Trwa ładowanie...

Chitosan

Avatar placeholder
05.09.2013 13:43
Chitosan
Chitosan

W dobie popularności diet i odchudzania można swobodnie wybierać spośród przeróżnych proszków, tabletek i suplementów diety, które mają za zadanie pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Niektóre suplementy na odchudzanie zmniejszają apetyt, inne poprawiają przemianę materii, kolejne zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie, a jeszcze inne zastępują posiłki. Są również takie preparaty odchudzające, które zapobiegają wchłanianiu tłuszczów z pokarmów. Jedną z takich substancji jest chitosan.

spis treści

1. Zastosowanie chitosanu

Chitosan składa się z cząsteczek chityny, czyli substancji budującej pancerze skorupiaków (krewetek, krabów, raków, homarów). Chityna znalazła zastosowanie między innymi w gojeniu ran i oczyszczaniu wody (chityna wchłania zanieczyszczenia z wody). To właśnie dzięki właściwościom absorpcji chitosan stosowany jest w środkach wspomagających odchudzanie.

Nadwaga to przede wszystkim wynik odkładania się tłuszczu w organizmie. Wchłanianie tłuszczów z pożywienia zachodzi głównie w jelicie cienkim, gdzie rozłożony na cząsteczki tłuszcz przenika przez kosmki jelitowe do krwiobiegu. Stamtąd transportowane są do miejsc ich składowania. Substancje hamujące wchłanianie tłuszczu (w tym również chitosan) zapobiegają rozdrabnianiu cząsteczek tłuszczu. Dzięki temu cząsteczki te są zbyt duże, by mogły być wchłonięte przez kosmki jelitowe. W efekcie tłuszcz przechodzi przez cały układ trawienny i zostaje wydalony. Działanie właściwe dla chitosanu polega na wchłanianiu cząsteczek tłuszczu i wiązaniu się z nimi tak, aby nie można ich było rozbić. Zazwyczaj suplementy diety i preparaty odchudzające zawierające chitosan przyjmowane są tuż przed posiłkiem, tak aby zapobiec wchłanianiu tłuszczu w nim zawartego.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Skutki uboczne chitosanu

W porównaniu z innymi substancjami wchodzącymi w skład odchudzających suplementów diety, chitosan jest stosunkowo bezpieczny. Skutki uboczne, jakie może powodować to głównie zaparcia. Może jednak okazać się znacznie groźniejszy dla osób uczulonych na skorupiaki. Dodatkowo, chitosan może również hamować wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczu witamin, w tym witamin A, D i E.

Zastosowanie chitosanu w preparatach na odchudzanie wzbudza wiele kontrowersji. Według wyników pewnych badań przyjmowanie środków zawierających chitosan nie zwiększa ilości wydalanego tłuszczu, w związku z czym nie wpływa na utratę wagi. Inne badania potwierdzają, iż przy przyjmowaniu chitosanu tłuszcz wciąż jest wchłaniany, jednak w bardzo niewielkich ilościach. Oznacza to, iż skuteczność chitosanu wciąż wymaga potwierdzenia wiarygodnymi badaniami.
[

Skuteczne odchudzanie](/skuteczne-odchudzanie) musi łączyć przede wszystkim dietę i aktywność fizyczną. Chitosan, jak każdy inny preparat na odchudzanie, nie pomoże zrzucić zbędnych kilogramów, jeśli te dwie zasadnicze kwestie nie będą spełnione. Kuracja odchudzająca wiąże się z wyrzeczeniami i wysiłkiem. Trzeba oprzeć się pokusie kalorycznych przekąsek i niezdrowych, tłustych dań. Należy także znaleźć czas na ćwiczenia. Jeśli motywacja do odchudzania nie jest silna, efekty będą niewielkie, a w krótkim czasie zrzucone kilogramy wrócą, i to w większej ilości niż przed kuracją.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze