Czy bieganie odchudza?
Skuteczna recepta na utratę zbędnych kilogramów jest jedna – ruch. Nie można osiągnąć trwałych efektów i pozytywnych zmian w sylwetce bez poruszania się. Nie musimy zamęczać się intensywnymi ćwiczeniami fitness, wystarczy regularnie mobilizować ciało do umiarkowanej aktywności fizycznej. Dobrym wyborem będzie bieganie, ponieważ wyjątkowo korzystnie wpływa na nasz organizm – pozwala zrzucić zbędne kilogramy i poprawia kondycję fizyczną.
1. Sposób na szybkie odchudzanie
Kiedy pragniesz zrzucić zbędne kilogramy, przerzucasz się na diety odchudzające intensyfikujesz wysiłek fizyczny, rezygnujesz ze słodyczy i jedzenia fast food.
Istnieją różne sposoby na odchudzanie. Najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem jest regularny sport i nie chodzi tu o hektolitry potu wylewane na siłowni czy morderczy bieg do upadłego.
By mieć zgrabną sylwetkę, wystarczy już intensywne chodzenie. Bieg i marsz to dobrana para w odchudzaniu. Pozwalają spalić kalorie i budują formę. Jeśli zależy ci na zdrowiu i dobrym wyglądzie, zdecyduj się na bieganie już od dziś.
Już dawno udowodniono, że tkanka tłuszczowa jest najlepiej redukowana w okolicach 70 procent maksymalnego tętna. Dlatego podczas joggingu niezwykle przydatny okazuje się pulsometr.
Urządzenie to dokładnie wskazuje tętno i podpowiada, kiedy należy biec szybciej, a kiedy wolniej. Nie każdy jednak ma to urządzenie. Wówczas należy pamiętać, że bieganie powinno być długie i o umiarkowanym tempie.
Odpowiednie tempo do biegania to takie podczas którego można swobodnie rozmawiać. Jeśli nie masz jeszcze kondycji, żeby biec bez przerwy przynajmniej pół godziny, zacznij od spacerów lub szybkiego marszu.
Spacer powinien trwać przynajmniej pół godziny. Pięć spacerków dziennie po dziesięć minut nie ma sensu. Organizm zaczyna spalać tłuszcz po około dwudziestu minutach wysiłku.
2. Jak biegać, żeby schudnąć?
Powolny i długotrwały jogging jest najlepszą metodą na budowanie wytrzymałości biegowej i spalanie tłuszczu. Bieganie najlepiej rozpocząć, korzystając z planów treningowych.
Wtedy łatwiej jest się zmotywować do codziennego wysiłku. Bieganie to czysta energia, dostarcza radości, odejmuje lat, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i wyrzeźbić zgrabną sylwetkę. Aby schudnąć, nie wystarczy jednak po prostu biegać.
Do uprawiania joggingu potrzebne są dobre buty biegowe i wygodny strój sportowy. Najważniejsza jest jednak pewna doza determinacji.
Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odchudzanie – w ciągu godziny można spalić około 400 kalorii. Przed biegiem wzmocnij nogi i porozciągaj się. Rozgrzewka jest niezwykle ważna, bo zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj, by nie biegać po chodnikach, betonowe płyty są twarde i nie służą ani stopom, ani kręgosłupowi.
Wybieraj raczej specjalne podłoże, które znajdziesz na stadionach, albo zwykłe leśne ścieżki. Uważaj na nierównym terenie, bo łatwo skręcić na nim kostkę. Aby odchudzanie z bieganiem nie było monotonne i nudne, zmieniaj często trasy.
Wyznacz sobie kilka czterokilometrowych ścieżek i codziennie wybieraj inną. Podczas biegania ważny jest również prawidłowy oddech, ponieważ zapotrzebowanie na tlen się zwiększa. Większość biegaczy oddycha w rytmie dwa na dwa: dwa kroki na wdechu i dwa na wydechu.
3. Bieganie a zdrowie
Bieganie ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm – nie dość, że jest skutecznym sposobem na odchudzanie (w ciągu godziny joggingu można spalić nawet 400 kcal) to jeszcze pomaga w utrzymaniu odpowiedniej kondycji fizycznej (m.in. poprawia wydolność układu oddechowego i samopoczucie).
Pomaga również budować masę kostną, więc przeciwdziała rozwojowi osteoporozy. Należy jednak pamiętać, że bieganie obciąża stawy, dlatego trzeba stosować się do zaleceń prawidłowego joggingu.
Każdy bieg rozpocznij krótką rozgrzewką, ze szczególną uwagą zajmij się kostkami oraz rozciągnięciem mięśni. Zapobiegnie to wielu urazom i kontuzjom.
4. Odchudzanie przez bieganie
Bieganie to najlepszy sposób na szczupłą i smukłą sylwetkę. Można zdecydować się na ten rodzaj aktywności fizycznej w dowolnym momencie, nie przygotowując się w szczególny sposób – potrzebne są jedynie wygodne buty oraz duże pokłady zapału i determinacji. Biegać można wszędzie i o każdej porze, właściwie w każdym wieku.
Bieganie ma sprawiać przyjemność i wyzwalać energię. Doprowadzenie ciała do granic wytrzymałości (np. przyspieszona akcja serca, problemy z regulacją oddechu, brak siły i niemal omdlewanie) nie przyniesie rezultatu.
Odchudzanie to proces, który wymaga od nas czasu – zacznijmy od krótkich tras, bez forsowania organizmu. Powinna to być taka intensywność biegu, żeby pozwalała na dostatecznie swobodną rozmowę bez poczucia zmęczenia.
Większa intensywność zamiast spalać tłuszcz będzie hamowała [przemianę materii]https://zywienie.abczdrowie.pl/co-to-jest-przemiana-materii. Pierwsze efekty odchudzania widoczne są po ok. 2 tygodniach – do tego momentu organizm przyzwyczaja się do większego wysiłku.
Według opinii wielu instruktorów, zdecydowanie lepsze efekty utraty zbędnych kilogramów daje bieg przerywany szybkim marszem. Jest to dobra metoda dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z tym sportem.
Chwila dynamicznego marszu pozwala odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym etapem biegu. Taka kombinacja aktywności fizycznej organizmu wzmaga pracę mięśni, które zmuszane są do pracy w różnym, ale nieprzerywanym tempie.