen solankowy ma właściwości zbliżone do wody morskiej. Dzięki odpowiedniemu stężeniu soli taka hydroterapia nie tylko odpręża, ale i leczy. Na co pomaga kąpiel solankowa? Ile czasu powinna trwać? Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

spis treści

1. Czy kąpiel solankowa jest zdrowa?

Kąpiel solankowa to rodzaj prostego zabiegu kosmetycznego na ciało, a jednocześnie jeden ze sposobów rehabilitacji. Regeneruje organizm, odpręża, relaksuje, poprawia samopoczucie. Ma także prozdrowotne działanie, łagodzi skutki niektórych dolegliwości oraz stymuluje odporność.

Co to jest solanka? Jest to woda chlorkowo-sodowa, często wzbogacona dodatkowymi składnikami. Pierwiastki zawarte w solance wpływają korzystnie na cały organizm. Dlatego też tego typu zabiegi dostępne są nie tylko w ośrodkach spa, ale przeprowadzane są także w uzdrowiskach oraz sanatoriach. Niektóre ośrodki oferują także kąpiele solankowe z hydromasażem, co dodatkowo rozluźnia mięśnie i ujędrnia skórę.

Zobacz film: "Automasaż twarzy – to takie proste!"

2. Zalety kąpieli solankowej

Kąpiel solankowa niesie wiele korzyści dla organizmu – regeneruje i relaksuje skórę oraz nadaje jej młody wygląd. Jest nieodzowną pomocą w leczeniu wielu chorób skórnych. Wspaniale wpływa także na urodę. Jest to forma hydroterapii, którą stosuje się przede wszystkim przy chorobach dermatologicznych.

Kąpiel solankowa pomaga również w odchudzaniu i spalaniu tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia w basenie solankowym są świetnym sposobem na pozbycie się kilku kilogramów. Bogata w minerały woda solankowa pomaga w oczyszczeniu, regeneracji i odnowieniu struktury skóry. Jest w pełni bezpieczna dla skóry, która znakomicie ją toleruje. Ponadto poprawia ona krążenie, łagodzi obrzęki, nerwobóle, bóle mięśniowe i reumatyczne oraz pomaga w walce z cellulitem. Dzięki kąpielom solankowym organizm staje się bardziej odporny na zakażenia.

Jest to idealny sposób na pozbycie się zmęczenia po silnej aktywności fizycznej. Łagodzi też napięcie psychiczne.

3. Jak długo można być w basenie solankowym?

Kąpiel w basenie solankowym może mieć charakter profilaktyczny lub leczniczy. To jak długo można w nim przebywać, uzależnione jest od wielu czynników, takich jak wskazanie do zabiegu, stężenie substancji mineralnych, temperatura wody, wiek, ale i ogólny stan zdrowia. Zwykle u dorosłych optymalny czas kąpieli w basenie solankowym to ok. 20 min.

4. Na co pomaga kąpiel solankowa?

Hydroterapia z pomocą basenu solankowego to nie tylko przyjemny zabieg spa, ale również doskonała rehabilitacja. Właściwości kąpieli solankowych niosą najwięcej korzyści osobom cierpiącym z powodu chorób dermatologicznych. Ale też sprawdzają się w przypadkach otyłości, nerwicy oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego, np. zakrzepicy żylnej.

Jeżeli chodzi o pielęgnację urody, woda solankowa potrafi zastąpić niejeden preparat kosmetyczny na ciało, a kąpiel w niej – niejeden zabieg. Inne właściwości basenu solankowego to:

  • dobroczynny wpływ na urodę i zdrowie,
  • poprawa metabolizmu komórkowego i szybsze usuwanie toksyn z organizmu,
  • poprawa nawilżenia skóry i jej ukrwienia,
  • poprawa napięcia i elastyczności skóry,
  • spadek wagi – przyspieszenie spalania tłuszczu,
  • zwężenie naczyń krwionośnych,
  • poprawa przepływu krwi w nogach,
  • odprężenie,
  • likwidowanie obrzęków i opuchnięć ciała,
  • zmniejszenie potliwości,
  • łagodzenie stanów zapalnych stawów.

Na kąpiel solankową można zgłosić się do ośrodka SPA, ale można także przygotować ją samodzielnie. Wystarczy zakupić odpowiednią sól (solanka do kąpieli) oraz zastosować się do instrukcji umieszczonych na opakowaniu. Kąpiel solankowa w domu ma także zbawienne działanie na skórę – nawilża ją, odżywia i oczyszcza.

5. Ile czasu trwa kąpiel solankowa?

Kąpiel solankową można stosować zarówno na całe ciało, jak i tylko na wybrane partie ciała (kąpiele całkowite, częściowe lub nasadowe). Dokładny czas uzależniony jest od stężenia substancji mineralnych, ale i temperatury wody.

Ciepłe kąpiele na początku nie powinny trwać dłużej niż 10-12 minut. Potem każdą kolejną kąpiel wydłuża się o 2 min. Średni czas ciepłej kąpieli solankowej to ok. 20 min. Nie jest wskazane, aby zabieg przekraczał 25-30 min.

6. Czy po basenie solankowym należy wziąć prysznic?

Przed kąpielą solankową konieczne jest umycie całego ciała. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze przenikanie minerałów w głąb skóry.

By w pełni skorzystać z dobroczynnego działania kąpieli solankowej, po jej zakończeniu należy pozostawić skórę do samodzielnego wyschnięcia. Nie zaleca się więc używania ręczników, czy brania prysznica przez ok. 20 min po korzystaniu z basenu solankowego.

7. Przeciwwskazania do kąpieli solankowej

Choć zabieg jest doskonałym sposobem na relaks i poprawę kondycji skóry, to jednak w określonych sytuacjach może powodować skutki uboczne. Kąpiel solankowa nie jest wskazana w następujących przypadkach:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze