Główne zasady prawidłowej higieny intymnej
Podrażnienie i objawy infekcji intymnej to przykre dolegliwości, które znacznie obniżają komfort i samopoczucie kobiet. Można im jednak zapobiec, stosując się do kilku zasad higieny okolic intymnych.
Okolice intymne powinno się myć maksymalnie dwa razy dziennie. Wyjątkiem jest czas menstruacji, gdy podmywać się należy w miarę potrzeby. Długie kąpiele (zwłaszcza z dodatkiem płynów lub soli) nie są wskazane. Dochodzi wówczas do wysuszenia okolic intymnych, co sprzyja podrażnieniom. Nie wolno również stosować irygacji, gdyż wypłukuje ona naturalną florę bakteryjną pochwy. Do mycia okolic intymnych należy używać specjalnych środków (o obniżonym pH), dostępnych w formie płynów lub pianek. Niedobrym pomysłem jest również mycie się gąbką lub myjką (są one siedliskiem grzybów i bakterii).
Zapobiec infekcji intymnej, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności mogą probiotyki ginekologiczne. Zawierają one pałeczki kwasu mlekowego, które pomagają odbudować odpowiednią mikroflorę bakteryjną pochwy.
W czasie owulacji, gdy wydzielina z pochwy jest obfita, należy stosować wkładki higieniczne. W okresie miesiączki lepiej jest sięgać po podpaski. Tampony sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych. Najodpowiedniejsze są bezzapachowe środki higieniczne.
Istotna jest również bielizna – powinna być ona bawełniana, przewiewna. Noszenie stringów na co dzień nie jest dobrym pomysłem. Infekcji okolic intymnych sprzyja również noszenie obcisłych spodni, zwłaszcza dżinsów.
Po stosunku seksualnym powinno się z kolei opróżnić pęcherz i dokładnie umyć okolice intymne.
Infekcji intymnych nie powinno się bagatelizować. Odpowiednie leczenie kobiety, jak również jej partnera seksualnego pomogą pozbyć się przykrych dolegliwości. Jeśli terapia nie będzie podjęta lub zostanie przerwana, wówczas może dojść do poważnych powikłań. Należy do nich m. in. zapalenie pęcherza.