Trwa ładowanie...

Ćwiczenia na biceps w domu - anatomia, przykładowe ćwiczenia, dieta

Avatar placeholder
02.09.2021 15:19
Ćwiczenia na biceps pozwalają na rozbudowanie mięśni i poprawienie kondycji.
Ćwiczenia na biceps pozwalają na rozbudowanie mięśni i poprawienie kondycji. (123rf.com)

Ćwiczenia na biceps w głównej mierze składają się z ćwiczeń wykonywanych za pomocą sztangi do ćwiczeń, jednak w ich wykonywaniu bardzo ważna jest technika. Wiele ćwiczeń na biceps również angażują mięśnie pleców. Często w jednym dniu na siłowni łączymy ćwiczenia na biceps i plecy. Pamiętać musimy jednak o co najmniej 48-godzinnej przerwie, inaczej nasze mięśnie nie zregenerują się i zamiast powiększać się, zaczną się kurczyć. Zobacz, co możesz zrobić dla swoich mięśni.

spis treści

1. Anatomia bicepsa a ćwiczenia

Aby trening na biceps był skuteczny, najlepiej jest poznać budowę każdego mięśnia. Górne części ramion posiadają dwa rodzaje mięśni - mięsień dwugłowy ramienia, znany także jako biceps, oraz mięsień ramienny.

Mięsień dwugłowy ramienia zlokalizowany jest w przedniej partii ramienia, zaraz pod skórą. Łączy on dwa stawy - ramienny oraz łokciowy. Biceps składa się z dwóch części, które nazywane są głowami.

Zobacz film: "Ćwiczenia na barki i ramiona"

Mięsień ramienny natomiast znajduje się między mięśniem dwugłowym oraz kością ramienną. Mięsień ten nie jest tak widoczny, jednak jego powiększenie powoduje wypychanie bicepsa, dzięki czemu ten jest bardziej wyraźny.

Oba te mięśnie należą do kategorii zginaczy, udział biorą w unoszeniu i zginaniu przedramienia. Pracują także podczas obracania dłoni oraz przedramienia. Wykonując ćwiczenia na biceps należy napinać wszystkie mięśnie, którymi pracujemy i należy być ich świadomym.

2. Korzyści z ćwiczeń bicepsu

Poza oczywistymi korzyściami wizualnymi, ćwiczenia na biceps przynoszą nam również takie korzyści jak poszerzenie pleców. W czasie ćwiczeń ramiona pomagają w pokonaniu ciężaru sztangi lub wyciągu, zatem im mocniejsze mamy bicepsy, tym intensywniejsze ćwiczenia na plecy możemy wykonywać.

Oprócz tego wykonując regularny trening na biceps, uzyskamy pewny i silny uścisk, oraz będziemy mogli osiągnąć lepsze wyniki w bieganiu, w którym nasze ramiona również biorą udział.

Co jeść przed ćwiczeniami?
Co jeść przed ćwiczeniami? [8 zdjęć]

Jaja to bogate źródło białka i witamin z grupy B, które pomagają w przemianie pokarmów w energię.

zobacz galerię

3. Rodzaje ćwiczeń na biceps

Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń na biceps. Tylko od nas zależy, jaki trening chcemy w danym dniu wykonać. Przykładowy trening na biceps to:

Ćwiczenia na modlitewniku - aby wykonać to ćwiczenie siadamy na tzw. modlitewniku i chwytamy łamaną sztangę, dłonie trzymając rozstawione na szerokości barków. Łokcie opieramy o podpórkę modlitewnika.

Gdy osiągamy już prawidłową pozycję, unosimy przedramiona oraz sztangę. Na moment zatrzymujemy sztangę i opuszczamy ją do pozycji wyjściowej. Podczas tego ćwiczenia na biceps nie należy prostować do końca ramion w łokciach.

Unoszenie przedramienia jednorącz - aby wykonać to ćwiczenie na biceps, powinniśmy skorzystać ze specjalnej ławeczki. Siadamy na niej w pozycji szerokiego rozkroku, do prawej ręki bierzemy małą sztangielkę i opieramy łokieć o udo.

Następnie unosimy przedramię ze sztangielką, zatrzymujemy ruch na wysokości górnej partii kaltki piersiowej. Ruch wstrzymujemy na dwie sekundy, a następnie powoli opuszczamy sztangielkę do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia na biceps w pozycji stojącej - stajemy w lekkim rozkroku, ręce wyprostowane w łokciach. Chwytamy sztangielki techniką podchwytu przed sobą. Z tej pozycji unosimy przedramiona i sztangielki. W najwyższym punkcie ruchu wstrzymujemy go na kilka sekund. Następnie powoli wracamy do wyjściowej pozycji.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Przykładowe ćwiczenia na biceps

Zasada ćwiczeń na biceps jest prosta, jednak należy zadbać o prawidłową technikę poszczególnych ćwiczeń, tylko wtedy efekty będą widoczne. Pamiętajmy o spięciach wszystkich mięśni, dzięki czemu nasze ciało zacznie pracować.

Biceps to mięśnie, które łatwo przetrenować, dlatego stopniowo zwiększajmy ciężar oraz liczbę powtórzeń wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczenia na biceps w domu:

Uginanie przedramion – siadamy na krześle opieramy plecy delikatnie o ścianę (jeżeli mamy ławeczkę, wykorzystajmy ją), chwytamy ciężarki i uginamy przedramiona, biceps blisko tułowia. Powtarzamy 15 razy w 3 seriach.

Unoszenie ciężarków w chwycie młotkowym – stajemy w lekkim rozkroku, stopy na szerokości bioder. Ręce przyklejone do tułowia, a pracują same przedramiona. Hantle chwytamy jak „młotek”. Powtarzamy 15 razy w 3 seriach.

Uginanie ramion w podchwycie – hantle chwytamy od dołu. Ramiona blisko tułowia. Zginamy raz prawe raz lewe przedramię. Powtarzamy 15 razy w 3 seriach.

Uginanie przedramion w oparciu o kolano – siadamy w szerokim rozkroku. Łokieć opieramy o kolano. Przedramię i biceps tworzy kąt prosty, z tej pozycji schodzimy przedramieniem w dół i zginamy. Powtarzamy 15 razy w 3 seriach.

Trening na biceps nie musi ograniczać się jedynie do dźwigania hantli, pomocna może okazać się także sztanga, w którą warto się zaopatrzyć, jeżeli myślimy o regularności wykonywania ćwiczeń.

Rodzaj ciężaru zależy tylko i wyłącznie od naszych możliwości, jeżeli zaczynamy pracę nad bicepsem w domu, to dobre będą ciężarki 2 kilowe, powoli można zwiększać obciążenie, jednak róbmy to ze wzrostem naszych umiejętności.

Pamiętajmy, że przed każdymi ćwiczeniami na biceps w domu należy wykonać dokładną rozgrzewkę, a tuż po niej rozciągnąć mięśnie i zjeść posiłek białkowy – to bardzo ważne w budowaniu mięśni.

5. Dieta przy rzeźbieniu bicepsów

Jeżeli zależy ci na wyrzeźbieniu bicepsów, to zacznij od poprawnej diety. Po krótce: dieta powinna być bogata w produkty białkowe, węglowodany, zdrowe tłuszcze i wodę. Przy odpowiednim podażu białka i wody mięśnie zaczynają rosnąć i nabierać siły, dlatego nie zapominaj o tym w codziennej diecie.

Zdrowa dieta pomoże wyrzeźbić ci resztę ciała i zadbać o prawidłową kondycję twojego organizmu.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze