Trwa ładowanie...

Beledi

Belly dance, czyli taniec brzucha, zyskał dużą popularność i niemal w każdym dużym mieście Polski znajdują się szkoły, w których można nauczyć się tego zmysłowego tańca. Taniec orientalny wielu osobom kojarzy się z bollywoodzkimi produkcjami filmowymi, ale warto pamiętać, że belly dance wywodzi się z Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jedną z odmian tańca brzucha jest beledi, czyli egipski taniec ludowy. Beledi, znany także jako baladi, to najstarsza forma solowego tańca w Egipcie.

spis treści

1. Co warto wiedzieć o beledi?

Beledi to różnorodny taniec egzotyczny, który może mieć wesoły i ekspresyjny charakter, jak i pełen napięcia oraz dramatyzmu. Z beledi wywodzi się między innymi taniec brzucha, czyli raqs sharqi. Belly dance jest tańczony dla rozrywki zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Ten taniec orientalny jest typowy dla spotkań towarzyskich, takich jak przyjęcia i wesela. Taniec brzucha jest w dużej mierze improwizowany i ściśle związany z muzyką. Muzyka do beledi ma kilka odrębnych sekcji, ale nie każda popularna melodia składa się ze wszystkich elementów. Jednak beledi to nie tylko taniec brzucha.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Termin „beledi” odnosi się również do:

  • konkretnego rytmu, który można odnaleźć niemal w każdym rodzaju orientalnej muzyki; wariacjami rytmu beledi są maksoum i saidi,
  • centralnej części układu tańca orientalnego,
  • tego, co w danej chwili jest popularne,
  • popularnego obecnie egipskiego stylu tańca; Egipcjanie tańczą nowe wersje beledi do różnych typów muzyki, w typ Al Jeer (pop) i zachodniej muzyki.

2. Jak tańczy się beledi?

Tak jak ma to miejsce w przypadku innych tańców orientalnych, w beledi ważne są tak zwane shimmies. Są to ruchy, które wprawiają w drżenie całe ciało lub niektóre jego partie. Wbrew pozorom, ruchów brzucha jest niewiele i stosuje się je stosunkowo rzadko. Ruchy brzucha w belly dance to: locki mięśni brzucha, popy, shimmy przeponowe oraz fala brzucha. Dość często ruchy brzucha stanowią jedynie wykończenie ruchów klatki piersiowej lub bioder.

Istotną rolę w beledi odgrywają nie tylko figury, ale i akcesoria. Tancerki beledi zwykle wkładają sięgającą kostek sukienkę oraz szal na biodra. Beledi to tradycyjny taniec, stąd konserwatywność stroju. Do innych typów tańca brzucha kobiety ubierają się w bogato zdobione cekinami i haftami dwuczęściowe kostiumy składające się ze stanika i szerokiej, zwiewnej spódnicy. Na biodra nakładany jest pas lub chusta, która zwykle jest obszyta brzęczącymi metalowymi blaszkami.

Beledi, tradycyjny egipski taniec, jest ciekawym przykładem tego, jak różne są tradycje ludowe Europy i Północnej Afryki. Warto na własne oczy przekonać się, jak wygląda najstarszy solowy taniec Egiptu. Biorąc pod uwagę fakt, że Egipt jest uznawany za ojczyznę tańca brzucha, beledi można określić jako protoplastę wielu odmian tańca brzucha. Dla osób interesujących się belly dance obejrzenie występu tancerek lub tancerzy beledi to ciekawa okazja do zaobserwowania cech wspólnych różnych odmian tańca orientalnego. Jednak nawet zupełny laik jest w stanie dostrzec kunszt osób wykonujących beledi.

Beledi
Beledi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.