Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg

Avatar placeholder
07.02.2024 15:00
Domowe sposoby na grzybicę paznokci
Domowe sposoby na grzybicę paznokci (Zdjęcie autorstwa aussiegall / CC BY 2.0)

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg zwykle traktuje się jako wsparcie terapii farmakologicznej. Warto się nimi posiłkować, ponieważ grzybica to choroba nie tylko nieprzyjemna, ale i groźna oraz wysoce zaraźliwa. Jest trudna w leczeniu i często nawraca. Jakie są inne naturalne metody na grzybicę paznokci?

spis treści

1. Jakie są domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg?

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg obejmują szeroki wachlarz zabiegów, preparatów i sposobów. Jakie są naturalne środki, które mogą być skuteczne w leczeniu grzybicy paznokci?

Najbardziej popularne wydaje się być nacieranie paznokci olejków, które mają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Można z nich również robić okłady, sprawdza się także dodawanie ich do kąpieli. Warty uwagi jest na przykład:

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

Na grzybicę paznokci pomóc może także nakładanie na umyte, chorobowo zmienione paznokcie maści świerkowej oraz zawinięcie ich folią lub bandażem. Sprawdzić się może również pasta z sody oczyszczonej zmieszanej z sokiem z cytryny. Inną domową metoda jest namaczanie paznokci w miksturze z octu jabłkowego i ciepłej wody (w proporcjach 1:1).

Warto także sięgać po domowe lekarstwa na grzybicę paznokci, takie jak choćby czosnek. Można włączać go do diety, ale i smarować nim objęte grzybicą płytki paznokci. W ten sam sposób można stosować kombuchę (to inaczej grzyb herbaciany lub grzybek japoński).

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg – odpowiednia higiena

Domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg to także ich odpowiednia pielęgnacja. Jakie zmiany w codziennej higienie mogą pomóc w walce z grzybicą paznokci? Bardzo ważne jest, by:

  • dbać o higienę stóp, myć je często, w razie konieczności i potrzeby, co najmniej raz dziennie,
  • starannie osuszać nogi po kąpieli,
  • nosić wyłącznie przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów skarpety (bawełna, len, włókno bambusowe) i buty,
  • często zmieniać obuwie, by osuszały się z wilgoci po użyciu,
  • nie przegrzewać stóp,
  • pamiętać o zakładaniu obuwia ochronnego w miejscach publicznych jak baseny czy szatnie,
  • korzystać wyłącznie ze sprawdzonych salonów manicure i gabinetów podologicznych,

Należy także pamiętać o dezynfekcji obuwia, skarpet i rękawiczek. Z kolei ręczniki, pościel i inne tekstylia powinny być prane w temperaturze przynajmniej 60°C. Dbanie o higienę stóp to także bardzo ważne działania profilaktyczne.

2. Leczenie grzybicy paznokci u nóg

Jeśli chodzi o domowe sposoby na grzybicę paznokci u nóg trzeba pamiętać, że nie zawsze takie postępowanie jest wystarczające. Bywa, że konieczne jest leczenie prowadzone przez dermatologa czy podologa. Wówczas zabiegi wykonywane samodzielnie można traktować jak uzupełnienie terapii farmakologicznej.

Na czym polega leczenie grzybicy paznokci? Wiele zależy od stopnia zaawansowania grzybicy paznokcia, niemniej jednak pierwszym etapem jest zwykle leczenie miejscowe, gdyż grzybica paznokci to choroba przede wszystkim powierzchniowa.

W ramach terapii farmakologicznej najczęściej wykorzystuje się lakiery, maści i żele nakładane na płytkę paznokcia. Zwykle stosuje się lakier z cyklopiroksem, którego używa się raz dziennie.

Podczas leczenia nie należy korzystać z zabiegów w salonach kosmetycznych, nie malować paznokci lakierami, nie nakładać na nie żelu czy akrylu. Do manicure trzeba stosować narzędzia z jednorazowymi pilnikami.

W sytuacji, gdy domowe sposoby na grzybicę paznokci u stóp i terapia miejscowa nie przynoszą pożądanych rezultatów, konieczne może być leczenie ogólnoustrojowe. Wówczas lekarz przepisuje przeciwgrzybicze leki doustne. Możliwa jest też terapia skojarzona, w której stosuje się zarówno środki działające miejscowo, jak i leki ogólne.

Leczenie choroby jest długotrwałe, może trwać nawet kilka miesięcy. Podjęcie działań jest ważne, ponieważ grzybica paznokci u nóg jest wysoce zakaźna, a jej zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje. Co nie mniej istotne, nieodpowiednia terapia wydłuża proces leczenia, a i sprzyja rozwojowi oraz nawrotowi choroby.

3. Co to jest grzybica paznokci?

Chcąc pozbyć się grzybicy paznokci u nóg czy u rąk, ale i by jej zapobiegać, trzeba wiedzieć, jakie są jej przyczyny i objawy.

Przyczyną grzybicy paznokci u rąk u nóg są zakażenia grzybicze. Zwykle odpowiadają za nie dermatofity, które do wzrostu potrzebują keratyny oraz grzyby drożdżopodobne (zwykle z rodzaju Candida albicans).

Jakie są objawy grzybicy paznokci? Choć obraz zmian jest podobny dla różnych grzybów, to symptomy mogą różnić się w zależności od rodzaju patogenu. Najczęściej jednak obserwuje się zmianę barwy paznokcia (ten staje się żółto-brązowy, mleczno-żółty lub zielono-brązowy), zmianę kształtu i pofałdowanie powierzchni paznokci, pogrubienie paznokcia i kruchość i zwiększoną łamliwość paznokci, a także nieprzyjemny zapach.

Specjaliści wyróżnili czynniki predysponujące do grzybicy paznokci u nóg. To przede wszystkim wiek (częstość zachorowań na grzybicę paznokci u nóg wzrasta wraz z wiekiem) i płeć męska, ale i:

  • nadmierna potliwość stóp,
  • nadwaga i otyłość,
  • zbyt długie przetrzymywanie nóg w wilgotnym środowisku (długie kąpiele, chodzenie w nieprzewiewnych butach czy skarpetkach wykonanych ze sztucznego materiału),
  • przegrzewanie stóp,
  • obecność zmian grzybiczych na innych częściach ciała (grzybica paznokci jako chorobą wysoce zakaźną, stąd może łatwo przenieść się np. z paznokci u rąk na paznokcie u stóp).
  • niewłaściwa higiena stóp bądź jej brak,
  • noszenie wypożyczonego obuwia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • chodzenie boso na basenie, w siłowni, sali fitness,
  • choroby (np. cukrzyca),
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków).

Świadomość zagrożeń i czynników ryzyka pozwala na wyleczenie, ale i uniemożliwia rozwój kolejnego zarażenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze