Trwa ładowanie...

Gainer - czym jest, inne odżywki naturalne, wskazania

Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, którą można zastąpić posiłek, kiedy nie mamy czasu, aby go przygotować w tradycyjny sposób. Gainer na masę zawiera białko, czyli materiał budulcowy i węglowodany, czyli materiał energetyczny. Warto wybierać takie odżywki białkowe, w których składzie znajdują się ponadto witaminy, mikroelementy i makroelementy, a także peptyd glutaminy. Gainer powinien nie tylko przyczyniać się do przyrostu masy mięśniowej, ale także pozytywnie wpływać na organizm. Jaki zatem gainer wybrać?

spis treści

1. Gainer - czym jest?

Odżywki na masę przeznaczone są przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, które chcą zwiększyć zdolności wysiłkowe i masę mięśniową. Gainer stanowi uzupełnienie dziennego odżywiania oraz wywołuje w organizmie optymalne reakcje rozbudowy tkanek mięśniowych po ciężkich treningach.

Zobacz film: "Czy leki ziołowe i suplementy diety są zdrowe?"

Gainery to odżywki, które mogą zastępować normalny, zdrowy posiłek. Jedna porcja gainera, czyli ok. 50 g, odpowiada jednemu pełnowartościowemu posiłkowi. Jak twierdzą producenci gainerów, dzięki stosowaniu tych odżywek, można przybrać na wadze aż 8-10 kg miesięcznie.

Niestety, dla większości klientów kupujących tego typu produkty pierwszym kryterium wyboru jest cena gainera. Zdecydowana mniejszość kieruje się składem gainera. Warto porównać skład kilku odżywek. Zazwyczaj odżywki gainer mają od 8 do 30% białka. Udział procentowy białka w produkcie jest tak ważny jak jakość tego białka.

Dobre odżywki białkowe to takie, które składają się z pełnowartościowego białka, które jest obfite w aminokwasy egzogenne. Należą do nich: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina, histydyna.

Im więcej tych składników jest wymienionych na opakowaniu, tym lepsza odżywka. Poza tym odżywki powinny mieć w sobie białko o dużej wartości biologicznej, która jest miarą tego, na ile skutecznie wykorzystywane jest białko w naszym organizmie.

2. Gainer - inne odżywki naturalne

Osoby trenujące na siłowni, poza gainerami i regularnymi ćwiczeniami, powinny zadbać o właściwy sposób odżywiania się. Suplementy diety powinny być preparatami wspomagającymi, a nie podstawowymi elementami diety sportowca.

Warto pamiętać, że poszczególne produkty spożywcze mają różną zawartość białka (podstawowego składnika odżywczego), dlatego należy sięgać po te będące źródłem białka w najcenniejszej postaci.

Białko zawarte w codziennej diecie zapewnia wzrost, utrzymanie i naprawę tkanki mięśniowej. Najlepiej przyswajane przez organizm jest białko serwatki. Wartość biologiczna izolatu białka serwatki to 156, a koncentratu białka serwatki 104.

Skutecznie wykorzystywane jest także białko mleka – wartość biologiczna 104.

Swoją codzienną dietę warto także wzbogacić o białko jaja kurzego, którego wartość biologiczna wynosi 88, pierś z kurczaka, białko soi (75) oraz białko ziemniaków.

3. Gainer - wskazania

Gainer cieszy się coraz większą popularnością. Przyśpiesza przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej i pozwala na to, aby w krótkim czasie zwiększyć własną masę ciała, dlatego też polecane są szczególnie osobom szczupłym, które mają problemy z przybraniem na wadze. Mogą być także wykorzystywane przez osoby, które mają bardzo szybką przemianę materii.

Gainer - czym jest, inne odżywki naturalne, wskazania
Gainer - czym jest, inne odżywki naturalne, wskazania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.