Trwa ładowanie...

Farbowanie odrostów w domu i u fryzjera – na czym polega?

Avatar placeholder
12.03.2024 15:20
Farbowanie odrostów można wykonać zarówno w salonie fryzjerskim, jak i samodzielnie w domu
Farbowanie odrostów można wykonać zarówno w salonie fryzjerskim, jak i samodzielnie w domu (Adobe Stock)

Farbowanie odrostów to zabieg fryzjerski, który polega na pokryciu środkiem barwiącym naturalnych przyrostów włosów pojawiających się u osób farbujących włosy. Wykonuje się go w domu lub salonie fryzjerskim w celu utrzymania jednolitego koloru włosów. Jak przebiega proces farbowania odrostów? Jak dbać o włosy farbowane?

spis treści

1. Na czym polega farbowanie odrostów?

Farbowanie odrostów to proces, który polega na nałożeniu farby lub innego preparatu barwiącego na włosy, które odrosły po ich farbowaniu, przez co mają inną, naturalną barwę. Zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domu, ale i w salonie fryzjerskim.

Niezależnie od tego, gdzie odbywa się farbowanie odrostów, przebiega ono według mniej więcej takiego samego schematu:

  • Przygotowanie akcesoriów i produktów, takich jak pędzel do nakładania farby na włosy, plastikowa lub porcelanowa miseczka do połączenia farby z oksydantem, grzebień do rozdzielania pasm włosów (najlepiej ze szpikulcem), klamry bądź spinki do podpinania pasm włosów, rękawiczki ochronne, peleryna fryzjerska lub ręcznik (rozkłada się je na ramionach, by chronić skórę odzież przed zabrudzeniem) i ubrania, które można poplamić.
  • Niezbędny jest także preparat koloryzujący: szampon lub farba do włosów. Wystarczy wybrać odpowiedni kolor, a przed pierwszym użyciem produktu dobrze jest wykonać test uczuleniowy. Uwaga! Farbowanie siwych odrostów w domu wymaga użycia farby, która jest przeznaczona właśnie do pokrywania siwych włosów. Odrosty można też zamaskować. Pomóc w tym może retuszer odrostów taki jak spray na odrosty, toner na odrosty, puder koloryzujący, pianka z pigmentami do włosów czy szamponetka na odrosty.
  • Przygotowanie włosów do farbowania odrostów. Te powinny być rozczesane i suche, pozbawione produktów do stylizacji, które mogą osłabić działanie farby, ponieważ z reguły utrudniają jej wniknięcie w łuskę włosa. Można podzielić włosy na sekcje i podpiąć je spinkami.
  • Aplikacja farby na odrost. Proces powinien przebiegać zgodnie z instrukcją umieszczoną na ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej trzeba wymieszać farbę z utleniaczem (informacja o odpowiednich proporcjach znajduje się na opakowaniu farby, najczęściej jest to 1:1), a następnie równomiernie nałożyć na odrosty, pasmo po paśmie, za pomocą pędzla.
  • Odczekanie zalecanej liczby minut. By farba zaczęła działać, trzeba chwilę odczekać (np. 20-30 minut). Ważne, by zastosować się do wskazówek producenta. Najczęściej po tym czasie należy rozprowadzić farbę na całej długości włosów (rozczesać je grzebieniem) i odczekać kilka minut. Nie zaleca się pozostawiania farby na włosach dłużej niż zalecany czas.
  • Spłukiwanie i pielęgnacja. Po upływie wskazanego przez producenta farby czasu oczekiwania, włosy trzeba dokładnie spłukać ciepłą wodą, umyć szamponem (np. domykającym łuskę włosa) i nałożyć odżywkę (np. do włosów farbowanych, która zabezpiecza włosy i chroni kolor).
Zobacz film: "Jak farbować włosy w domowych warunkach?"

Farbowanie odrostów, tak jak i farbowanie włosów, może być dość skomplikowane, zwłaszcza gdy włosy są bardzo jasne, utrzymane w odcieniach platyny bądź zastosowano na nich technikę pasemek. Jak farbować odrosty przy pasemkach? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązanie jest zdanie się na doświadczenie profesjonalisty.

2. Jak dbać o włosy farbowane?

Jak dbać o włosy farbowane, by zachować zdrowy i atrakcyjny wygląd oraz intensywność koloru. Najważniejsze, by:

  • Używać produktów do włosów farbowanych. Takie szampony, odżywki i maski zawierają składniki, które chronią kolor i włosy przed uszkodzeniami.
  • Unikać zbyt częstego mycia włosów, ponieważ do szybszego zmywania farby (najlepiej co 2-3).
  • Nie używać zbyt ciepłej wody. Zaleca się mycie włosów ciepłą lub chłodną wodą.
  • Przed stylizacją prostownicą, lokówką czy suszarką, stosować ochronę termiczną, co pozwala chronić włosy przed uszkodzeniami termicznymi i utratą koloru.
  • Ograniczyć stosowanie agresywnych zabiegów na włosy, takich jak trwała ondulacja czy rozjaśnianie, które osłabiają i niszczą włosy.
  • Dbać o kondycję włosów, stosując maski nawilżające i odżywcze. Można skusić się także na olejowanie włosów, sięgając po olej kokosowy czy jojoba. Dobrze jest pamiętać o podcinaniu końcówek, by zapobiec ich rozdwajaniu się.
  • Unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, co może prowadzić do szybszego blaknięcia koloru włosów farbowanych. Przed kąpielą słoneczną warto zaaplikować produkt zawierający filtry UV lub nosić kapelusz, chustkę czy czapkę.

3. Jak często farbować odrosty?

Jak często farbować odrosty, aby utrzymać równomierny kolor włosów? To zależy, w głównej mierze od tempa wzrostu włosów, rodzaju użytej farby, koloru włosów (ciemny odrost przy blondzie czy rudym kolorze jest zwykle bardziej i szybciej widoczny niż przy włosach brązowych czy czarnych. Częściej konieczne może być także farbowanie siwych odrostów). Można przyjąć, że by utrzymać równomierny kolor, konieczne jest być farbowanie odrostów co mniej więcej 6 tygodni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze