Trwa ładowanie...

Dogtrekking – czym jest, zasady, przygotowania, ciekawostki

Bardzo wielu ludzi posiada psy, które nierzadko są najlepszymi przyjaciółmi ludzi. Warto dbać o swoje ukochane pupile, najlepiej jak możemy. Jeżeli lubisz sport i wyzwania, to może warto zainteresować się dogtrekkingiem? Zaraz przeczytasz czy dogtrekking jest dla ciebie i twojego pieska.

Zobacz film: "Pies - sportowiec"

spis treści

1. Dogtrekking – czym jest?

Dogtrekking to rewelacyjna zabawa terenowa dla ciebie i twojego psa. Jeżeli lubisz długie wycieczki piesze albo biegowe, to warto wziąć udział w tego typu sporcie razem z twoim wiernym przyjacielem.

Dogtrekking jest dosyć „świeżą” dyscypliną sportową w Polsce. Jednak co jest w niej fajne, to fakt, że aby wziąć w niej udział, nie musimy czytać żadnych wytycznych, gdyż startować możemy w każdym wieku i z każdą rasą psa.

Dogtrekking odbywa się na łonie natury, dlatego wiele nam i naszym psom wiele dobrego. Po pierwsze mamy możliwość poznania nowych ludzi, zawrzeć nowe znajomości, przebywając na świeżym powietrzu dotleniamy nasz organizm, poprawiamy krążenie, a ruszając się wpływamy korzystnie na figurę. Co więcej, nasz pies nie jest zamknięty w czterech ścianach, a co jakiś czas ma okazje na długie spacery, podczas których ma okazje się wybiegać.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?
Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie? [5 zdjęć]

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często

zobacz galerię

2. Dogtrekking – zasady

Dogtrekking to zawody, króte odbywają się w pięknym otoczeniu przyrody. Sport ten można nazwać ekstremalnym ze względu na długość trasy, która razem z psem musimy przebyć, jest to dystans od 80 do 100 kilometrów, mamy na to odpowiednią ilość godzin. Nie ma wytycznych do sposobu pokonania owej trasy, można ją przebiec lub przejść.

Dogtrekking to sport na orientację, musimy przebyć trasę zważając na ukryte na niej wskazówki. Wymogiem jest pies lub dwa psy, które muszą mieć założone szelki do dogtrekkingu oraz powinny być przypięte za pomocą linii amortyzującej do pasa, który znajduje się na naszych biodrach. Co ciekawe, na tak długiej trasie sami decydujemy czy chcemy zrobić sobie przerwę i gdzie chcemy zrobić przerwę, bo ta jest jak najbardziej dozwolona.

3. Dogtrekking – przygotowania

Do pokonania tak długiej trasy, niezbędne będą treningi z psem. Dogtrekking wymaga przygotowań nie tylko od nas, ale także od naszego psa. W tym celu warto wybierać się na kilkunastokilometrowe trasy z psem, można je przejść lub przebiec. Ważne, aby zaopatrzyć się w jedzenie i picie dla pieska. Psa trzeba przyzwyczaić do pokonywania długich tras, bo niewątpliwie są to o wiele dłuższe spacery, niż do tej pory. Trening do dogtrekkingu powinien odbywać się 3 – 4 razy w tygodniu, regularnie, tak aby u pupila, również wyrobić kondycję, żeby był w stanie ukończyć razem z nami tą wymagającą trasę.

4. Dogtrekking – ciekawostki

Przydatne podczas dogtrekkingu będzie posiadanie umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, niestety trasy, które przemierzamy nie zawsze są oznaczane. Warto zapoznać się z tą wiedzą, by nie zabłądzić.

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dogtrekkingiem, przygotowane są krótsze trasy np.: 15 kilometrowe, na których warto się sprawdzić i zdecydować czy ta dyscyplina jest dla nas.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.