Trwa ładowanie...

Ćwiczenia w domu – zalety i wady

Czy ćwiczenia w domu mogą być tak skuteczne jak trening w profesjonalnej siłowni? Czy ćwiczenia w domu mają w ogóle sens? Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie zalety i wady mają ćwiczenia w domu.

Zobacz film: "Ćwiczenie - skłon tułowia"

spis treści

1. Ćwiczenia w domu - czy warto?

Wiele osób ma spory problem z wyborem odpowiedniej formy ćwiczeń. Wydaje się, że ćwiczenia w siłowni lub klubie fitness są bardziej skuteczne. Jednak jak wiadomo ćwiczenia wymagają systematyczności, a nie każdy ma czas by regularnie trenować poza domem. Poza tym wykupienie karnetu do profesjonalnej siłowni to też niemały wydatek. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są ćwiczenia w domu. Tylko czy ta forma treningu jest skuteczna? Warto zapoznać się zaletami i wadami domowego treningu.

2. Ćwiczenia w domu – zalety

Jedną z najważniejszych zalet ćwiczeń w domu jest oszczędność pieniędzy. Jak wiadomo trening w profesjonalnym klubie jest związany z koniecznością comiesięcznego wykupienia karnetu. Poza tym trenując w domu oszczędza się czas i pieniądze, które trzeba by było poświęcić na dojazdy.

Decydując się na ćwiczenia w domu, istnieje konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu fitness. Jednak można to rozłożyć w czasie i dokupować kolejne urządzenia co pewien czas. Rozpoczynając ćwiczenia w domu wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych przyrządów takich jak na przykład: mata do ćwiczeń, skakanka, guma do ćwiczeń czy hantle.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Po pewnym czasie można zainwestować w rower treningowy lub orbitrek. Jednak biorąc pod uwagę nawet koszt urządzeń do ćwiczeń, ćwiczenia w domu są nadal dużo tańszym rozwiązaniem niż trening w profesjonalnej siłowni.

Można skorzystać z gotowych zestawów do ćwiczeń w domu, dostępnych w Internecie. Takie zestawy ćwiczeń w domu proponuje Ewa Chodakowska, ale także możemy skorzystać z dającego spektakularne efekty wyzwania z Mel B.

Kolejną zaletą ćwiczenia w domu jest to, że trenujemy kiedy mamy na to ochotę. W obecnej chwili coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem czasu na trening. Dotyczy to zwłaszcza osób bardzo aktywnych zawodowo i rodziców małych dzieci. Osobom takim ciężko jest znaleźć czas na dojazdy i trening w siłowni. Jedynym sensownym rozwiązaniem są ćwiczenia w domu.

3. Ćwiczenia w domu – wady

Ćwiczenia w domu mają jednak i swoje wady. Kluby fitness zostały stworzone w taki sposób, by trening w nich był maksymalnie bezpieczny i efektywny. Aby ćwiczyć w domu należy dysponować odpowiednią przestrzenią. Nie każdy niestety jest w stanie wygospodarować odpowiednią ilość wolnego miejsca w swoim domu czy mieszkaniu. Trening w małym pokoju może okazać się niebezpieczny i mało komfortowy.

Kolejną przeszkodą podczas ćwiczenia w domu są domownicy. Mężowi i dzieciom trudno jest zrozumieć, że w tym momencie trenujemy i nie mamy dla nich czasu. W trakcie treningu poza domem dużo łatwiej jest się skoncentrować na ćwiczeniach.

Ćwiczenia w domu wymagają dużo większej samodyscypliny. Wracając do domu po pracy możemy mieć ogromny problem by zmusić się do dodatkowego wysiłku.

Trenując w klubie fitness można skorzystać z porady doświadczonego trenera, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw domowych ćwiczeń oraz zwróci uwagę na ewentualne błędy. Ćwiczenia w domu niestety często są niedostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. W wyniku czego ćwiczenia w domu mogą być mało efektywne. Dlatego ćwiczenia w domu również powinieny być dobrze zaplanowane, a przed ich rozpoczęciem warto skonsultować się z trenerem.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.