Trwa ładowanie...

Breakdance toprock

Breakdance toprock to jedna z najprostszych figur breakdance'a, wykonywana na stojąco i mająca na celu rozpoczęcie widowiska. Często jest uważana za podstawę tańca, ale wiele osób nie docenia prostoty figury. Jednak stanowi ona ważną część tańca i wiele mówi o tancerzu – jego stylu, umiejętnościach oraz doświadczeniu. Aby cały taniec breakdance był udany, tancerz musi zadbać również o perfekcyjne wykonanie figury toprock.

spis treści

1. Nauka breakdance toprock krok po kroku

Nie należy zaniedbywać ćwiczeń nadających figurze top rock płynności i naturalności, ponieważ to ona często decyduje o dobrym (lub nie) pierwszym wrażeniu widza. Wiele osób twierdzi, że pominięcie tej figury breakdance'a dyskwalifikuje tancerza i czyni widowisko nieprofesjonalnym. Oto kilka rad, jak prawidłowo ją wykonać:

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Krok 1. Stań wyprostowany ze stopami złączonymi i luźno opuszczonymi rękami. Prawą nogą zrób krok w przód, jedynie delikatnie opierając się piętą o podłoże.

Krok 2. Przesuń obie ręce do przodu, tak jakbyś chciał kogoś uściskać. Zrób to dokładnie w momencie, kiedy cofasz prawą nogę do pozycji wyjściowej.

Krok 3. Powracając do pozycji wyjściowej, delikatnie podskocz, unosząc lewą nogę. Następnie ręce znowu znajdują się bliżej tułowia.

Krok 4. Czas na lewą nogę – przesuń ją do przodu, podobnie jak zrobiłeś to wcześniej z prawą nogą, podskocz na prawej nodze i wróć do pozycji startowej.

Krok 5. Powtórz kilka razy wyżej wymienione kroki. Jeśli je mniej więcej opanujesz, spróbuj poruszać się w rytm muzyki. Następnie, kiedy już się rozluźnisz, poruszając się w przód i w tył, możesz dodać odrobinę więcej „sprężynowania”. Pamiętaj o unikaniu nadmiernej pracy bioder.

Krok 6. Odwracaj się w inną stronę, pamiętając o tym, by każda osoba z publiczności mogła zobaczyć wyraz twojej twarzy. Wykonując figurę top rock, możesz obrócić głowę w bok.

2. Co warto wiedzieć o breakdansie?

Breakdance to specyficzny taniec wykorzystujący elementy siłowo-sprawnościowe oraz kroki wykonywane nogami i rękami na ziemi. Osoby tańczące breakdance to b-boy lub b-girl, w zależności od płci. Taniec breakdance wywodzi się z Nowego Jorku, z dzielnicy Bronx, i obok rapu, graffiti oraz DJ'ingu wchodzi w skład kultury hip-hopu. Ruchy w breakdansie dzieli się na: footwork, freeze, power moves oraz wspomniany już toprock. Footwork to kroki taneczne, które zwykle wykonuje się z przysiadu podpartego. Freeze polega na zatrzymaniu się w danej pozycji. Kilkusekundowe „zastygnięcie” robi duże wrażenie. Power moves to po prostu figury rotacyjne. Są to najtrudniejsze, ale i najbardziej efektowne elementy breakdance'a. Natomiast toprock ma za zadanie stworzyć wrażenie, że tancerz mówi poprzez swoje ruchy.

Przed rozpoczęciem treningu warto zadbać o kompleksową rozgrzewkę, natomiast w trakcie należy pamiętać, by się wyluzować i tańczyć spontanicznie, wsłuchując się w rytm muzyki. Najbardziej podstawowy taniec breakdance to właśnie toprock i 6-step, które stanowią bazę dla innych elementów. Dlatego wyżej wymienione rady będą pomocne na początku przygody z tańcem breakdance.

Mgr Anna Bocheńska
Breakdance toprock
Breakdance toprock
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.