Trwa ładowanie...

Główne zasady prawidłowej higieny intymnej

Podrażnienie i objawy infekcji intymnej to przykre dolegliwości, które znacznie obniżają komfort i samopoczucie kobiet. Można im jednak zapobiec, stosując się do kilku zasad higieny okolic intymnych.

Okolice intymne powinno się myć maksymalnie dwa razy dziennie. Wyjątkiem jest czas menstruacji, gdy podmywać się należy w miarę potrzeby. Długie kąpiele (zwłaszcza z dodatkiem płynów lub soli) nie są wskazane. Dochodzi wówczas do wysuszenia okolic intymnych, co sprzyja podrażnieniom. Nie wolno również stosować irygacji, gdyż wypłukuje ona naturalną florę bakteryjną pochwy. Do mycia okolic intymnych należy używać specjalnych środków (o obniżonym pH), dostępnych w formie płynów lub pianek. Niedobrym pomysłem jest również mycie się gąbką lub myjką (są one siedliskiem grzybów i bakterii).

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

Zapobiec infekcji intymnej, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności mogą probiotyki ginekologiczne. Zawierają one pałeczki kwasu mlekowego, które pomagają odbudować odpowiednią mikroflorę bakteryjną pochwy.

W czasie owulacji, gdy wydzielina z pochwy jest obfita, należy stosować wkładki higieniczne. W okresie miesiączki lepiej jest sięgać po podpaski. Tampony sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych. Najodpowiedniejsze są bezzapachowe środki higieniczne.

Istotna jest również bielizna – powinna być ona bawełniana, przewiewna. Noszenie stringów na co dzień nie jest dobrym pomysłem. Infekcji okolic intymnych sprzyja również noszenie obcisłych spodni, zwłaszcza dżinsów.

9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej
9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej [10 zdjęć]

Każda kobieta doskonale wie, że w celu zachowania zdrowia okolic intymnych należy regularnie wykonywać

zobacz galerię

Po stosunku seksualnym powinno się z kolei opróżnić pęcherz i dokładnie umyć okolice intymne.

Infekcji intymnych nie powinno się bagatelizować. Odpowiednie leczenie kobiety, jak również jej partnera seksualnego pomogą pozbyć się przykrych dolegliwości. Jeśli terapia nie będzie podjęta lub zostanie przerwana, wówczas może dojść do poważnych powikłań. Należy do nich m. in. zapalenie pęcherza.

123RF
123RF (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.