Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ćwiczenia wydłużają życie!

Avatar placeholder
11.04.2019 14:30
Ćwiczenia wydłużają życie!
Ćwiczenia wydłużają życie! (123RF)

Gdyby ktoś ci powiedział, że tylko 13 minut wysiłku fizycznego dziennie mogłoby wydłużyć życie, uwierzyłbyś? Czy wstałbyś wcześniej niż zwykle i poszedł na spacer, na siłownię albo na rower?

 

spis treści

1. Ruch a zdrowie

Naukowcy z Tajwanu przepytali ponad 400 tys. osób, które brały udział w krajowym programie kontrolnym. Stwierdzili, że osoby poświęcające na wysiłek fizyczny tylko 92 minuty tygodniowo były o 14 proc. mniej narażone na wczesną śmierć niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Naukowcy twierdzą, że poprzez ćwiczenia fizyczne możemy nie tylko przedłużyć swoje życie o około 3 lata, ale również zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka aż o 10 proc.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

2. Ile powinniśmy ćwiczyć?

Niestety, niewielu z nas traktuje ćwiczenia fizyczne jako priorytet. Wciąż niewielki odsetek regularnie uprawia sporty, takie jak bieganie, jazda na rowerze lub aerobik. Eksperci zalecają 30 minut aktywności fizycznej dziennie przez przynajmniej 5 dni w tygodniu (dzieci i nastolatki potrzebują 60 minut ruchu dziennie), aby cieszyć się lepszym zdrowiem. Im więcej ćwiczymy, tym lepsze możemy uzyskać rezultaty i więcej korzyści zdrowotnych. Osoby, które mają ograniczony czas, mogą podzielić dzienny 30-minutowy wysiłek na kilka 10-15-minutowych.

3. Korzyści z regularnej aktywności fizycznej

Oprócz wydłużenia życia, codzienna aktywność fizyczna może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę i niektóre choroby nowotworowe. Ćwiczenia pomagają również obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zapobiegają lub opóźniają wystąpienie osteoporozy i zwalczają otyłość, objawy lęku i depresji oraz zapalenia stawów.

Zaskakujący jest fakt, że tak mało z nas korzysta z tej darmowej recepty na dłuższe i zdrowsze życie. Już 15 minut aktywności fizycznej dziennie na dłuższą metę prawdopodobnie zaoszczędzi nam kilku wizyt u lekarza, pieniędzy wydanych w aptece i pobytu w szpitalu. Każdy z nas chyba woli spędzić czas w parku niż w łóżku lub na pogotowiu. Zamiast oglądać kolejny program w telewizji albo siedzieć przed komputerem, przeznaczmy 30 minut na ulubiony wysiłek fizyczny. Od tego zależy nasze zdrowie i życie.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze