Trwa ładowanie...

Gimnastyka w pracy

Rozwój cywilizacyjny sprawił, że większość osób pracuje kilka godzin dziennie przed komputerem. Zazwyczaj praca w pozycji siedzącej kończy się bólami pleców, szyi i zmęczonymi oczami. Istnieją pewne proste ćwiczenia, które możemy wykonywać w pracy.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Ćwiczenia w pracy

Jesienną porą jesteśmy ospali i zmęczeni, a praca przy komputerze i brak aktywności fizycznej sprawiają, że zaczynamy cierpieć z powodu dolegliwości bólowych poszczególnych odcinków pleców. Zamiast pić kolejny kubek kawy, warto zrobić sobie pięciominutową przerwę na wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Gimnastyka w pracy nie tylko poprawia nasze samopoczucie, rozluźnia mięśnie, ale także odpręża nasz umysł.

Każdej osobie pracujące przy biurku powinny być zapewnione: fotel z regulowaną wysokością siedzenia i odpowiednim kątem nachylenia oparcia, biurko, pod którym można swobodnie założyć nogę na nogę i właściwie ustawiony monitor komputera.

1.1. Ćwiczenia w biurze

  • Rozluźnianie mięśni szyi

Należy wykonywać ruchy głową – krążenia, skłony, skręty. Prostym ćwiczeniem, które możemy wykonać nie wstając od biurka jest pochylenie głowy na prawe ramię i wytrzymanie tak przez 5 sekund, następnie przechylenie głowy na lewe ramię i wytrzymanie 5 sekund. Oczywiście należy pamiętać o prostych plecach. Ćwiczenie warto powtórzyć 5 razy.

  • Rozciąganie mięśni pleców

Pracownicy biurowi często skarżą się na ból kręgosłupa. Najczęściej jest on wynikiem wielogodzinnego siedzenia w niewłaściwej pozycji. Aby rozluźnić mięśnie pleców, należy położyć dłonie na podłokietnikach krzesła i unieść ciało aż do wyprostowania rąk, głowę trzeba wyciągać jak najwyżej i wytrzymać tak przez 10 sekund.

2. Ćwiczenia na oczy

Oczy patrzące ciągle w monitor komputera męczą się bardzo szybko. Ulegają nadmiernemu wysuszeniu, jeśli pracujemy w niewietrzonym i klimatyzowanym pomieszczeniu. Kiedy czujemy, że nasze oczy są już zmęczone, warto popatrzeć przez okno na przedmiot, który znajduje się w największej odległości od nas. Potem należy patrzeć znów na monitor i jeszcze raz za okno. Ćwiczenie trzeba powtórzyć 5 razy. Jeśli oczy pieką i zauważymy, że są zaczerwienione, powinniśmy kupić specjalne krople do zmęczonych oczu.

Jeśli to możliwe, warto odejść od biurka i wykonać kilka skłonów i ćwiczeń rozciągających, przejść się po dworze lub chociaż po schodach. Często zdarza się, że ból pleców jest spowodowany nie tylko siedzącą pracą, ale także wielogodzinnym stresem. Warto wykonywać ćwiczenia również w domu, aby zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość ruchu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.