Trwa ładowanie...

Spalanie tłuszczu - walka z nadwagą, fakty i mity, porady

Fitness jest nie tylko propozycją dla pań, które chcą zadbać o swoją sylwetkę i zachować piękny wygląd. To także doskonały sposób walki z nadwagą i otyłością, która zagraża naszemu życiu. Ćwiczenia fizyczne przyspieszają przemianę materii, w związku z tym następuje spalanie tłuszczu. Ponadto w organizmie wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nastrój.

Zobacz film: "Buraki na odchudzanie"

spis treści

1. Spalanie tłuszczu u osób z nadwagą

Spalanie tłuszczu jest znacznie prostsze u osób otyłych, niż u tych, które chcą zrzucić tylko kilka kilo. Według najnowszych badań w Polsce ponad połowa osób dorosłych ma nadwagę lub otyłość. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która zagraża życiu, zwiększa się bowiem ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał, udar mózgu). Otyłość powoduje także schorzenia układu kostnego i uszkodzenia stawów, w efekcie osoby otyłe stają sie kalekami.

Istnieje wiele przyczyn nadwagi i otyłości, najważniejsze to zła dieta, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne (zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy), przyjmowanie leków (sterydów, psychotropowych) oraz tzw. zajadanie stresów. Spalanie tłuszczu nie będze możliwe jeżeli nie zmienimy swojego podejścia do życia i codziennych nawyków.

Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej
Najskuteczniejsze ćwiczenia na spalanie tkanki tłuszczowej [6 zdjęć]

Oto lista ćwiczeń (w kolejności od najmniej do najbardziej efektywnych), podczas których spalisz najwięcej

zobacz galerię

Aby przeciwdziałać powikłaniom otyłości, należy zastosować odpowiedni sposób żywienia - dieta odchudzająca - oraz zwiększyć aktywność fizyczną poprzez pływanie na basenie, jazdę na rowerze, bieganie. Te sposoby są najlepsze na spalanie tłuszczu.

Dobre metody na odchudzanie to połowa sukcesu w walce ze spalaniem tłuszczu. Samodyscyplina i systematyczność są najważniejsze, jeśli chcesz spalić tłuszcz skutecznie i bez efektu jo-jo. Umiarkowane ćwiczenia wykonywane dwa razy w tygodniu nie pozwolą na efektywne spalanie tłuszczu. Eksperci fitness zalecają co najmniej 60 minut ćwiczeń każdego dnia.

2. Fakty i mity odchudzania

Kilka faktów i mitów na temat spalania tłuszczu, pomoże inaczej spojrzeć na odchudzanie.

  • Duża intensywność ćwiczeń pomaga spalić tylko tłuszcz – MIT

Intensywne ćwiczenia fitness spalają glikogen, a dopiero później tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej. Spalanie tłuszczu zachodzi głównie przy niskiej i umiarkowanej intensywności ćwiczeń. Ćwicz zatem z optymalną intensywnością przez co najmniej 60 minut dziennie.

  • Szczytowe zużycie tłuszczu następuje pod koniec przedłużonego ćwiczenia – FAKT

Jak wykazały badania, największe spalanie tłuszczu ma miejsce pod koniec przedłużonego ćwiczenia i kontynuowane jest jeszcze po zakończeniu aktywności fizycznej.

  • Po treningu aerobowym w ciągu godziny należy zjeść produkt białkowy (serek wiejski), jogurt naturalny), dzięki temu zaczną nam się kształtować mięśnie, a sylwetka nabierze sportowego wyglądu – FAKT
  • Po intensywnych ćwiczeniach należy pić dużo wody mineralnej, by z organizmu wypłukać toksyny uwalniane z tkanki tłuszczowej – FAKT
  • Intensywnych ćwiczeń fizycznych nie wolno wykonywać na czczo, gdyż zmniejsza się wtedy przemiana materii (spalanie tłiszczu nie będzie efektywne) oraz istnieje ryzyko zasłabnięcia. Na intensywne ćwiczenia fizyczne najlepiej wybrać się godzinę po posiłku bogatym w węglowodany złożone (kasza, ryż, makaron pełnoziarnisty, warzywa) – FAKT.

3. Jak schudnąć?

Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć z fitness, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami.

  • Do ćwiczeń dołącz trening cardio (około 60-90 minut dziennie przy obciążeniu na poziomie 60-85% maksymalnej wydolności). Dzięki niemu spalisz nawet 500-1000 kcal. Pozwoli to dodatkowo spalać tłuszcz około 0,5 kg tygodniowo;
  • Do planu ćwiczeń włącz trening interwałowy. Interwały spalają tłuszcz jeszcze kilka godzin po treningu. Najważniejszy z jego elementów to sprint (szybkie bieganie) przerywany okresami marszu lub lżejszymi ćwiczeniami. Okres odpoczynku między sprintami powinien wynosić maksymalnie 5 minut;
  • Rozciągaj się po samym treningu, gdy mięśnie są jeszcze rozgrzane. To pozwoli na intensywne spalanie tłuszczu i zapobiegnie zwiotczeniu mięśni;
  • Nie zapominaj o zbilansowanej diecie. Do posiłków wprowadź owoce, warzywa, chude mięso, a pieczywo pszenne zastąp pełnoziarnistym. Spróbuj sięgnąć po morskie ryby, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zapomnij natomiast o cukrach prostych i nasyconych kwasach tłuszczowych.

Trzeba pamiętać, że walka z nadwagą nie jest prosta. Nie trzeba się jednak zniechęcać, nawet gdy na początku może być ciężko. Aktywność fizyczna, ćwiczenia fitness, zrównoważona dieta to właściwe sposoby na spalanie tłuszczu i poprawę zdrowia.

Dr n. med. Aneta Kościołek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.